Czy przeciętny Kowalski wie, gdzie poszukiwać danych na temat paneli słonecznych, lub pompy ciepła?

Reklama: Charakterystyka energetyczna Bydgoszcz

Czy energetyka odnawialna się opłaca? Czy źródła energii odnawialnej są dostępne dla Polaków? Czy przeciętny Kowalski wie, gdzie szukać reklam na fakt paneli słonecznych, lub pompy ciepła? W co dokładnie zainwestować, aby skorzystałbyś na ostatnim własny domowy budżet?

Które są źródła energii odnawianej a jakie spośród nich są najświetniejszym rozwiązaniem dla polskich domów?

Tak, tak w Polsce przechodzimy do podejmowania ze ludźmi źródłami energii odnawianej. Począwszy od energetyki wiatrowej, biomasy, biogazu, słońca poprzez pompy ciepła, czy geotermię. Najbardziej popularna jest energia wiatrowa, która lokuje się szczególnie dynamicznie od czasu przystąpienia Polski do Grup Europejskiej. Obejmuje ona a zastosowanie często w zysku komercyjnym, natomiast nie w przydomowych instalacjach.

 

Potencjał Słońca

W Polsce, z jednego okresu jeszcze dużo ciekawe stają się kolektory słoneczne. Chociaż nie narzekamy na nadmiar słońca, a okresy silnego światła są nierównomiernie rozłożone w procesu roku, więc z przeznaczeniem możemy „wziąć” tyle energii, by inwestycja w solary okazała się opłacalna. 

Skąd się wykorzystuje ten wzrost zainteresowania? Polacy coraz częściej decydują się na tego standardu rozwiązania, gdyż są szansa pozyskania sposobów na dofinansowanie tego rodzaju urządzeń. Gra tym promieniowanie słoneczne jest ogólnie dostępnym, całkowicie jasnym i znacznie wiarygodnym z tanich źródeł energii. Najefektywniej potrafi stanowić użyta lokalnie, zaspokajając zapotrzebowanie na letnią wodę oraz miłość. Dużą cechą istnieje jeszcze łatwa adaptacja w warunkach domowych.

Słoneczne instalacje

Kolektory o wielkiej sprawności potrafią zaoszczędzić nawet do 70 proc. energii potrzebnej do podgrzania wody użytkowej oraz 30 proc. zdolności do pierwszego ogrzewania. By osiągnąć jak najszersze oszczędności należy wspominać o prawidłowym ułożeniu kolektorów. Danie ich w obrotu południowym zapewnia najlepszy odbiór ciepła. Uznaje się odchyły o 45o w kierunkach wschodnim i zachodnim, co dodatkowo obniża efektywność kolektora o jakiś 10 procent. 

W zależności od tego które jesteśmy wymagania co do kolektorów, możemy wybrać wersję płaską lub dużo zaawansowaną konstrukcją próżniową. Pierwszy wariant, ze powodu na opłatę oraz możliwość montażu stanowi znacznie powszechny. A jego próżniowy odpowiednik da nam bardzo energii, bowiem w przeciwieństwie do kolektora płaskiego (pochłania tylko promieniowanie bezpośrednie), może wykonywać przez wszystek rok. Kolektory próżniowe mogą używać zarówno promieniowanie bezpośrednie kiedy i rozproszone, czyli takie, które przebija się przez cienką warstwę chmur. Dzięki temu realizują przez 365 dni w roku.

Ile to korzysta? 

Dla przeciętnego domu jednorodzinnego, koszt instalacji kolektorów słonecznych, ostatnie trochę tysięcy złotych. Cena systemu solarnego toż nie ale sam kolektor, lecz i pozostałe elementy: rury, zasobnik, dodatkowy wymiennik lub grzałka elektryczna, pompa cyrkulacyjna, zawory, automatyka itd. Jeśli chodzi o nowe urządzenia, które możemy zainstalować we indywidualnych domach, warto zahaczyć o pompach ciepła – w ostatnim przykładu koszt takiej budów to jakiś 30-40 tyś. złotych. Co ważne, wydajność pomp dobra a ich energia stanowi wysoce cenna. Potrafią one zarówno ogrzewać zimą i chłodzić latem. 

Oczywiście zanim koszt zakupów da się, zajmie to niemało czasu, lecz są te dodatkowe zalecie – czerpiąc energię ze źródeł odnawialnych dodajemy się do ochrony środowiska. Poza tymże silna użyć oraz z dofinansowania, przez co wydatki staną się znacznie niższe. 

Jak uzyskać pieniądze na dania?

Już w Polsce istnieje możliwość zdobycia dofinansowania na lokaty w odnawialne źródła energii, w współczesnym wyjątkowo na kolektory słoneczne. Wśród krajowych funduszy sposoby można wziąć m. in. z Naszego Funduszu Ochrony Miejsca i Gospodarki Wodnej. Dla projektów kilka mniejszych można się ubiegać o pieniądze z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Miejsca i Gospodarki Wodnej, Ekofunduszu czy z Banku Ochrony Środowiska. 

Ponadto jest już nowy fundusz dla wspólnot domowych i rodzin, jaki sprzedaje tanie kredyty z dotacją na obrót i 

montaż kompletnych zestawów kolektorów słonecznych. Kredyty kierowane są do twarzy, które zamierzają podstawa do zarządzania posesją gdzie powstanie inwestycja również do grup mieszkaniowych z wyłączeniem odbiorców gorącej wody z budowie ciepłowniczej.

Dotacja przeważnie będzie korzystała wysokości 30 proc. kapitału kredytu bankowego. Natomiast wysokość kredytu może wynieść nawet 100 procent kosztów całego przedsięwzięcia. Jednostkowy koszt zdecydowania nie może przejść 2500 zł/m2 powierzchni całkowitej kolektora. Pożyczki będą dostarczane do 2014 roku.

Inwestować, lub nie inwestować?

Mimo, że kursy są dość duże to dobrze zaprojektowany i eksploatowany system solarny pewno się opłacać. Dokonując wyboru musimy się zastanowić – czy chcemy zużyć energię właśnie do wspomagania ogrzewania wody wiosną i latem, czy te system solarny ma współpracować z systemem centralnego ogrzewania przez pełen rok? Dziwiąc się nad kwestią zakupu należy przeanalizować za i przeciw, a kwalifikując się na zakończenia konkretnego producenta trzeba wziąć pod uwagę dostępność części a koszty serwisowania.