Chyba żadna dekoracja nie ma takiej wartości rażenia jak fototapeta. Trudno się dziwić: fototapety mają natomiast wszechstronność obrazów.

Reklama: Rolety dzień noc Bydgoszcz

Chyba żadna dekoracja nie ma takiej roli rażenia jak fototapeta. Ciężko się dziwić: fototapety mają jednak wszechstronność obrazów – to oznacza: mogą wykonywać całkiem dosłownie cokolwiek, od portretu aż po krajobraz – i stopę farby, bo dekorować ważna nimi i łagodny kawałek ściany, również pełną jej przestrzeń, a nawet mało sąsiadujących ze sobą ścian. Sprawia toż wersje, jakich nie mają oryginalne ozdoby ścienne.

Był termin, że fototapety nie pasły się dobrą reputacją. Wiązały się z prostymi czasami PRL-u i wczesnych lat dziewięćdziesiątych, jak więc różne „rajskie plaże” (pamiętacie fototapetę z przepiękną plażą, zwaną także błękitną laguną? Na pewno znacie co nieco pewną osobę, jaka planowała taką w bliskim lokalu! A że obecne istniał Wasz dom? Pochwalcie się w artykułach, będziemy pobudzeni!) i „jesienne parki” zdobiły ścianę za wersalką, obok meblościanki z kryształami. Widoki, które świadczyły, stanowiły idealny powiew krwi w budynkach z poważnej płyty – ale stanowiły przy obecnym marne, niezbyt dobrze wydrukowane i blakły może nawet wtedy, jeżeli ktoś krzywo na nie spojrzał. Na wesele od nowych czasów poczucie elegancje i nowoczesność poszły znacznie do przodu. Współczesne fototapety z drugimi sprzed kilkudziesięciu lat nie mają już, oprócz samej rzeczy, nic wspólnego.

Mniej wiele na wstępu XXI wieku zaczęły pojawiać się w magazynach fototapety nowej generacji: wytrzymałe, dawane z wykorzystaniem innowacyjnych metodzie (być zapewne najważniejszym składnikiem było tu wynalezienie przez jednostkę Hewlett-Packard technologii druku lateksowego, pozwalającej na pozyskanie wysokich, zadowolonych a przede wszystkim mocnych kolorów w dokumentu wielkoformatowym) i, co może najbardziej realne, publiczne w ogromnym wyborze wzorów. Skoro bogata było dobierać między dużo niż kilkoma czynnikami, w technika prosty pojawiły się fototapetowe trendy. Poprawiają się one z terminu na okres, ale ostatnio można oprócz nich poznać kilka niezapomnianych mód. Jakich?

Gdyby fototapetę sprzed lat nakleić w toalecie, rezultat byłby bolesny. Obecnie jest dokładnie inaczej: fototapety na twardych podłożach (np. winylowym albo winylowym na gruncie z flizeliny), drukowane lateksowo, można bez kłopotu montować nawet w naprawdę niezwykłych kiedyś mieszkaniach jak łazienka, toaleta czy kuchnia. I wykonywa się to, mając naprawdę ogromne efekty.