Dbanie o buzię noworodka i niemowlaka powinno być istotnym punktem codziennej pielęgnacji maluszka.

Reklama:dermatolog dziecięcy Bydgoszcz

Dbanie o buzię noworodka i niemowlaka winno być istotnym elementem codziennej pielęgnacji maluszka. Skóra niemowlęcia jest uzależniona na jakieś urazy mechaniczne i podrażnienia, a często mała jest skóra twarzy, dlatego należy zwrócić baczną uwagę na mało podstawowych czynników pielęgnacyjnych.W razie wszelkich pytań, warto zwrócić się o pomoc dermatologa.

Do czyszczenia buzi malucha nie ma konieczności stosowania żadnych specjalnych środków pielęgnacyjnych. Wystarczy przegotowana woda. Przestudzoną wodę nalej do miseczki i wykonaj kilka gazików. Potrafią być one płatkami kosmetycznymi lub kawałkami miękkiego materiału, jaki nie podrażni skóry dziecka. Buzię malucha przemywaj od czoła w ruchu brody. Nie realizuj całego zabiegu jednym wacikiem, poprawiaj go często. Jeśli na osobie dziecka są jakieś zaschnięte plamki, na przykład pozostałości mleka po jedzeniu czyli rzeczywiście zwane „śpiochy” w przestrzeniach oczu, więc nie próbuj zeskrobywać ich paznokciem, gdyż możesz zranić dziecko. Przyłóż w niniejsze siedzenie na chwilę namoczony wacik. Zaschnięta wydzielina odmięknie także z umiejętnością będzie się ją dało zmyć.

Oczka malucha przemywaj od wewnętrznego kącika do zewnątrz. Jeśli ropieją, możesz użyć roztworu soli fizjologicznej, tylko nie stosuj samodzielnie ziołowych mieszkanek, bo mogą one uczulać dziecko. Dermatolodzy bardzo często ten temat poruszają.  

Uszka malucha myj dłonią. Nie traktuj patyczków! Możesz uszkodzić ucho dziecka, i zarazem wepchniesz woskowinę dobrze w kanał słuchowy. Pamiętaj, by dokładnie przemyć skórę za uszkami niemowlaka, gdyż tam spływa mleko podczas karmienia.

Jeżeli cera dziecka nie zdradza objaw przesuszenia a nie znajdujecie się nigdzie danego dnia, wtedy nie ma konieczności smarowania jej żadnymi kremami czy balsamami. Jeżeli natomiast buzia jest niewątpliwie przesuszona, więc po wieczornej kąpieli wmasuj w nią nawilżający krem dedykowany dla niemowląt. Do smarowania buzi nie używaj oliwek. Dobrze nawilżają ciało, ale niekoniecznie delikatną skórę twarzy.

Obowiązkowo nakładaj krem ochronny na osoba maluszka, gdy wychodzicie na zewnątrz. Niezmiernie znaczące jest smarowanie buzi, jeśli na zewnątrz jest zimno lub jak wieje chłodny wiatr. Twarz dziecka, również jak skórę całego ciała, należy też chronić przed promieniami słonecznymi. Krem z filtrem, dedykowany specjalnie dla dzieci, jest nieodzownym środkiem pielęgnacyjnym w lecie.