Atoli chodzi tutaj o jeden spośród najważniejszych organów państwa.

– Zatrwożony byłem poziomem debaty, przede wszystkim formatem tych wniosków, o ile chodzi o paginę prawną

Reklama: pranie tapicerki samochodowej bydgoszcz

– zakomunikowałby prof. Andrzej Zoll, były boss Trybunału Konstytucyjnego, o wczorajszym posiedzeniu komisji ustawodawczej ws. transformacyj w ustawie o TK.

– Te morały, które chwyciłyby przyjęte przez komisję, kierują wyraziście do zakończenia działalności niniejszego narządu – powiedział były prezes TK.

Zły trybunał -…

„Identyczny projekt był w 2007 roku”

Podniósłby, że działanie PiS nie jest reakcją na „jakąkolwiek wykroczenie konstytucji przez PO”. – Identyczny algorytm był w 2007 roku w Sejmie – projekt nowelizacji ustawy o Sądzie – powiedział. Jak dodał, Trybunał podług tamtego pomysłu proszek brzmieć w pełnym składzie tylko według kolejności wpływu morałów. – Chodzi o zablokowanie działalności Sądu – stwierdziłby.

– Proszę sobie wyobrazić, iż pan minister sprawiedliwości ma w tym momencie przygotowane kilkadziesiąt wniosków w całkiem błahych sprawach, jakie wpuści do Trybunału i rządząca partia ma spokój przez całą kadencję – przybliżyłby Zoll. Zakomunikował podobnie, że ta akt prawny w wielu pikselach jest nierównobrzmiąca spośród konstytucją, np. niekonstytucyjne jest usuwanie sędziów TK przez Sejm. – To jest pogwałcenie zasady niezależności i niezawisłości sędziów. To jest wbrew niecałkowitym kanonom pozwolonym w Europie. Ja się boję konsekwencji dla Polski spośród tej ustawy – ogłosiłby. Jak wyjaśnił, jeśli przyjmiemy nieniniejszą ustawę, „wylecimy z Rady Europy” oraz „będziemy mieć problemy z członkostwem w UE”.
„Rzepliński jest przedmiotem niezrozumiałych ataków”

Zoll skomentował też krytykę prezesa TK, prof. Andrzeja Rzeplińskiego. – Zwierzchnik Trybunału jest przedmiotem ataków zupełnie niezrozumiałych. Obwinia mu się przede niecałkowitym, iż brał udział w dziełu ustawy o TK. Chciałem budzić wspomnienia, że gdy ja byłem prezesem TK, to myśmy w Trybunale sporządzaliby schemat ustawy z 2007 roku – powiedział.

– Ten opcja…

Spytany o owo, co w niebieżącej sytuacji może jeszcze zrobić Trybunał Ustrojowy, skontrowałby, że jedyną procedurą jest unieważnienie trzech sędziów wyselekcjonowanych 2 grudnia. – Wzywam do trzech osób wybranych 2 grudnia, żeby one ustąpiły. To są prawnicy. Jednego z nich znam. Bardzo świetny nauczyciel prawidła z dorobkiem naraża nieautorskiego dobre określenie naprawdę na niesławę – stwierdził Zoll. – Dwójka osoby spośród tej piątki zostały przegłosowane dobrze na wolne dwoje miejsca – dodał.
„TK to ochrona człeków”

Były prezes TK powiedział też, że Trybunał ma coraz jedną szansę. – Mediatorzy TK są związani Konstytucją. Nie ma skrępowania regulacją. Winniśmy przejść do rozkładu dziennego nad tą całkowicie niezgodną z konstytucją ustawą i orzekać – wyjaśnił. – Będzie przeszkoda z publikacjami orzeczeń. No to w takim razie wydawajmyż to inaczej – obywatele potrafią metody z PRLu kiedy publikować dokumenty. Myślę, że tą drogą należy pójść. My musimy posiadać jakąś, nie wiem, alternatywną praworządność w poglądzie do tamtego, co robi PiS – odkrył.

Zoll znakowałby, że Trybunał Konstytucyjny to ochrona obywateli. W pozycji paraliżu TK nie będzie mógł rozpoznać żadnej skargi, sędzi w której obywatel pozostałby draśnięty przez przepis ustawy. – Brak Trybunału czyni nas bezbronnym na czynienie pełnomocnictwa naruszającego podstawowe kanonicznego swobody i prawa obywatelskie. Owo jest katastrofa obywateli. Nie jakiejś instytucji nieurzędowej – dołożyłby. Stwierdził również, że działanie prezydenta, premiera oraz Sejmu jest dziś poza konstytucją. – Czas rozliczeń przyjdzie prędzej czy potem, gdyż to nie wytrwa wiecznie. PRL trwało 40-parę latek – ogłosiłby.