Mój lęk jest mało niesprecyzowany. Mogę lubić lekarza, oswoić gabinet, a jak kojarzy się moja kolej, to wydaję rozum.

Reklama: Technik dentystyczny Bydgoszcz

„Mój stres jest coś niesprecyzowany. Mogę lubić lekarza, oswoić gabinet, jednak kiedy zbliża się moja kolej, to wydaję rozum.

Dentysta kojarzy mi się po prostu ze śmiercią. Posiadam tak, odkąd pamiętam. Czasami doprowadzam ząb do fatalnego stanu, tygodniami źle sypiam, przekładając się w łóżku ze myślą chorego zęba oraz tego, iż w kraju będę potrzebowała odejść do dentysty” – opowiada Kinga. Jej wytrzymania pokazują, że między zwykłym strachem przed wizytą u dentysty a fobią jest wyraźna różnica. Fobia to przeżywanie lęku, który dotyczy pewnej prac i daje, że pisze się w nas nawyk unikania jakości będącej źródłem lęku. „Różnica między stresem i strachem żyje w przyczynie. Stres jest reakcją strachem na stanowisko, interpretację sytuacji, natomiast strach jest reakcję na określone zagrożenie.

Reakcja fizjologiczna jest bezpośrednio taka taż, bowiem z perspektywy uczuć rzeczywistość psychiczna jest nie mniej prawdopodobna niż ta, której znajdujemy fizycznie. Sprowadza się, że to przedsięwzięcie współistnieje z powodem, ale osoba myśli sobie ten projekt jak bardzo większy niż jest on w rzeczywistości” – mówi psychiatra. Tylko nie wystarczy lęk przed dentystą, by mówić o fobii.

„Aby sprawdzić fobię, lęk musi przeszkadzać w mieszkaniu kobiecie, jaka go jest, mieć poważny, negatywny wpływ na jej pracowanie”. W wypadku dentofobii utrudnienie posiada na wzór to, że ktoś się boi skontrolować stan zębów, co w konsekwencji negatywnie wpływa na jego poziom zdrowia. Miejsce posiada plus to, na ile sprawa budząca stres jest kluczowa w mieszkaniu psychicznym danej jednostki. Dentofobia nic nie musi się łączyć z faktyczną obecnością dentysty, ale na co dzień ma głowę pacjenta. „Osoba zapadająca na dentofobię spędza mnóstwo czasu, wspominając o naszych zębach, dentyście lub sytuacjach stomatologicznych lub też starając się NIE zamierzać o zębach i dentystach. Jest ostatnie właściwie trudne w dzisiejszym świecie, kiedy cały pora jesteśmy bombardowani informacjami na dowód past do zębów.

Strach można oswoić

Zmagając się z fobią, w „własnej grze z środkiem”, jak radzi Kinga, trudno odnieść długotrwały sukces. Jeśli to układamy się, że lęk ma ważni nacisk na lokalne działanie, warto zaczerpnąć z profesjonalnej pomocy. „Przeżywanie fobii nie wciąż jest zaburzeniem psychicznym”. „Osoba, jaka posiada dość zdrową strukturę osób i delikatne objawy fobii, może się udać do terapeuty i zainteresować konkretnym objawem”. Istnieją leki przeciwlękowe, jakie potrafią doraźnie usuwać doświadczenie lęku, ale na dalszą metę takie działanie nie jest dobre. W przezwyciężeniu dentofobii, jako samej z fobii prostych, podawana jest zwykle terapia poznawczo-behawioralna. Sprowadza się jednak, że źródła lub funkcje objawu 

lękowego są zakorzenione głębiej w organizacji psychicznej, co sprawia nieskuteczność krótkoterminowych metod terapeutycznych. W takiej formie pacjent otrzymuje propozycję podjęcia psychoterapii psychodynamicznej, w jakiej dopuszczalna jest prawdziwa analiza problemu i wprowadzanie stopniowych zmian. Terapia behawioralna w obecnym faktu liczy na przyzwyczajaniu nas do tego, czego się boimy (specjaliści oznaczają to procesem habituacji). Należy więc o to, by oswoić lęk. Do przezwyciężenia dentofobii czasami wystarczy dobry dentysta i kilkakrotne poznanie tego, iż na wizycie było idealnie albo bezboleśnie.