Kibic sportowy nie musi dobrze zasiadać na trybunach stadionów, aby żyć w jednym centrum wydarzeń

Reklama: Serwis RTV

Kibic sportowy nie musi dobrze siedzieć na trybunach stadionów, by być w samym centrum wydarzeń. Dzięki nowym telewizorom można poczuć się prawie jak na murawie boiska lub na kursie. Jednak jaki telewizor będzie najprzydatniejszy do transmisji sportowych? 

Dla wielu kibiców zbliżająca się wielka impreza sportowa toż właściwy pretekst, żeby wymienić telewizor na ostatni i zajmować też lepszym opisem oraz dźwiękiem podczas transmisji z zawodów. Mecz piłki nożnej, siatkówki, koszykówki, Igrzyska Olimpijskie czy rajdy samochodowe mogą zapewnić coraz większych emocji, gdyby będą badane na porządnym sprzęcie. Nie po przejściu do sklepu RTV grupę klientów czuje się przytłoczona wielkim wyborem telewizorów — przydatne są nie tylko różne sił i jakości, ale i nowe techniki i parametry. A który przykład będzie najłatwiejszy, jeśli zależy nam na transmisjach sportowych? Wola nie jest łatwa. Dlatego podpowiadamy, jak dobrać telewizor: czy ważna jest wyłącznie rozdzielczość HD oraz czy za pomocą każdego nowoczesnego odbiornika telewizyjnego możliwy jest odbiór naziemnej telewizji cyfrowej. Oto nasze kompendium dla miłośnika transmisji sportowych. 

Współczesny rynek odbiorników telewizyjnych to cała gama modeli urządzonych nie lecz w najnowocześniejsze metody oraz rozwiązania, a także oferujących dodatkowe prace oraz ofert. Dlatego dylemat, jakiego typie wybrać telewizor, nic nie łatwo rozstrzygnąć. Wszystko chce od swoich prywatnych preferencji, od ilości pomieszczenia, w którym będziemy używali odbiornik TV, a i od tego, co przeważnie będziemy postrzegaliśmy. Transmisje sportowe są tu już pewnym wyznacznikiem, który będzie determinował nasz wybór.

Nowoczesny telewizor 50 cali lub o wszelkiej kolejnej wielkości ekranu że być wyposażony w znacznie różnorodnych funkcji, z których część potrafi być znacznie funkcjonalna, jeśli szuka o transmisje sportowe. Wybierając konkretny model, warto zdecydować się na taki, w jakim zastosowano najnowsze technologie, poprawiające zarówno odbiór obrazu, jak i dźwięku. Trzeba pamiętać, że część RTV zwiększa się szybko i rozwiązania, które właśnie są innowacyjne, za parę lat będą światowe, oraz na zbytu pojawią się nowe. Mimo wszystko kupujemy telewizor z inicjatywą o jak najdłuższym użytkowaniu i o zadbać o to, aby nie zestarzał się zbyt szybko. Przejdźmy jednak do konkretnych funkcji, które powinny znaleźć się w odbiorniku każdego miłośnika sportu. 

Transmisje sportowe planują własne prosta

Toż nie jest wyłącznie pusty slogan. Na że wielu miłośników transmisji sportowych zauważyło, jak niekomfortowo ogląda się relacje z zawodów lub meczów w małej jakości telewizorze. Tymczasem transmisje te kręcą się rzeczywiście innymi prawami niż na dowód informacyjne programy telewizyjne. Przede każdym najczęściej przechodzimy do budowania z szybkim ruchem, z błyskawicznie dostosowującymi się ujęciami. Jeśli zależymy, żeby obraz był spokojny i silny, warto zwrócić uwagę na parametry powiązane z odświeżaniem matrycy. Niektóre modele posiadają jeszcze technologie, które optymalizują obraz pod tym kątem, a nawet pozwalają ustawić specjalny tryb sportowy. 

Nawet posiadanie telewizora 50 cali zapewne nie zapewniać największego komfortu oglądania wydarzeń sportowych. Jeśli chce nam na jak najprawdziwszych doznaniach wizualnych, najlepiej zdecydować się na model telewizora z zakrzywionym ekranem, który umożliwia poszerzone pole widzenia, zwiększa głębię obrazu, a widz ma poczucie, że znajduje się w serca wydarzeń. Następną kwestią jest dźwięk. Nawet najlepsza jakość telewizji cyfrowej potrafi nie zapewnić wysokiej klasy sygnału audio. Wszystko dlatego, że w moc bardzo wysokich przykładach nie jest po prostu zajęcia na łatwe głośniki. Dlatego jedna myśl to, jak dobrać telewizor, i druga — jakie dołączyć do niego składy głośnikowe. Warto zdecydować się na soundbar, a chociaż na ciekawej klasy kino domowe. Dodatkowo, jeśli chce nam na transmisjach dostępnych za pomocą internetu, należy zwrócić uwagę, czy dany model telewizora można podłączyć do budów. To jednak nie wszystko, ponieważ samą spośród istotniejszych rzeczy w sukcesie komfortowego oglądania transmisji sportowych jest wielkość ekranu. Czy jednak rzeczywiście trzeba się decydować od razu na zakup telewizora 50 cali lub większego? 

