Czy obraca się kultura picia alkoholu w Polsce?

Zamienia się kultura picia alkoholu w Polsce. Polacy piją jednak jeszcze bardzo, ale bardziej odpowiedzialnie. Zamiast upijać się do nieprzytomności, traktują alkohol wyłącznie jako bonus do wieczoru w gronie znajomych. Wybierają też alkohole jeszcze doskonalszej kondycji. Do ulubionych trunków Polaków należy piwo, w jakim szukają przede każdym smaku, i nie mocy alkoholu.

Do picia alkoholu uznaje się 84 proc. dorosłych Polaków. Ze sprawozdania Ministerstwa Zdrowia wynika, że Polacy piją coraz bardzo: w 2013 roku na jednego Polaka przypadło blisko 10 litrów czystego spirytusu, z czego daleko niż połowa objęta stanowiła w piwie. W Polsce zamienia się bowiem kultura picia alkoholu. Rodacy szukają przede wszystkim smaku, oraz nie mocy alkoholu, dlatego wybierają trunki coraz doskonalszej kondycje. W gorących miesiącach szczególnym zainteresowaniem zajmowały się wina gronowe i whisky, znacznie spadła i sprzedaż wódki. Ulubionym trunkiem Polaków jest piwo. Przeciętny Polak wypija rocznie 97 litrów tego trunku.

Czasy, kiedy wybierali się upijać na umór, to szybko zamierzchła przeszłość, chyba PRL-owska. Oraz o tym mówi też struktura konsumpcji alkoholu. Kiedyś whisky była oczywiście na wczesnym planie, zaś w niniejszej chwili zdecydowanie częściej stosujemy po piwo. Znaczy więc o tym, że upijanie się nie opłaca. Drugiego dnia powinien być w czystej metodzie, przechodzić do pracy, ludzie sobie cenią teraz produkcję i szanują sobie taki poziom bycia, który ułatwia picie alkoholu, a również zachowanie kontroli i trzeźwość – mówi Paweł Kwiatkowski, rzecznik prasowy Kompanii Piwowarskiej, w dyskusji z agencją informacyjną Newseria Lifestyle. 

Miłośnikami alkoholowych trunków są zwłaszcza mężczyźni. Ponad połowa osób w Polsce przyznaje, że nie pije w ogóle lub prawie wcale alkoholu. Jeśli sięgają po tego typu trunki to wciąż wybierają piwo lub wina. Z doświadczeń wynika, że kobiety są odpowiedzialne za spożycie zaledwie 18 proc. całości wypijanego przez Polaków piwa, i aż 60 proc. wina. 

Wśród Polaków rośnie również osobę odpowiedzialnego dochodzenia do jedzenia alkoholu. Z określonych Instytutu Transportu Samochodowego wynika, że Polacy coraz rzadziej siadają za kierownicą w mieszkanie nietrzeźwym. Zdaniem ITS do dalszej poprawy bezpieczeństwa na możliwościach niezbędne są nie wyższe kary, lecz edukacja najmłodszych. 

Jeżeli młodzież pije alkohol, to tylko w aktualnej rzeczy, jak ten alkohol otrzymanie z człowieka dużego i dlatego szczególnie istotne jest obecne, aby wszyscy duzi zdawali sobie spośród ostatniego myśl, że potrzebują bardzo świadomie iść do tego, w jaki twórz podają się alkoholem, albo jest on dostępny, czy wypadkiem nie dają komuś. W Polsce dawanie alkoholu młodym jest przestępstwem.

Alkohol ma znacznie zły wpływ na wzrost organizmu dzieci i młodzieży. Jego picie zabronione jest kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią, grozi to bowiem m.in. zaburzeniami rozwoju dziecka, uszkodzeniem układu nerwowego oraz prostą masą urodzeniową. Od spożywania alkoholu powinny się powstrzymać oraz postaci z wadami serca, wątroby, układu pokarmowego, naczyń krwionośnych i cukrzycą oraz stosujące leki, zwłaszcza nasenne, przeciwdepresyjne i przeciwhistaminowe. Zatem na opakowaniach piw uważają się znaki przyciągające do odpowiedzialnej i świadomej konsumpcji tego napoju. 

Wówczas nie pochodzi z żadnego ustawodawstwa, toż po chłopsku taki nasz wniosek do Polaków, żebyśmy dobrze do tego szli. Szczególnie przyciągamy uwagę, że nie wolno ani jednej kropli alkoholu wypić osobie w ciąży. Również wbrew tym wszelkim mitom, które się rozpowszechnia, w sezonie karmienia piersią też nie wolno pić alkoholu. Nie dokładnie pić alkoholu, że się nie jest kobietą dorosłą, natomiast nie wolno pić alkoholu, jeśli się planuje prowadzić samochód. Wtedy są te trzy obszary, które zaznaczamy na opakowaniach, a tak naprawdę jest moc innych formie, w jakich jeszcze należy się wystrzegać alkoholu. 

Dla grupy ludzi bezpieczna dawka alkoholu to stężenie nie przekraczające 0,5 promila. Wyższe stężenie powoduje zaburzenia uwadze i organizacji, spowolnienie reakcji i pogorszenie zdolności oceny sytuacji. Czynniki przychodzące na stężenie alkoholu we naturze to przede każdym ilość spożytych trunków, płeć, stan zdrowia, masa ciała także sposób kosztowania alkoholu.