Malediwy to państwo wyspiarskie zamontowane na Oceanie Indyjskim, około 500 km na gorący zachód od Indii oraz około 700 km od Sri Lanki.

Malediwy to państwo wyspiarskie umieszczone na Oceanie Indyjskim, około 500 km na gorący zachód od Indii oraz prawie 700 km od Sri Lanki. Państwo oddaje się z podwójnego łańcucha 26 atoli, prowadzącego się przez 820 km z północy na południe i 120 km ze wschodu na zachód. Archipelag zajmuje obszar 90 tys. km2 (z czego lądowa powierzchnia więc chociaż 298 km²) i zakłada się z 1 192 koralowych wysepek, z których około 200 jest zajętych. Zaledwie w pobliżu południowego krańca archipelagu znajdują się dwa proste przejścia, zezwalające na pewne przedostanie się z pewnego celu Oceanu Indyjskiego na różny przez terytorium Malediwów.

Największym osiedlem i warszawą Malediwów jest Male, które stanowi kochanym osiedlem w obrębie. Malediwy są najmniejszym państwem Azji, również pod względem powierzchni, kiedy natomiast wartości ludzi. Stanowią ponad krajem najniżej położonym nad powierzchnią morza – średnia wysokość kraju to 1,5 m n.p.m., i najwyższy szczyt Malediwów ma wysokość 2,3 m n.p.m.

Rafa koralowa, z której zbudowane są wyspy Malediwów, nakłada się także ze kości, kiedy również wyraźnych koralowców. Poziomowi ona własną barierę, osłaniającą od morza zaciszne laguny. Z warunku wysokiego zasolenia gleby roślinność w otoczeniu końca jest niska do roślin kwiatowych oraz krzaczastych zarośli. W głębi lądu rosną mangrowce oraz palmy kokosowe. Wody wokół Malediwów toną w wyjątkowe gatunki zwierząt, w obecnym nad 2000 gatunków ryb. Panuje tu między innymi zagrożony wyginięciem rekin wielorybi.

Istotny pomysł na klimat Malediwów jest danie w prowincji równikowej, na Oceanie Indyjskim, który gromadzi ciepło. Temperatura powietrza waha się w biegu roku z 24°C do 33°C. Dzięki morskiej bryzie wysokie temperatury a trudna wilgotność powietrza są mniej kłopotliwe. Położenie w okolicy oddziaływania monsunów sprawia, iż na Malediwach są dwie godziny – sucha, w momencie stania monsunu zimnego i wilgotna, kiedy wieje wiatr letni. Roczne opady sięgają 2 540 mm na północy i 3 810 mm na południu.

Podstawą kuchni malediwskiej są ryby, owoce morza i ryż. Ze powodu na założenie uwidaczniają się tu wpływy kuchni Indii, Sri Lanki i Krótkiego Wschodu. Korzysta się tu wielu przypraw, z jakich najłatwiejsze jest płynące z Indii curry. W kurortach turystycznych obsługiwane są dania nowych kuchni lokalnych i Dalekiego Wschodu. Najczęściej pitym trunkiem na Malediwach jest rum.