Europejska federacja piłkarska zapowiedziała dużo metamorfoz w starym stylu rozgrywek.

Od 2018 roku jedno wyjazdu w fazie grupowej Ligi Nauczycieli będą po cztery światy z czterech najlepszych lig według rankingu UEFA. Jeżeli w dwóch najbliższych etapach w obecnym podobieństwie nie zajdą wielkie zmiany, połowę lokum w Champions League zajmą światy z Primera Division, Bundesligi, Premier League oraz Serie A. Ponadto prosto do fazy grupowej zakwalifikuje się triumfator Ligi Europy.

Co dla nas najprawdziwsze, niezmieniony pozostanie format eliminacji i kalendarz na ścieżkę mistrzowską oraz niemistrzowską. To sprawi, że mistrzom słabszych lig, takich jak Lotto Ekstraklasa, wciąż nie będzie grozić konieczność rywalizowania już w umiejętnościach z oddziałami ze wysoko szybszych rozgrywek krajowych. W ścieżce idealnej istnieje do dania pięć przepustek do fazy grupowej, pewną spośród nich uzyskała w obecnym okresie Legia Warszawa.

UEFA szczegóły zmiany ma ujawnić do wyniku kolejnego roku, przecież wszystko przedstawia na bieżące, że zmiany wykażą się niekorzystne przede każdym dla różnych czy trzecich układów z takich krajów jak Francja, Portugalia, Rosja, Ukraina, Belgia czy Holandia. Więc dla nich sylwetka do części grupowej bronienie się większa ze motywu na preferencję dla grup z Hiszpanii, Niemiec, Anglii oraz Włoch. 

Według doniesień medialnych, reforma Ligi Mistrzów przydatna dla ruchów z topowych lig jest reakcją UEFA na systemy stworzenia super ligi na przepis rozgrywek krajowych. Gdy wizja ta dostała w utrzymanie, takie drużyny jak Real Madryt, FC Barcelona czy Bayern Monachium w komplecie nie wykonywały w Champions League, co dla europejskiej federacji nie byłoby przydatne.

UEFA zapowiedziała i wielkie zwiększenie finansowego ułatwienia dla klubów trwających w pucharach.