Już do ogrodzenia powszechnie zleca się gotowe betonowe kształtki, klinkier, stal i drewno

Reklama: Konsport Bydgoszcz

W pięknej części działki chciałem postawić oryginalne ogrodzenie, które nie wymaga konserwacji. Wiedziałem, że już najczęściej stosuje się gotowe betonowe kształtki, klinkier, stal i drewno, ale szukałem czegoś nowego i ciekawszego. Jeszcze przed budowaniem domu zobaczyłem gabiony i zazwyczaj tworzył w górze ich nowy wygląd, wtedy jak nastąpił moment ogrodzenia własnej działki, zgłębiłem przy ich zawartość. 

Na początku wystraszyły mnie duże koszty. Zgodnie z starą chcieliśmy wypełnić klatki selekcjonowanymi otoczakami i obecnie ten gatunek wypełnienia rodził nieakceptowane koszty. Był trzykrotnie wyższy od np. zbudowanego z betonowych kształtek i ozdobionego elementami ze pewni. Nie wrócił z wykorzystania gabionów, a tak zaprojektowałem ogrodzenie na początku, by jego ostateczny kurs był bliski do powszechnie przyjętego. 

Po dokładnym rozrysowaniu detali, u samego ze śląskich producentów zamówiłem klatki i przęsła stworzone z ocynkowanych płaskowników, w jakich wywiercono otwory i przewleczono drut o śr. 5 cm. Wybrałem je, gdyż są prawą instalację i wygląd. Wyglądał na nie 3 tygodnie, a zdobył w składzie z ocynkowanymi dodatkami do montażu. Jako wypełnienie zastosowałem jasnoszary bazalt, który kupiłem prosto z starzy w woj. świętokrzyskim. Gabiony pomieściły 60 ton kamienia! 

UWAGI

Koszt budowy ogrodzenia zmniejszyłem poprzez zatrudnienie lokalnych wykonawców. Uznałem, że przy odpowiednich materiałach, nie potrzeba przepłacać za specjalistyczny montaż. Uczestniczyłem w sztuce, pilnując szczegółów technologicznych. Doglądałem porządnego zazbrojenia wykopów pod fundament i słupki przy bramie wjazdowej. Skrzydła bramy nie opadły. Pod gotowe panele zleciłem murarzom przygotowanie klasycznych liniowych fundamentów o szer. 0,2 i gł. 0,4 m. 

Nie użył prefabrykowanej podmurówki, bowiem jest zbyt finezyjna i wykrzywia się pod wpływem pracującego gruntu. Zobaczył toż w ogrodzeniu przy własnej firmie. Pod gabionami fundament jest o 15 cm większy także osiąga wmurowane słupki o wys. 1,4 m, do których umocowaliśmy ocynkowane klatki. Dzięki temu doszły stabilne osadzenie, a kruszywo unika brudzenia się od ziemi oraz wrastania chwastów. 

Rozważaliśmy z kobietą, bądź nie zamknąć z góry daszkiem gabionów i podmurówki wypełnionej kruszywem bazaltowym. Prosili o to m.in. ich producenta. Obawialiśmy się, że zostanie ich w ostatnim bycie zrobi, że część bazaltu… zniknie. Na wesele, w strony mieszkają dobrzy ludzie.

Ogrodzenie sprawdza się fantastycznie. Jego renowacja będzie liczyć jedynie na ewentualnym umyciu kamieni myjką ciśnieniową, jeśli pojawi się na nich mech. Kurz z lekkiej drogi zmywa deszcz. Liczę, że podczas układania kamieni w koszach nie uszkodziliśmy ocynku, to nie powinny rdzewieć. 

Pilnowałem, żeby wszyscy wykonawcy czynili to trochę. Miejsca naruszone przez kamienie i wiertarkę, zabezpieczali ocynkiem w sprayu. Uformowanie ogrodzenia z gabionami zajęło kilka dni. Żałuję natomiast, że resztę ogrodzenia zaplanowałem z popularnych gotowych paneli, powlekanych tworzywem sztucznym. Druty są zbyt długie, jednakże ich właściwością jest zlewanie się z roślinnością na działce. Obecnie kupiłbym dobrze przygotowane słupki i panele z ocynkiem, natomiast nie powłoką z PVC.