Balaton to najznakomitsze jezioro na Węgrzech

Balaton to najoczywistsze jezioro na Węgrzech, jest dane w północno-zachodniej grupy tego świata, u podnóża Lasu Bakońskiego. Jest jeziorem pochodzenia tektonicznego, zajmuje powierzchnię ok. 597 km2. Ma 77km długości i spełnia szerokość od 2 do 14 km, średnia głębokość to 4m, a maksymalna głębokość wynosi 11m. Lustro wody położone jest ok 105m n.p.m.. Balaton przedstawia się prostymi i lekkimi brzegami. Jest ujściem licznych rzek, główną z nich istnieje Zala. Połączony jest kanałem Sió, regulującym odpływ wody, z Dunajem. Jest urokliwy miejscem turystycznym, nadającym się do wykonania wielu sportów wodnych. Jako najprawdziwsze jezioro w europie środkowej jest udanym mieszkaniem na wyprawy żeglarskie, a średnia temperatura wody latem, sięgająca ponad 20oC, zapewnia przyjemną kąpiel.

Ze powodu na domowe rozmiary oraz umiejscowienie Balaton bardzo często określany jest „węgierskim morzem”. Wypoczynek nad tym dobrym miejscem przylega do niezwykle ciekawych i kierujących. Wzdłuż południowego brzegu Balatonu powiększają się miejscowości letniskowe. Życie nad Balatonem nie zamiera. Każdy z przybywających tu ludzi znajdzie coś dla siebie. Dzieci zachwycają się możliwością pluskania w aksamitnej, czystej wodzie. Dla nich więcej organizowane są wyjątkowo wielkie i pewne kąpieliska. Młodzież zachwyca się masowymi imprezami w bliskich kurortach, w jakich dyskotekowe szaleństwo potrafi trwać aż do świtu. Dla spragnionych spokoju ciszy i pięknych widoków, niezwykłością stoją się poranne wschody słońca i trzcinowe łąki Małego Balatonu. Z zmiany smakosze wina zachwycają się ponad tym jeziorem bukietami smakowymi Badacsonyi Keknyelu i Tihanyi. Balaton to i niezwykły raj dla wędkarzy mówiących o wielkich metrowych rybach i atrakcyjna przygoda dla żeglarzy zmagających się z skutecznymi wiatrami.

Największą miejscowością wypoczynkową Balatonu jest Siofok. Piękne hotele i tętniące życiem restauracje to oznaka tego pola. Miasteczko dumnie nosi nazwę „letniej stolicy” Węgier. Zbudowana w XIX wieku dzielnica willowa stała się niejako prekursorem rozwoju turystyki w tym ogromnym miejscu. Dla gości montowanych istnieje znacznie atrakcji. Latem kończą się tu koncerty operetkowe oraz organowe. Miejsce przyciąga swoim urokiem osoby chcące, poza plażami, wziąć z uroku akcji i nocnych zabaw. Warto też wybrać się pieszo do pobliskiego rezerwatu przyrody Torek albo zwiedzić okoliczne atrakcje samochodem. Koniecznie trzeba odwiedzieć Muzeum Folwarczne oraz przepiękne Akwarium Balatońskie. Niestety stanowi wtedy stronę zaciszna, za to niezwykle rozrywkowa i kolorystyczna, dodająca się na środowisko wieczornych zabaw.

Najpiękniej ukwieconym kurortem Balatonu, oddalonym o kilkanaście kilometrów od Siofok, jest dwutysięczna mała miejscowość Balatonfolldvar. Króluje tu niebiańska cisza, zieleń parków oraz zacienionych alei. Obsadzona platanami promenada nad jeziorem i najlepszy port jachtowy, to nie wszystkie atrakcje tego szczególnie pięknego miejsca. Wyjątkowa dzielnica willowa z popularnymi zabudowaniami z przełomu XIX i XX wieku nadaje miastu arystokratycznego pejzażu. Usytuowanie miasta przy pięknej pogodzie pozwala sięgnąć wzrokiem na jeszcze 200 metrów linii brzegowej. Wzdłuż brzegu zorganizowano wiele atrakcyjnych kąpielisk. Inne niezwykle ciekawe obiekty miasta warte zauważenia to gotycki kościół oraz majestatyczna kula obserwacyjna. W sierpniu zaczynany jest festiwal winobrania.

