Dentofobia czyli obawa przed dentystą dotyka 70% pacjentów. Zaś toż nie wyłącznie tych najdrobniejszych.

Reklama: Poradnia psychologiczna Toruń

Dentofobia czyli obawa przed dentystą dotyka 70% pacjentów. Także zatem nie lecz tychże najdelikatniejszych. Niestety, jeśli zaczniemy bać się dentysty w dzieciństwie, strach ten pozostanie z nami przez pełne mieszkanie. W handlu rodziców dlatego warto zadbać o aktualne, by dziecko oswoić z dentystą i także nie przeżywać przygód i dramatów za wszystkim razem,kiedy trzeba będzie dentystę odwiedzić, jak oraz zadbać o aktualne, żebym nasze dziecko już jak dorosła dziewczyna nie bała się odwiedzać dentysty i pilnowała o zęby.

Dlaczego dziecko boi się dentysty?

W stworzeniu lęku przed dentystą u dziecka, najważniejsze są dwa mechanizmy:

– strach rodziców przed wizytą u dentysty

– nieprzyjemne wrażenia z centralnej randki, które wywołują szok poznawczy i przeradzają się w panikę.

Skoro 70% osób boi się dentysty, toż nic szczególnego, że wśród rodziców również dają się dentofoby. Rodzic, który boi się dentysty znacznie często tenże zaszczepia dziecku strach, zanim dziecko jeszcze zrozumie co będzie się u dentysty działo. Pobudzaj i niepokój u dziecka wywołują:

– komunikaty od ojców „nie bój się”, którymi rodzic chce uspokoić samego siebie (dziecko jeszcze się nie boi, bowiem nie wie czego ciągnęło się bać, gdyby jednak usłyszy list „nie bój się” – wie, że piękna niedobrego może je wystąpić. Dostaje jakby przepis tego, aby się bać).

– listy „nie będzie żałowało” – obecnie, innowacyjne techniki kupią na przyjmowanie bez bólu. Jeśli natomiast poinformujemy dziecko, że ból potrafi się pojawić (oraz właśnie dzieje się, jeśli stwierdzimy dziecku iż nie będzie żałowało), to dziecko bardzo przeżyje każdy dotyk.

– widoczny kłopot i duch u rodziców – dla niemowlęcia wytwarzać jest skała i opoką. Więc on zatrzymuje go przez złem świata – jeśli tenże rodzic chodzi ze stresie, to nazywa to, że wydarzy się coś naprawdę przerażającego.

– specjalne przygotowania przed wizytą dentystyczną – wzmagają one wyciągnięcie i rodzą kojarzeniem wizyty u stomatologa z czymś oryginalnym i bolesnym.

Jak stworzyć aby niemowlę nie bało się dentysty?

Pierwszy raz na randkę wybrać się wcześnie, około 3 roku przeżywania– im gwałtownie się przyzwyczai, tymże młodszy ból będzie rozumieć. Odwiedzając dentystę tak wcześnie pamiętamy oraz perspektywy na bieżące, że naprawimy ząbek zanim zacznie dziecko boleć – aktywność na bolącym zębie zwykle będzie bowiem dyskomfortem oraz zapewne wzmóc strach przed dentystą

Wybrać gabinet przyjazny dziecku – niektóre gabinety organizują wizyty adaptacyjne dla maluchów, są zabawki i nagrody dla niemowlęta. W współczesnym terminie dziecko potrafi oswoić się z gabinetem, i przez brak zabiegu, nie ma negatywnych pojęć.

Nie oddawać własnego cienia na dziecko – wizytę u dentysty traktować jako przygodę. Nie odmawiać przy dziecku o żalu i stresu. Nie podnosić dziecka, jakie jeszcze nie zdążyło się przestraszyć