Czy wystarczy telewizor 50 cali?

Łatwo się domyślić, iż im większy ekran, tym zdrowsze wrażenia wizualne podczas oglądania na dowód meczu piłkarskiego. Montując w pokoju telewizor 50 cali, a nawet 65 czy 88, możemy poczuć się, jakbyśmy byli na stadionie. Tyle przynajmniej w nauce. Jeśli nasz pokój jest niezauważalny i ustawimy w nim wyjątkowo szybki telewizor, oglądanie transmisji sportowych może istnieć się koszmarem, i nie przyjemnością. Dlatego kwestia, jak wybrać telewizor, winna być oceniana oraz z uwzględnieniem tego, jaka odległość zostanie zapewniona między ekranem a widzem. Jeśli zdecydujemy się na wspomniany już telewizor 50 cali, przy rozdzielczości HD należy zapewnić odległość od ekranu w ścianach 3‒4,5 m, i przy full HD to 2‒3,2 m. W współczesnym nowym przypadku wartość istnieje taka, że odległość od widza mnożymy razy 25, biorąc tym jednym optymalną wielkość ekranu. W obecny oto sposób pojawiła nam się sprawa związana z rozdzielczością HD. To zarówno istotne zagadnienie. 

Rozdzielczość HD wtedy nie wszystko!

Jeszcze kilkanaście lat temu szczytem marzeń było potrafienie telewizora o rozdzielczości HD, czyli 720×1280 pikseli (HD ready), lecz łatwo się to zmieniło. Nadeszła era full HD 1920×1080 pikseli, która przez wiele lat prowadziła, aż w końcu zaczęły pojawiać się standardy ultra HD, 4K, super ultra HD czy SUHD. Warto wspomnieć, że rozdzielczość to podstawowy parametr, na który należy przyciągać uwagę, kupując telewizor. Im istnieje znaczniejsza, tym olej jest niezmiernie szczegółowy. Idąc tym kluczem, powinniśmy wybrać do oglądania meczów jeden z najaktualniejszych modeli. Że właśnie w Polsce żadna stacja telewizyjna nie nadaje sygnału w znacznie wysokich rozdzielczościach natomiast nie możemy ich ograniczać, nawet mając telewizję cyfrową. Nadawanie takich objawów jest tylko w porządkach na świecie. Nie znaczy to natomiast, że powinien poprzestać na rozdzielczości HD. Jeśli myślimy przyszłościowo, warto już dzisiaj zaopatrzyć się w telewizor z wyższą rozdzielczością, by za mało lat móc oglądać transmisje w najdoskonalszej jakości obrazu. 

Naziemna telewizja cyfrowa oraz nowy telewizor

Na tył warto też poświęcić kilka zdań kwestii sygnału telewizyjnego, a dokładnie zagadnieniu, którym jest naziemna telewizja cyfrowa. Nie pełni są klientami telewizji kablowych czy platform satelitarnych, nie wszyscy i oglądają telewizję za pośrednictwem internetu. Wiele kobiet ma z naziemnego cyfrowego sygnału telewizyjnego. O ile kilka lat temu otwarte były stale w sprzedaży starsze modele telewizorów, jakie nie miały wbudowanego tunera DVB-T i pożądane było dokupowanie zewnętrznego urządzenia do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, o tyle obecnie taki tuner to szybko standard. Warto tylko mieć, żeby zaopatrzyć się ponadto w odpowiednią antenę DVB-T.

Miłośnicy transmisji sportowych mają zazwyczaj wyższe wymagania, jeżeli idzie o jakość obrazu czy dźwięku niż zwykły widz. Dlatego szczególnie dla nich kwestia, w jaki twórz wybrać telewizor, zbiera się z analizą wielu innych parametrów, jakie będą wychowywać na grupę transmisji i komfort oglądania. Warto jednak rozpocząć ten trud, by wtedy móc zajmować się niezwykłymi doznaniami nie tylko sportowymi, ale także wizualnymi.