Jak to jest, iż jedni ludzie uważają, że ale wręcz walcząc mogą cokolwiek zdobyć a oczekują natychmiastowych korzyści? Inni kierują się zasadami, porządkiem, w celu nich najistotniejsza jest dyscyplina. Dlaczego jeszcze inne jednostce wkraczają w rolę zdobywcy, modyfikują

się na osiąganie sukcesu, ważny staje się status, wizerunek i włość cielesnego?

TUDZIEŻ co z tymi, którzy, dokonując już wielu rzeczy, skupiają się na dzieleniu wiedzą, rozpościerają opiekę nad drugimi, dążą do wyrównania warunków życiowych? Repliki na te pytania daje koncepcja Spiral Dynamics obrobiona przez Dona Becka i Chrisa Cowana, wcześniej sprawna również poniżej nazwą Poziomy Sile Gravesa – ukuta przez Carla Gravesa.

Carl Graves na podstawie badań z tysiącami ludzi w wielu terytoriach na Ziemi, cyklicznie wracając do nich po wielu latach, odkrył, że persony te co pewien czas przechodzą na inny poziom intencjonalności, przychodząc na dalszy etap swojego życia. Aktywując wyższy poziom świadomości, zabierają ze sobą cały bagaż doświadczeń ze wcześniejszych poziomów, rozumiejąc, czując i doświadczając więcej. Poziomy Wartości Gravesa są pochodzeniem ceny żywotnych, takich jak: ród, pieniądze, bezpieczeństwo, wolność, uczciwość, którymi zasoby siły roboczej kierują się w istnieniu. Wartości z kolumny kształtują plebiscyt i motywację, wpływają na to, co robimy zaś gdy zakładamy siebie czas. Jako że świat dookoła nas co chwila szybciej się majstruje, umiejętność adaptowania się do panujących warunków zaczyna nabierać kluczowego pojęcia. Postulujemy modyfikować swoje cenie i strategie myślenia ano, aby funkcjonować najzyskowniej w otaczającym nas środowisku, co wiąże się z potyczką dostrzegania i poznawania raz za razem większej miary rzeczy. Z przyczyny dochodzeniom, Graves stworzył koncepcję Poziomów, jaka daje dużo wiedzy na temat nieniniejszego, na jakim etapie znajdują się i w jakim kierunku poruszają się jednostki, a w implikacji organizacje natomiast całe społeczeństwa.

Każda osoba ma eksperyment uboczne spośród bycia na wcześniejszych poziomach aż do aktualnego, na jakim się znajduje. Jednocześnie wszystkie pozostające oddziaływają na nią dzięki innym ludziom, kulturze, mediom, informacjom, co pozwoli na aktywację następnego, wyższego poziomu. Na co doba osoba działa na każdych dotychczasowych stanach, atoli jeden z nich w danym momencie jest dominujący. Żaden z tych poziomów nie jest lepszy ani gorszy, newralgiczną miarą jest skuteczność danego pułapu w konkretnym środowisku. Teoretycznie istnienie wybór przeskoczenia np. o dwa poziomy, ale nie wygramy cennej wiedzy i doświadczenia, które osiągnęlibyśmy, funkcjonując na ominiętym etapie. Dlatego naturalnym procesem istnieje przepływ przez jederman poziom. Każdy z nich charakteryzuje się inną motywacją, koniecznością, światopoglądem, zachowaniem, lingwistyką, zaletami azali etyką, inne są również składniki, które wpłyną wejście na wyższy poziom. Co więcej, w zestawieniu z myślą Kena Vilbera, czyli Algorytmem Czterech Ćwiartek, każdy poziom można opowiedzieć pod kątem cech psychologicznych, biologicznych, robienia dany, stanów politycznych, prawa, środowiska, systemów oszczędnościowych, powiązań kulturalnych, kompozytów, taksy lub obyczajów. Szczegóły w następnych towarach, a teraz charakterystyka szczebli.

Przetrwanie to pierwszy stan, którego doświadcza świeżo narodzony człowiek. Żyjąc w poprzednio, adresuje się (przy asysty różnych) dotychczasowymi instynktami, własnym bezpieczeństwem, potrzebuje przede wszystkim przeżyć – wynaleźć wodę, pokarm i ciepłe miejsce, wywiązać się potrzeby fizjologiczne. Całkiem tak, jak zwierzęta. Kto działa, oprócz niemowląt, na tym poziomie? Ludzie starzy, bezpańscy, ciężko chore osoby, ludzie zażywający narkotyki lub po traumie. Zwykłą potrzebą ludzi na poziomie przetrwania istnieje otoczenie się gościom w bezpiecznym miejscu, aby wspólnie zachować się, w następstwie tego wejdzie na następny ilość.

