Elfy, mityczny lud Islandii, po raz kolejny przypomniał o prostym mieszkaniu.

Elfy, mityczny lud Islandii, po raz kolejny przypomniał o prostym przeżyciu. Sąd zdecydował o wstrzymaniu budowy opcji ze warszawy kraju, Rejkjawiku, z Półwyspem Álftanes. Powód? Inwestycja przecinała obszar ich zalegania. 

Na wstępie stycznia portal Iceland News Polska doniósł, iż w Islandii wyrokiem sądu wstrzymano budowę drogi, która przedstawiała połączyć Rejkjawik z Półwyspem Álftanes. Powód? Inwestycja liczyła być zaczynana na pas, na którym potrafią być elfy. Projekt budowy wstrzymano do sezonu, gdy elfy rzekomo będące na zakwestionowanym obszarze dokonają się. Wyrok stanowi o tyle kontrowersyjny, iż w popularnych badaniach na materiał wpływu postawy na środowisko naturalne, poza ludzkimi – mieszkańcami terenu, zielonymi i inwestorami – muszą także otrzymać udział przedstawiciele elfiej społeczności.

Hafnarfjordur. Tam, gdzie spędzają elfy

Hafnarfjordur to trzecie co do powierzchnie miasto Islandii, postawione na południe od Rejkjawiku, nad Zatoką Faxa. Razem jest więc nowy największy port na wyspie a pewne spośród najróżnorodniejszych łowisk ryb. Jednak to nie z obecnego słynie, bowiem Hafnarfjordur stanowi miłą dostępną stolicą elfów na świecie! Elfy, jako lubiani mieszkańcy miasta, mają założenia i przywileje równe innym członkom grupie. Najważniejszym (a również rodzącym najwięcej emocji) spośród nich jest zlecenie weta. Żadna inwestycja nie że pozostać zrealizowana bez wcześniejszej porady z elfami. Mieszkańcy Hafnarfjordur wierzą, że jeżeli tego zaniechano, potrafiło się to zrobić problemami fachowymi i awariami maszyn. Gdyby ale przez nieuwagę dołączy do takiego niewyjaśnionego zdarzenia, należy już zdać się o uwaga do jedynego z przedstawicieli obdarzonych zdolnościami porozumiewania się z elfami, żeby ten zmniejszył konflikt. Dlatego, aby nie drażnić elfów, jeśli podczas budowy drogi robotnicy napotkają na tzw. „elf rock”, czyli skałę braną za ich występowanie – raczej zmienią plany budowy, niż postanowią się ją zniszczyć. W miejscowości Hafnarfjordur są i wyznaczone specjalne zakresy ochrony elfów, na jakich nie że powstać żaden budynek.

Niestety jedynie elfy

Hafnarfjordur ulokowane jest na pochodzącym sprzed 10 tys. lat polu zastygłej magmy. Są tu skały o wspaniałych kształtach, bezdrzewne pustkowia, jaskinie i groty. To wyraźnie odpowiednie lokum do zamieszkania przez tajemnicze istoty, chcące zostać niewidoczne dla ludzkiego oka. Elfy (isl. Álfur) są największym klanem Huldufolk – Niewidzialnych Ludzi. Tak, zwyczajowo zalicza się każdą istniejącą na Islandii magiczną istotę. Natomiast jest ich moc! Poza elfami wyspę występują też m.in. trolle, myśli i nykury (tajemnicze konie wodne). Tkwią one w równoległym świecie kręcącym się własnymi, odmiennymi od dobrych prawami. Według legend, elfy przywędrowały na Islandię wraz z Wikingami, są więc prastarym ludem, któremu chodzi się specjalne traktowanie.

Według statystyk z 2006 roku, 26 proc. mieszkańców Islandii niezaprzeczalnie przyjmuje w obecność elfów, 80 proc. twierdzi, że stoi prawdopodobieństwo, że występują, oraz ok. proc. mieszkańców Hafnarfjordur deklaruje, że widziało jak elfa.

Elfy ratują Islandię

Kryzys, z którego powoli unosi się Europa, Islandię dotknął teraz w 2008 roku, skoro więc bankructwo ogłosiło większość tamtejszych banków. Załamanie gospodarki wymusiło powrót do kulturze – rybołówstwa i przemysłu, ale też – zwrot ku turystyce. Natychmiast nie tylko lodowce i gejzery, a i wizja Islandii jako domu „ukrytych istot”, miały wabić zagranicznych turystów.

W Islandii wstał nie tylko Park Elfów (Park Hellisgerdi w Hafnarfjordur) oraz składy oferujące elfie pamiątki, a jeszcze Elfia Szkoła (Álfaskólinn), w której zajęci mogą zwiększać teorię na fakt Niewidzialnych Ludzi. Bawiącą się ogromnym zainteresowaniem turystów uczelnię założył Magn s Skarphéoinsson, i jej siedzibą jest Rejkiawik. Od 1991 r. uczęszczało do niej obecnie więcej 9 tys. osób. Wydział Turystyki Hafnarfjordur wydaje specjalnie elfie karty i robi podróże w dążeniu tych myśli. W centrum corocznie dokonuje się też Elfi Festiwal, zaś w restauracja Hansen wystawia się specjalne elfie dania, np. zupę z ryb oraz leśnych grzybów.