Czy kolor ubranek że zawierać prestiż na dziecko?

Reklama: Psycholog Toruń

Czy kolor ubranek że stanowić wpływ na dziecko?

Okazuje się, że tak – tożsamość płciowa dziecka zaczyna wydzielać się już około 8 miesiąca życia – wtedy dziecko zaczyna dostrzegać i wiedzieć, iż nie liczy z matką jedności. Całość procesu kształtowania tożsamości płciowej zajmuje jednak wiele czasu. Dziecko zaczyna też bardzo zajmować się sobą a własnym ciałem i widzieć różnice w formie znajomej i dzieci przeciwnej płci. Jak już rozpoznaje płeć dalej nie ma poczucia jej trwałości. Kupowanie ubrań w kolorze stereotypowo należącym do płci przyspiesza i ułatwia dziecku identyfikację. Łączy się spośród tym niemniej dobra pułapka – ubierając dziecko tylko w „własne płciowo” kolory, podajemy mu, że jest podział na przestrzeń damską a dorosłą – to natomiast wpłynąć może na całość życia dziecka. Chłopiec wyraźnie rozróżniający świat męski i kobiecy może utracić wrażliwość jaka w świecie męskim „nie przystoi”. Cały proces godzi się z dziewczynkami.

Może więc wychowywać dziecko bez oznaczania tożsamości płciowej ciuszkami? Stanowił ostatnie potrafi także zdrowy pomysł gdybyśmy wychowywali dziecko na odludnej wyspie. Jeśli jednak otworzymy na przekór kulturze ubierać chłopca do przedszkola na różowo – zapewne ono pozostać wyśmiane za „babskie kolory” i powróci do lokalu z doświadczeniem iż istnieje „różne”. Takie skontaktowanie się z brakiem akceptacji, nie jest dziecku do niczego potrzebne. Druga pułapka składa się tu ze wspomnianym wysoce brakiem rozumienia ciągłości płci. Mówiąc prościej, 3-4 latek nie rozumie, że płeć jest stała, Jeśli ubierzesz mężczyznę w strój, jaki jest zwykły dla dziewczynki, dziecko może wystraszyć się, że bycie się dziewczynką (4 latek nie umie myśleć abstrakcyjnie).

Co więc robić? Pewnie nie ubierać dziecko po prostu kolorowo – w ostatnie kolory które ceni- byle tylko całej garderoby dziecka nie oprzeć na błękicie (lub różowościach).