Bezpieczne wakacje, gdzie jechać?

Dopasowując się na wczasy z linią polegamy na dobre chwile, niezależne od strachu i pewnych problemów. Więc lepiej przed wyjazdem upewnić się, czyli w pożądanym przez nas turystycznym raju na bodaj będziemy czuć się bezpiecznie.

Skomplikowana sytuacja delikatna oraz gospodarcza sprawia, że niektóre spośród państw będących typowymi wakacyjnymi destynacjami, stają się niestabilne oraz nie zawsze potrafią zapewnić bezpieczeństwo wypoczywającym turystom z obcych krajów. Chodzi tutaj oczywiście ozagrożenia terrorystyczne, tak szybko widoczne zwykle w starym roku. Wystarczy wymienić tu przykład Tunezji – wcześniej bardzo łatwo oglądanej przez Polaków. To koniec w jakim pogoda prawie zawsze nas rozpieszcza, można spróbować pysznej kuchni i zobaczyć wspaniałe antyczne zabytki. A po zamachu w kurorcie Ruchu w czerwcu 2015 roku, jakiego przedmiotem byli przede każdym goście, wiele biur podróży wycofało nasze możliwości wyjazdów do ostatniego państwa. Choć władze Tunezji zapewniały, iż są w okresie przeciwdziałać podobnym zamachom w perspektyw, do dzisiaj tylko nieliczni Europejczycy decydują się wyjechać tam na wakacje. Ryzyko jest zbyt trudne i mało kto jest ochotę narażać w każdy sposób (choćby nawet nieznaczny) siebie i rodzinę.

Bezpieczne kraje

Zwłaszcza w rezultacie szumu medialnego przechodzimy do czynienia z masą sprzecznych informacji, niektóre zostają odwoływane już po kilku godzinach, inne czasem wyolbrzymiają zagrożenie. Więc najbardziej wiarygodnym źródłem naszej wiedzy powinno stanowić Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które na prywatnej właściwości internetowej (tutaj) zamieszcza ostrzeżenia dla prowadzących w relacji od niedawnej sytuacji. Komunikaty MSZ określają zagrożenie w czterech stopniach – „Zachowaj zwykłą ostrożność”, „Ostrzegamy przed podróżą”, „Nie podróżuj” i „Wyjdź natychmiast”.

Dla przykładu – Tunezja otrzymała stan „Nie prowadź”, także jest w aktualnej chwili z Egiptem, choć tutaj cechuje się, że ostrzeżenie nie dotyczy zorganizowanych wyjazdów do najbardziej oczywistych kurortów nad Morzem Czerwonym (jak Hurghada). Czasem więcej w odległych częściach danego regionu wydzielone są regiony bardziej i kilka niebezpieczne. Przekonuje się prowadzenie do popularni Turcji przy ścianie z Syrią i Irakiem. Uczestnikiem są oczywiście wykonywane w tych państwach działania wojenne. Sytuacja stoi się coraz dużo napięta po tych zamachach w Stambule. Względnie pewna jest zbyt to Riwiera Turecka, lecz w raporcie MSZ przeczytamy, że sugeruje się szczególną uwagę podczas pobytu w pełniejszych aglomeracjach miejskich i środkach turystycznych, unikanie wszelkich spotkań w znaczeniach publicznych oraz bezwzględne rzucanie się do wymagań władz tureckich i organizatorów pobytów turystycznych.

W obecny lekarstwo na liście krajów, które nazywane są jako duże przez MSZ (na całości miejscem albo na sceny) uważają się i Egipt, i Tunezja, i Turcja – uwielbiane przez naszych turystów. Mimo oficjalnych komunikatów, część turystów przyjmuje się na wypoczynek w kurortach, wierząc, że te są dobrze zaimpregnowane dodatkowo nie ma zagrożenia atakami. Jesteśmy dalecy od „siania paniki”, każda decyzja powinna wynikać z prawdziwej analizy także być starannie przemyślana, chociaż nie możemy nie odnieść wrażenia, że lekceważenie komunikatów MSZ ma podobieństwo do lekceważenia komunikatów Komisji Nadzoru Finansowego w kwestii funkcji w Amber Gold – one też wszystkim się podobały, zanim nie trafiło do tragedii. MSZ nie jest w bycie zakazać nikomu podróży. To dopiero wskazówki, do których powinniśmy się zastosować.

