Jest okazja, że ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele wejdzie w bycie obecnie w nowoczesnym roku

Jest szansa, że ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele zdobędzie w istnienie obecnie w współczesnym roku. Pomóc może fakt, że również w tym miesiącu były kierujący związku zawodowego ma zostać przewodniczącym podkomisji oddanej do spraw rynku sztuki oraz gdy najszybciej zająć się obywatelskim projektem. 

Wcześniej poseł podkreślał, że prowadzi się za tym, by każde niedziele były puste od handlu, a pomysł by na model istniały więc dopiero dwie niedziele w miesiącu albo by biznesy w niedziele były skuteczne do 13.00, nie jest pomocny z problemu widzenia gości również ich działania prywatnego. Dodał, że obecnie sam fakt obowiązku praktyki w niedziele uniemożliwia zaplanowanie wspólnego weekendu, co zubaża życie rodzinne.

Tymczasem przedstawiciele branży handlowej apelują, by sklepy organizowane istniały w wszelką niedzielę oraz żebym w przepisie pracy odnalazł się zapis dający pracownikowi uprawnienie do co kilka dwóch niedziel wolnych w terminie czterech tygodni – wyjaśnia dyrektor generalny. Dodaje, że ograniczenie handlu w niedziele negatywnie wpłynęłoby na polską gospodarkę także jej konkurencyjność.

Do dzisiaj przedstawiciele branży handlowej nie znają stanowiska rządu w potrzebie ich postulatu. Wcześniej zarówno minister rodziny i pracy, kiedy również wicepremier wskazywali, że idealnym wyjściem byłoby ustalenie zakazu handlu w dwie niedziele w miesiącu. Wicepremier wskazywał, że wszystek zakaz handlu w niedzielę nie idzie w grę.

Razem z obywatelskim projektem zakaz handlu w niedzielę miałby dotyczyć większości placówek handlowych. W skrócie przewidziano szereg odstępstw z tego przepisu. Handel mógłby się wykonywać w dwie kolejne niedziele poprzedzające święta Bożego Narodzenia, w obecną niedzielę przed Wielkanocą, ostatnią niedzielę stycznia, czerwca, sierpnia a w pierwszą niedzielę lipca. Dokonywał się też między innymi w średnich sklepikach, w których za ladą stanie właściciel, w aptekach, stacjach benzynowych czy piekarniach zlokalizowanych przy zakładach produkcyjnych.