Człowiek funkcjonujący na poziomie Klanu to figura, która ruszy doglądać o bezpieczne, familijnego gniazdo, na skutek niebieżącemu podtrzymując gatunek. W przeciwieństwie do wcześniejszego, nie jest już taka bezsilna. Okiełzna ona swoje egzystencja nakazom starszych gośćmi, zwykle własnym przodkom. Okazuje posłuszeństwo swojemu rodowi – rodzinie i panującym zwyczajom. Pojawia się rozum paranormalne, wiara w święte miejsca, rytuały i talizmany. Jeżeli stwierdzisz ludzi wierzących w aniołów gospodarzów, w magiczne tradycje rodzinne, zabobony lub spotkasz członka gangu, kompanii sportowej lub korporacji, to bardzo prawdopodobne, że działa na poziomie plemienia/rodu. W jacyś momencie homo sapiens zaczyna się podżegać zaś osiąga trzeci stan – Wojownika.

Wojownik ucieka przed dominacją innych, zaspokaja od razu prywatnego impulsy natomiast zmysły, sprawiając se przyjemność. Reprezentuje siebie, robi, co chce, kiedy i gdzie chce, bez względu na wszystko, gdyż nie jest mały przez implikacje. Uważa, iż świat istnieje brzeziną, kompletną pogrożeń i drapieżców. Walczy, chce dominować, domaga się szacunku i wzmianki, aby wszystko kontrolować. Na tym poziomie działa podbechtana młodzież, jednostce manipulujące innymi bądź angażujący się w „wyścig myszków”. Kiedy wojownik staje się zmęczony trwałą wojaczką, zaczyna respektować zasady, jest to początek wejścia na poziom Systemu.

Postać na poziomie czwartym uważa, że bytowanie ma sedno, kierunek tudzież cel z górska kraina określony. Mniema w przeznaczenie, boskie plany. Porządnie czuje się w etapu hierarchicznym, ulega autorytetom, w nieosobistego trwanie wnosi porządek, bo zgodnie z niej zawaruje jej to przyszłą nagrodę (np. w niebie). Świetnie odnajduje się, gdy zna dewizy, zasady, dlatego potrzebuje całkowitych żywotnych komendzie tudzież kodeksów postępowania. Jedną z najważniejszych potrzeb jest założenie familii, bezpieczna praca zaś stabilność. Ludzi będących na tym poziomie spotkasz w Kościele, wojsku, korporacji, partiach prawicowych. Ale zawsze z jakiejś grupy zacznie wybijać się Lider – czyli osoba na poziomie piątym.

Lider nastawiony istnieje na powodzenie, przedsiębiorczość, wziętość treści we własne ręce. Działa zgodnie z własnym interesem, no tak, aby wygrać. Wierzy, że przyspieszenie i zmiana jest nieodłączna, wypatruje lepszych rozwiązań, technologii czy strategii działania. Często w jego wypowiedziach jest dozwolone wynaleźć takie słowa podczas gdy: cel, szczęście, niezależność. Lider zabiega dostatniego życia, uczy się techniką jakości i błędów poprzez doświadczanie. Osoby będące na tym poziomie wyróżniają się kreatywnością, uniwersalnością w myśleniu i działaniu, potrafią zarządzać grupą gośćmi. Przykłady znajdziesz w dowolnej firmie, wśród managerów, wodzów lub przedsiębiorców. Jeżeli chodzi o serie polityczne, wzorem jest lewica (ilość lidera i szkoły). Liderzy po długiej gonitwie za celami, osiągnięciami i dobrobytem, dzięki skłonności dzielenia się swoją znajomością, napływają na liczba Grupy.

Osoby, które funkcjonują na tym poziomie, rozpoczynają porcjować się swoim doświadczeniem i inteligencją życiową. Chcą znajdować się wśród ludzi i wspierać ich w działaniach, budować szyki pozwalające wydajnie opiekować się łaknącym. Skłaniają gościach, aby uwalniali się od zachłanności i zasadów, rekomendują wspólnotowość oraz spójność. Na tym pułapie następuje odnowa duchowości, zagłębiania się w życie immanentnego krajowego i innych. Osoby na tym poziomie ochoczo uruchamiają fundacje względnie koordynacje charytatywne, są opiekunami gwoli drugich.

Wyższy poziom – Wolna Jednostka to łańcuch obecnie niedostępny większości ludzi. Pełnomocnicy tego poziomu owo m.in. Jezus, Budda, prorocy.

Znając charakterystykę samowolnego etapu, uwzględniając zalety a pułapki każdego, koncepcję Spiral Dynamics można wykorzystać indywidualnie, w firmach, organizacjach lub seriach politycznych.