Sytuacja w Europie

Ostrzeżenia MSZ i niebezpieczeństwa od jednego etapu nie mówią już tylko krajów afrykańskich. Napięcie związane z zamachami tzw. „Państwa Islamskiego” można odczuć w moc krajach Europy. Ubiegłoroczne zajścia we Francji, niedawne zamachy w Belgii nie pozostawiają złudzeń – atrakcyjne pod względem turystycznym stolice Państw europejskich są na planie zamachowców (MSZ oba te regiony wydał na liście z ostrzeżeniem „Zachowaj Ostrożność). Olbrzymim testem dla europejskich działalności będą mistrzostwa Euro 2016. Nie ważna jednak dać się sparaliżować – możemy pozwolić, że zdecydowana większość europejskich kierunków jest wygodna, a szczególną ostrożność powinniśmy zachować odwiedzając największe miasta. Powinniśmy także zachować wyrozumiałość podczas wzmożonych kontroli na lotniskach, dworcach czy autostradach.

Które kraje są najbardziej skomplikowane?

Dobrym wyznacznikiem bezpieczeństwa że być ponad raport Global Peace Index realizowany przez think-tank o firmie Instytut dla Gospodarek i Pokoju. Stworzony pozostał w organizacji rankingu 162 państw. Na czele dostają się państwa najbezpieczniejsze, oraz w 2015 roku były więc Islandia, Dania oraz Austria. Na kolejnym końcu zestawienie umieszczono Syrię, Irak i Afganistan. Tunezja uzyskała 76 miejsce, Turcja 135, a Egipt 137. Polska uplasowała się na środowisku 19. Problem dotyczy zagranicznych wakacji, lecz być że o zastanowić się właśnie nad odkrywaniem uroków Polski. Występujemy w znacznym kraju, czasami ale nie zależy nam sie tego zobaczyć. 

Poznaj nowe kierunki

Paradoksalnie wzrost zagrożenia w poszczególnych państwach uznawanych przez Polaków za turystyczne raje, nie musi oznaczać nudnych, nieudanych wakacji. Toż po prostu możliwość na poznanie nowych kierunków, uniknięcie rutyny, zaś być prawdopodobnie zauważenie nowego ulubionego miejsca? Zamiast jechać po raz inny do Egiptu, pewno o zainteresować się tym, co przechodzą do zaoferowania inne kraje? W Europie , gdzie rzecz stanowi daleko trwała, nie brak uznanych turystycznych marek, jak Hiszpania, Włochy czy Chorwacja. Wyspy Kanaryjskie to wyjątkowo wygodny kurs na wakacje praktycznie przez wszystek rok – tam pogoda nawet zimą jest pozytywna dla poszukujących kąpieli słonecznych. W teraźniejszym czasie z względu destabilizacji swoją rolę nieco utraciła Grecja, jednak stronę greckich wysp nadal traktuje się świetnie wśród turystycznych wyborów Polaków. Ale warto i poszukać mniej znanych destynacji. Bułgaria, znacznie tańsza choćby od Hiszpanii, może pochwalić się wspaniałymi plażami i rozbudowaną bazą noclegową. Zresztą całe Bałkany, po latach trudnej sytuacji politycznej, teraz zaczynają odżywać, przyciągając wielu gości i kusząc pięknymi widokami, ładną pogodą i umiarkowanymi cenami. Dużo atrakcyjnych miejsc zobaczyć można w Albanii czy Macedonii. Także Czarnogóra zdobywa sobie coraz wyższą wartość.

Ale bynajmniej nie musimy określać się w daleką podróż, żeby spędzić wspaniałe rodzinne wakacje. Czechy i Słowacja, państwa o wyjątkowo spokojnej atmosferze, pozwalają bawić się rodzinnym spokojem i dostarczają mnóstwo atrakcji. Wspaniale interesować się można zwiedzając Pragę, czy słowackie góry, pośród których znajdziemy kilka kompleksów turystycznych tak wysokiej klasy (jak chociażby kompleks basenów z wodą geotermalną Tatralandia). Z zmian w Niemczech znajduje się wiele parków rozrywki od lat chętnie uczęszczanych przez Polaków. Wyjątkowo przyjazną dla rodzin z dziećmi jest Skandynawia (jej kraje są w liderami bezpieczeństwa). Zarówno przyroda kiedy i wielkość atrakcji pozwoli Wam zaplanować wyjątkowe rodzinne wakacje. Dojedziecie tam przez Niemcy lub promem prosto z Gdyni do szwedzkiej Karlskrony – sam rejs promem pewno żyć drogą rodzinną atrakcją. 

Rozwiązaniem, na które powinni zwrócić uwagę globtroterzy jest szansa skorzystania z organizmu Odyseusz, leczącego również przy pomocy z MSZ. Wystarczy kilka chwili, aby zarejestrować się na ścianie internetowej i zgłosić swoją drogę, przekazując wiedzę o własnej drodze. Dzięki temu, w razie wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych, MSZ będzie mógł podjąć kontakt z osobą zarejestrowaną.