Implanty a mosty protetyczne

Reklama: Naprawa protez Bydgoszcz

Rekonstrukcja brakującego uzębienia staje się bardzo mniej skomplikowanym zabiegiem, o ile pacjent posiada również swoje zęby. Zachowanie zdrowego uzębienia daje bowiem możliwość założenia mostu protetycznego lub ruchomej protezy.

Most protetyczny – słabości i zalety

Most protetyczny to inaczej uzupełnienie protetyczne umożliwiające wypełnienie otwory w łuku zębowym. Typowy most protetyczny rozkłada się z koron protetycznych osadzonych na zębach filarowych (bądź implantach), powiązanych z przęsłem lub przęsłami (są to sztuczne zęby zastępujące brakujące uzębienie).

Do przygotowania mostu protetycznego niezbędne jest oszlifowanie zębów filarowych, na których zostanie on zacementowany. Most protetyczny prawdopodobnie stanowić stworzony ze stopów metali i licowany akrylem (most tymczasowy), związkiem i ceramiką. Formuje się także mosty ceramiczne łączone włóknem szklanym oraz mosty na zasadzie cyrkonowej, licowane ceramiką.

Warto zawsze przypomnieć, iż zastosowanie mostu protetycznego jest dodatkowe ale wtedy, gdy pacjent dysponuje swoje zęby po wewnętrznej oraz obiektywnej stronie luki zębowej.

Most protetyczny na określone nakładany na zębach daje nie tylko dobry rezultat estetyczny, ale dodatkowo pozwoli na normalny rozkład sił żucia – siły okluzyjne są przenoszone dzięki mostom na wyrostek zębodołowy kości żuchwy lub szczęki, dzięki czemu ciąg jej straty jest znacznie wolniejszy niż u pań, jakie nie postanowiły się na naprawę protetyczną. Most protetyczny zmniejsza też takie odczucia, jak picie czy problemy z zdrową wagą.

Jednak klasyczne mosty obejmują dodatkowo swoje decyzje. Należą do nich:

– konieczność oszlifowania zębów filarowych i przywiązana spośród tymże nadzieję ich zepsucia, co z normy kojarzy się z koniecznością leczenia kanałowego,

– duże ubytki tkanek filarów – leczenie inwazyjne,

– wielka opłata. 

Kłopoty z ruchomą protezą

Jeżeli dziura w uzębieniu istnieje solidniejsza niż 2-3 zęby, konieczne stoi się zastosowanie protezy ruchomej (wyjmowanej) lub mostu opartego na implantach zębowych. Niestety w polityka wygodny dla chorego uzupełnić zęby w wypadku całego ich niedoborze.

Protezy ruchome to inaczej uzupełnienia, które chory może bezpośrednio zakładać i wyjmować. Ta rada protez obejmuje:

– protezy częściowe,

– całkowite protezy osiadające,

– protezy nakładkowe,

– uzupełnienia szkieletowe,

– protezy klamrowe oraz bezklamrowe.

Tradycyjna ruchoma proteza ma duże zalety, które przychodzą na komfort jej użycia. Po pierwsze, jest płynna a chyba zajść w nieco podatnym składniku. Po kolejne, przeszkadza coś w oddychaniu, co przy niedostatecznej ilości śliny powoduje suchość w ustach, co z serii obniża zdolność przylegania protezy. Po trzecie, jej chodzenie zdecydowanie obniża doznania smakowe i utrudnia spożywanie twardych pokarmów, takich jak jabłka albo same orzechy.

Warto wiedzieć, że ruchoma proteza jest kierowana tylko na dziąsłach plus aktualne na nie jest wywierany główny nacisk podczas przeżuwania pokarmów. W wyniku pacjent posiada jedynie 25 proc. wyjściowej siły żucia, którą miał przeżywając bezpośrednie domowe zęby. Nagryzanie zbyt prostych rezultatów mogłaby zatem zrobić uszkodzenie lub złamanie takiej protezy. Ponadto ponieważ protezy ruchome bazują na dziąsłach (czyli na dziąsłach i pozostałych zębach), z okresem przystępuje do wyczerpania kości, to natomiast z zmian wykonywa jej resorpcję. W różnicę zaniku wyrostka zębodołowego proteza jeszcze bardziej „osiada” i coraz wysoce wrzyna się w dziąsło, sprawiając wielkie trudności bólowe. A bo o wiele słabiej przylega do założenia, staje się wolna i stosuje wypadać. W takim przykładu konieczna się staje rekonstrukcja protezy.