Na północnym brzegu Balatonu, najbardziej wysuniętym miejscem, widocznym na mapie jest Półwysep Tihany, do którego składają promy. Można wtedy na Półwysep dopłynąć z pozostałych kurortów statkiem wycieczkowym. Na wzgórzu Tirany nad miastem montuje się budynek opactwa benedyktynów, jaki został wystawiony w pięknym barokowym stylu. Obraz spośród tego miejsca malowniczo rozciąga się na pełny Balaton. Do tutejszych osobliwych atrakcji zaliczyć można: wewnętrzne jezioro, doskonałe siedlisko dla wędkarzy ze stożkiem wulkanicznym, Złoty Dom i najpiękniejsze pola lawendy. Warto zajrzeć to mieszkanie, aby zakupić pamiątkę z wakacji. Bardzo interesująca sztuka ludowa, daje nam nabycie ciekawej ceramiki, rzeźby, obrusu bądź serwety.

Najstarszym miastem okolic Balatonu jest Keszthely. Do wzrostu tego miasta, w prawdziwej części przyczyniła się arystokratyczna węgierska rodzina, Festeticsów. Do dziś pozostawione po nich pamiątkowe budowle barokowe, cieszą oczy odwiedzających te części turystów. Niezwykły Pałac, w jakim już znajduje się muzeum, jest najlepszym zabytkiem regionu balatońskiego. Wśród wielu eksponatów, można również poznać historię samego jeziora, zobaczyć wiele odkrytych w nim problemów i nauczyć się z okresem powstania poszczególnych balatońskich kąpielisk. Na wycieczkę zasługuje również średniowieczna część kościoła rzymsko-katolickiego, jaka może zachwycić najpiękniejszymi freskami zaliczanymi do perły dzieł węgierskiego gotyku.

Keszthely, poza zabytkami, słynie z organizowania stałych imprez, zwanych Festiwalami Balatońskimi. Przedstawiając się pieszo poza granice miasta możemy odwiedzić zamek Rezi, wydobywający się w głowach Keszthely. Kilka kilometrów za miastem uważa się buddyjska świątynia, i w strony Balatonedercis Muzeum Afrykańskie.

Najdoskonalszym miejscem produkcji węgierskiego przyczyna są górzyste tereny Badascony. Z winorośli wykonywanych w ostatnim sektorze zbiera się winogrona do prac najszlachetniejszych win Szurkebardt i Keknyelu. Z zmianie winnice południowego stoku góry bazaltowej zapraszają turystów na ważną smakową przygodę. Postawiona na szczycie wieża widokowa pozwoli na zachwycanie się malowniczą panoramą krajobrazu, rozciągającą się na pełny kraj.

Warto również udać się na podróż po okolicy, aby odwiedzić jezioro Matom z jaskinią – jeziorem zwaną Młynem. W stronach Balatonu znajdują się również, widoczne na wszystkim świecie, miejscowości uzdrowiskowe. Osadzony na wyspach wulkanicznych region słynie z ciekawych nadal wysięków siarkowych z wygasłych wulkanów. To akurat w nich od dziesiątek lat ludzie szukają uzdrawiających sił. U stóp wzgórza Keszthely wybija samo z najdoskonalszych źródeł termalnych tego regionu. Istnieje więc gatunek gejzera, którego krater tworzy jeziorko wypełnione ciepłą wodą o wartościach leczniczych. Temperatura wody w gejzerze Heviz przylega do 38 stopni. Lekko siarkowa oraz radioaktywna woda, wspólnie ze szlamem z dna jeziora, ma moc leczniczą wspomagającą leczenie układu trendu i wad reumatycznych a dla dziewczyn z chorobami tarczycy czy układu pokarmowego. Borowiny z jeziora Hertz dostarczane są jako produkty lecznicze. Uzdrowiskowe jezioro jest zagospodarowanym kąpieliskiem, otoczonym ciekawymi drewnianymi domkami, w których kuracjusze znajdują miejsce na szatnie, przebieralnie również mogą wykorzystać z pomocy kryjących się tam kawiarni.

Poza swymi siłami działającymi z jeziora, warte odwiedzenia są i okolice Heviz, za sprawą niezapomnianych walorów widokowych. Latem, kiedy rozpoczyna się okres kwitnięcia wielu roślin, okolice Heviz poprawiają się pod wpływem ich ważnej kolorystyki. Kwitnienie lilii wodnych przywiezionych z Indii i jeżdżących na płycie jeziora pozwala cieszyć się pięknym widokiem. Stanowi zatem wybrane miejsce w Europie, w którym kwiaty te występują na zdrowym powietrzu. Dookoła jeziorka powstało sporo hoteli, hoteli i sanatoriów. Wiele letniskowych kurortów jest dziś baseny kryte zasilane w strefach uzdrowisk wodą termalną. Jakość usług hotelowych dużo się poprawiła, w kontaktu z czym wolno je bezpośrednio określić mianem drinkach z najsilniejszych w Europie.

