dotrze na Hawaje. Acz meteorologowie nie eliminują, że żywioł

Nadzwyczajna sytuacja pogodowa nad Oceanami. Fachowcy sądzą, iż może w środku to odpowiadać zjawisko El Nino.

Nad Oceanem Atlantyckim są w tej chwili symultanicznie trzy cyklony: dwie depresje równikowe tudzież jeden huragan. Ostatnio taka kazus na Atlantyku miała miejsce trzy lata niebieżącemu, we wrześniu 2013 r. Ze statystyk meteorologicznych następuje, że cyklony tropikalne „grupowo” nad Oceanem Atlantyckim pojawiają się nieregularnie. Tym w ogólności zaobserwowano trójka w tym samym czasie:

– depresja tropikalna Dziewięć nad Zatoką Meksykańską,

– depresja tropikalna Ósemka na wschodzie od USA, oraz

– huragan Gaston nad oceanem (patrz plan)

Cyklony tropikalne na Atlantyku

Cyklony tropikalne na Atlantyku

W awantury obserwacji Atlantyku owszem duet razy: w 1893 r. i w 1998 r. zaobserwowano, aż czwórka cyklony za jednym zamachem.
Ocean spokojny też aktywny

Na Pacyfiku szaleją dwa szkwały. Pierwszy to Madeline, który uzyskał trzecią rangę w rangi huraganów podług miary Saffira-Simpsona. Szybkość wiatru dochodzi do 200 km/h. Niewykluczone, że w środę zamiast gruchnąć w archipelag wysepki, chwilę poprzednio nimi przeistoczy kierunek. Mimo to na Hawajach są uprzedzenia w celu domowników oraz powsinogów.

Na wschód od Madeline rozciągnął się kolejny szkwał – Lester. Mieszkańcy Hawajów obawiają się także niego. Synoptycy nie usuwają, że uderzy w weekend, jednak jego trasa może jeszcze ulec zmianie.

Huragany na Pacyfiku

Huragany na Pacyfiku

Ostatnio Hawaje znalazły się na trasie huraganu Derby pod koniec lipca. Pomimo, że Hawaje leżą na środku Pacyfiku a nie są zachowywane dzięki żaden duży obszar lądu, rzadko są nawiedzane przez burze, czy huragany. Darby był dopiero piątym takim widmem od 1949 roku.
Orkany a El Nino

Aktywność huraganów i ich powstawanie zależy od nader wielu powiązanych ze sobą czynników. Ranga mają m.in. temperatura waty i anomalie w rozkładzie ciśnienia oraz faza zdarzenia El Nino (na Oceanie Spokojnym).