Bezprzewodowe łącza laserowe (FSO) to ciekawa alternatywa dla łączy kablowych oraz sieci bezprzewodowych

. Dominującą zaletą łączy optycznych jest ich szybkość – nawet do 1Gb/s. Ów ranga miary przepływności jest praktycznie nieosiągalny dla urządzeń bezprzewodowych pracujących w paśmie nie licencjonowanym .

Budowa systemu laserowego

Głowica laserowaKompletne bezprzewodowe łącze laserowe ustanawiają para głowice optyczne. Głowice zdołają posiadać różne sprzęgi: 10/100-Base-TX Ethernet, światłowodowy (jednomodowy, wielomodowy). Po zwizowaniu głowic oraz podłączeniu ich do sieci LAN zdobywamy przezroczysty dla ruchu sieciowego most laserowy.

Wykorzystywane medium transmisyjne

Aż do transmisji danych wykorzystywane jest blask transmitowane przez diody laserowe o rozciągłości rzędu kilkuset nm. Z racji tego na stosowanie łączy FSO nie jest wymagane jakiekolwiek przyzwolenie bądź rezerwacja częstotliwości. Nader istotny istnieje dodatkowo fakt, że transmisja nie podlega żadnym zaburzeniom ze okolica planów radiowych. Stanowi owo bezdyskusyjną zaletę łączy FSO, zwłaszcza w kondensacjach miejskich gdzie pozyskać częstotliwość jest niezwykle ciężko a pasma nielicencjonowane są narażone na bardzo dotkliwego zaburzenia.

Osiągana przepustowość

Głowica optycznaZ sporą dozą uproszczenia link laserowe możemy obejść się w charakterze bezprzewodowe zakres skrętki czy światłowodu. W zależności od wariantu hiperłącze laserowe gwarantują pełną przepływność, jaką wręcza nam dany interfejs. Czyli np. dla interfejsu 1Gb/s łącze zawaruje przepustowość 1Gb/s w niepewną zaś 1Gb/s w drugą stronę (Full-Duplex) nie wnosząc dodatkowych opóźnień. W przypadku hiperłączy laserowych moc odbieranego sygnału nie namawia na prędkość transmisji, co jest specyficzne dla łączy radiowych. Jeśliby tylko głowica laserowa odbiera sygnał nawet w minimalnym odcinku to łącze pracuje z pełną przepustowością.

Zasięg

Gwoli różnych modeli producenci zapowiedzą różne zasięgi urządzeń optycznych – nawet na pułapie kilku kilometrów. Pod ręką doborze urządzeń należy jednak brać pod spodem notkę specyfikę niekrajowych warunków środowiskowych. W własnych warunkach klimatycznych żyją niekiedy usilnego mgły oraz silne niepogoda deszczu i śniegu. Ergo też powinno się wybrać algorytm z wysokim zapasem jeśli chodzi o stwierdzany przez producenta zasięg. Uchroni nas to przed wyrwami w roboty łącza w przytoczonych powyżej przypadkach. Wybór głowic ze zdatnym zapasem mocy przekaże nam bezawaryjną pracę w okresie mgieł i opadów deszczu oraz śniegu.

Bezpieczeństwo transmitowanych danych

Łącze optyczneBezprzewodowe łącza laserowe polecają się miedzy cudzymi gwarancją bezpiecznej transmisji danych. Usłyszenie lub przechwycenie transmitowanych danych istnieje praktycznie niemożliwe. Wiązka światła przekazywanego przez głowice posiada narożnik promieniowania rzędu kilku tysięcznych radiana. Stąd FSO z przeznaczeniem użytkowane są tam, gdzie pożądany istnieje stwórca poziom niejawności transmitowanych informacji.

Wpływ łączy laserowych na tężyzna fizyczna i raczej jego brak

Światło emitowane za pośrednictwem głowice laserowe posiada, w zależności od wariantu, długość rzędu kilkuset nm. W związku spośród tym, że promieniowanie laserowe o zróżnicowanych długościach fal i krzepach może powodować przeróżnego rezultaty, podczas oddziaływania z tkanką biologiczną, lasery podzielono na siedem sal (wg PN-EN 60825-1: 2000). Najczęściej stosowane są narzędzia odmiany 1M co bezkonfliktowo spośród regułą oznacza:

„Lasery emitujące promieniowanie w zakresie długości fal do 302,5 nm do 4000 nm, jakie są pewne w racjonalnych warunkach pracy, ale mogą stanowić niebezpieczne podczas patrzenia w miotełkę za pomocą przyrządy optyczne.”

Dlatego powinno się unikać patrzenia np. przez lornetkę otwarcie w promień światła głowicy laserowej. SPOŚRÓD bury na to, że głowice instalowane są w miejscach nieprzystępnych dla postronnych osób, praktycznie nie jest możliwe by coś takiego mogło zdarzyć się ubocznej jednostce.