Rozsławiona na pełny świat kwaśna woda Balatonu wybiera się w sąsiedztwie innego znanego uzdrowiska. Miasto zwane Mekką chorych na serce, przyciąga w bezpośrednie możliwości całe masy kuracjuszy. Balatonfured, bo o nim tu mowa, słynie z bardzo leczniczych właściwości źródła Kossuth-a, umiejscowionego koło kliniki kardiologicznej. Spośród siedmiu termalnych źródeł jedno wykorzystywane jest do kuracji pitnych. Powstanie uzdrowiska datuje się na stan XVII wieku ale ważne zapiski dotyczące leczniczych wód regionu, czerpią z okresu sprzed 2000 lat. W XVIII wieku powstała tu słynna łaźnia piętrowa przyciągająca chorych, na braki lecznicze. Od aktualnego okresu porusza się rozkwit miejscowości i sława wartości leczniczych źródeł. Niedaleko miasta wydobywa się słynna jaskinia Loczy oraz niezwykle widokowa góra Tomasza. U stóp wzniesienia odwiedzić warto Dolinę Koloska.

Największym miasto rekreacyjnym północnego brzegu Balatonu, jest ośmiotysięczna miejscowość Balatonalmadi. Słynąca z czystych piaszczysto- kamienistych plaż miejscowość przyciąga miłośników sportów wodnych. Otoczona wzgórzami o dobrej architekturze pięknych rodów z czerwonego piaskowca.

Kogo znudzi życie kuracjusza, może powołać się na podbój Balatonu wieczorową porą. Choć niektórzy złośliwcy oznaczają to pole bajorem Europy, Balaton jest prawdziwą dumą Węgrów. Ruch turystyczny jest tutaj ogromny, ale woda w jeziorze jest wysoce czysta. Informują o tym doskonałe kontrole czystości. Nie jest ostatnie zawsze najidealniejsze siedlisko dla szukających ciszy turystów. Ilość restauracji pubów i dyskotek w zagęszczeniu na jakimś kilometrze kwadratowym należy do najpiękniejszych na świecie. Kiedy nad Balatonem zachodzi słonce, bycie nie nie zamiera. W przybrzeżnych pubach i restauracjach spotkać bogata ludzi spragnionych zabawy oraz oryginalnej zabawy. Romantyczni amatorzy spokojnych wieczorów mogą powołać się na północny brzeg jeziora zakosztować pięknych wyglądów zachodzącego słońca i łagodnie ciszą usłanych łąk trzcinowych. Najpiękniejsza wielobarwność wulkanicznych krajobrazów brzegu północnego, zachwyci nas ze wzgórz zamkowych Boglar i Fonyod. Okoliczne widoki nie są sobie swoich… w szczególności kiedy obserwując je popijamy tutejszego Tokaya na tarasie restauracji w jakiejś z bliskich winnic.

Węgrzy wiele uwagi poświęcają swojej tradycji. Na północnym brzegu Balatonu powstał zespól zabytków uwieczniających dotychczasowe występowanie w gospodarce wiejskiej w Standopuszta. Obraz XIX wiecznego folwarku uwiecznione stało w zestawie 30 nietkniętych budowli z drugiego czasu. W obecnym popularnym muzeum często robione są wystawy artystów plastyków, które w treści poświecone są całkowicie pięknemu Balatonowi. W Puszta wybiera się również stadnina koni w jakiej rokrocznie montowane są pokazy konne.

Okoliczne gospody coraz częściej zachwycają przybyłych gości folklorem węgierskiego tańca i muzyki, nadając tym jednym swoim gościnnym murom, niezwykłego klimatu.

Balaton, obdarzony pięknem przyrody, potrafi zachwycić każdego znawcę. Okoliczne bagniska i trzcinowe miejsca są ostoją wielu rodzajów ptaków. Wulkaniczne góry potrafią zaskoczyć ciekawymi wydrążonymi w miary jaskiniami. Okoliczna przyroda jest urocza i indywidualna ze powodu na klimat i podłoże, na którym wyrosła.