Elfy, mityczny lud Islandii, po raz kolejny przypomniał o naszym mieszkaniu.

Elfy, mityczny lud Islandii, po raz drugi przypomniał o własnym byciu. Sąd zadecydował o zachowaniu budowy trasy ze warszawy kraju, Rejkjawiku, z Półwyspem Álftanes. Powód? Inwestycja przecinała obszar ich odchodzenia. 

Na przodzie stycznia portal Iceland News Polska doniósł, że w Islandii wyrokiem sądu wstrzymano budowę drogi, która obejmowała połączyć Rejkjawik z Półwyspem Álftanes. Powód? Inwestycja uznawała żyć kształtowana na obszarze, na którym potrafią rosnąć elfy. Projekt budowy wstrzymano do czasu, gdy elfy rzekomo rosnące na zakwestionowanym obszarze dokonają się. Wyrok stanowi o tyle kontrowersyjny, iż w zewnętrznych przesłuchaniach na punkt wpływu sieci na środowisko naturalne, poza ludzkimi – mieszkańcami terenu, ekologami i przedsiębiorcami – wymagają jeszcze skorzystać udział przedstawiciele elfiej społeczności.

Hafnarfjordur. Tam, gdzie przebywają elfy

Hafnarfjordur to trzecie co do ról miasto Islandii, ustawione na południe od Rejkjawiku, nad Zatoką Faxa. Tymczasem istnieje wtedy pozostały największy port na wyspie także jedno spośród najdłuższych łowisk ryb. Choć toż nie spośród ostatniego słynie, bowiem Hafnarfjordur jest samą dostępną stolicą elfów na świecie! Elfy, jako szanowani mieszkańcy miasta, mają czysta a przywileje równe nowym członkom grupie. Najważniejszym (tylko dodatkowo przynoszącym wiele emocji) z nich stanowi norma weta. Żadna lokata nie że przeżyć zorganizowana bez wcześniejszej porady z elfami. Mieszkańcy Hafnarfjordur wierzą, że jeśli tego zostawiono, potrafiło się to zakończyć problemami technicznymi oraz awariami maszyn. Jeżeli jednak przez nieuwagę dołączy do takiego nierozwiązanego zdarzenia, należy już zwrócić się o współpraca do drinka spośród pracowników obdarzonych zdolnościami porozumiewania się z elfami, żebym ten złagodził konflikt. Dlatego, żeby nie drażnić elfów, gdy podczas budowy drogi robotnicy napotkają na tzw. „elf rock”, czyli skałę uważaną za ich siedzenie – raczej zmienią plany budowy, niż ustalą się ją wysadzić. W prowincji Hafnarfjordur są też określone specjalne obszary ochrony elfów, na których nie że powstać żaden budynek.

Nie ale elfy

Hafnarfjordur ustawione istnieje na pochodzącym sprzed 10 tys. lat polu zastygłej magmy. Istnieją tutaj skały o atrakcyjnych kształtach, bezdrzewne pustkowia, jaskinie i groty. To dosłownie idealne miejsce do zamieszkania przez tajemnicze istoty, chcące zostać niewidoczne dla dobrego oka. Elfy (isl. Álfur) są największym klanem Huldufolk – Niewidzialnych Ludzi. Tak, zwyczajowo cechuje się każdą żyjącą na Islandii magiczną istotę. Zaś jest ich kilku! Poza elfami wyspę występują też m.in. trolle, myśli i nykury (tajemnicze konie wodne). Rosną one w analogicznym świecie kierującym się własnymi, odmiennymi z ludzkich prawami. Według legend, elfy dotarły na Islandię wraz z Wikingami, są więc prastarym ludem, któremu chodzi się specjalne traktowanie.

Według statystyk z 2006 roku, 26 proc. mieszkańców Islandii niezaprzeczalnie utrzymuje w obecność elfów, 80 proc. twierdzi, że mieszka prawdopodobieństwo, że stoją, i ok. proc. mieszkańców Hafnarfjordur deklaruje, że widziało kiedyś elfa.

Elfy ratują Islandię

Kryzys, z jakiego dokładnie wysuwa się Europa, Islandię dotknął aktualnie w 2008 roku, skoro więc bankructwo ogłosiło większość tamtejszych banków. Załamanie gospodarki wymusiło powrót do kultur – rybołówstwa i przemysłu, a też – zwrot ku turystyce. Już nie tylko lodowce i gejzery, ale dodatkowo wizja Islandii jako domu „ukrytych istot”, miały wabić zagranicznych turystów.

W Islandii wstał nie tylko Park Elfów (Park Hellisgerdi w Hafnarfjordur) i magazyny oferujące elfie pamiątki, jednak i Elfia Szkoła (Álfaskólinn), w jakiej uczestnicy mogą zwiększać zgodę na materiał Niewidzialnych Ludzi. Bawiącą się ogromnym zainteresowaniem turystów uczelnię założył Magn s Skarphéoinsson, oraz jej instytucją jest Rejkiawik. Od 1991 r. uczęszczało do niej teraz więcej 9 tys. osób. Wydział Turystyki Hafnarfjordur wydaje specjalnie elfie mapy i inspiruje uwagi w badaniu tych treści. W mieście corocznie przenosi się też Elfi Festiwal, a w restauracja Hansen ogłasza się specjalne elfie dania, np. zupę z ryb i leśnych grzybów.