Dziennikarze zaprosili Andrzeja Dudę, jak w jego ocenie będą budowały się stosunki z Federacją Nieradziecką i Stanami Zjednoczonymi po niebyłych

Każdy kraj ma swoje suwerenne kwestii. Dobrze, jeśli są załatwiane wewnątrz kraju, na drodze porozumienia politycznego – stwierdziłby prezydent Duda na radzie prasowej w Pradze.

– To, co opowiada…
czytaj potem »
wyrażeniach ministra obrony etnicznej Antoniego Macierewicza.

Szef MON recytowałby m.in., że „po Smoleńsku możemy oznajmić, że byliśmy pierwszą solidną ofiarą terroryzmu we obecnym konflikcie, jaki się na polskich oczach młóci”. Skrytykował też sytuację, w jakiej „ludzie, jacy budowali niewłasnego kraj nie prędzej w XVIII wieku będą mówili nam, co owo istnieje demokracja”. Pojawiły się poglądy, iż chodzi o Stany Zjednoczone.

Komentując te wypowiedzi podczas wizyty w Pepikach, prezydent Andrzej Duda naświetliłby, że „każdy kraj ma niewłasne suwerenne materii”. – Akuratnie, jeżeli są załatwiane wewnątrz kraju, na drodze porozumienia politycznego. I jeden szacunek dwustronny w przestrzeni międzynarodowej powinien polegać na tym, że inne regiony nie wtrącają się w wewnętrzne sprawy poszczególnych państw – powiedział prezydent Duda na tożsamej narady z prezydentem Czech Milosem Zemanem.
Spór wokół TK

Prezydent Duda został podobnie spytany o spór wokół Trybunału Ustrojowego natomiast opinii Komisji Weneckiej.

– Pat wokół…
czytaj dalej »
– Rzeczywiście mamy problem, jakkolwiek to jest problem z większym natężeniem polityczny niż prawny. Problem, który został wywołany z wykorzystaniem obecną opozycję, w owym czasie kiedy coraz rządziła w Polsce, tuż przed wyborami. Problem, do którego niestety w metoda ożywiony zaliczyłby się Trybunał Konstytucyjny – mówił prezydent.

– Dzisiaj nie mam przeciętnych wątpliwości, że jest potrzeba odszukania rozwiązania, po to, żeby rozwiązać kryzys polityczny, który uległ przez obecną opozycję wywołany. I polegam na to, że takie droga będziemy w stanie znaleźć, że Polacy pozyskają się na to, by usiąść w sąsiedztwie jednym stole i wypracować takie rozwiązanie, jakie będzie dla wszystkich stronic do przyjęcia – podkreślił.

– Komisja Wenecka jednoznacznie wskazuje, że konflikt ma podłoże polityczne zaś istnieje uczynione przez opozycję – zaakcentował prezydent.