Naukowcy poczynili wielkie rozwoje w rozszyfrowywaniu tajemnic Stonehenge.

Naukowcy poczynili wielkie postępy w rozszyfrowywaniu tajemnic Stonehenge. Stanowi wówczas pewna spośród najbardziej zagadkowych zabytków starożytnego świata. Pod tą europejską megalityczną budowlą kryją się rzeczy, jakich nie natrafimy na domowe oczy. Brytyjscy i austriaccy naukowcy znaleźli skały tylko pod powierzchnią ziemi.

– Stonehenge jest krajobrazem, który stanowi zdobyty najogromniejszą liczbą doświadczeń na Ziemi. Nasze uwagi sprawiły, że miejsce to już absolutnie nie będzie postrzegane, w taki możliwość, jakim był do tej pory – informuje Vince Gaffney, profesor z Uniwersytetu w Birmingham.

Specjaliści za pomocą georadaru przebadali wnętrze ziemi. Odkryli 15 kamiennych obiektów w sąsiedztwie znanej budowli. Według profesora Gaffney’a stały one dane około 4 tys. lat temu na dawnej drodze, która powodowała do ostatniego celu. Obejmują one właściwość kamiennej alei, tworzą rowy, fosy a nawet grobowce.

– Będziemy potrzebowaliby na nowo narysować prehistoryczną mapę tej okolicy. Stonehenge nie ma 100 metrów średnicy, lecz zajmuje obszar o promieniu 1,5 kilometra. Niestety istniał zamkniętym obiektem, choć w dawnych czasach tętnił życiem. – tłumaczy Gaffney.

Stonehenge jest megalitem, jaki widzi się w południowej części Anglii. Leży 13 kilometrów z miasta Salisbury. Naukowcy uznają, że budowla ma kontrakt z kultem Ciepła i Księżyca. Obiekt prawdopodobnie był programem oznaczającym pory roku. Niektórzy twierdzą, że stanowił same swojego rodzaju obserwatorium astronomicznym. Badania wskazują, że kamienie w Stonehenge wychodzą z epoki neolitu i brązu, a ich stanie datuje się na rok 2600 przed naszą erą. 30 głazów montuje się w terenu o średnicy 40 metrów.

– Fakty potwierdzają, że miejscowa ludność uważała Stonehenge za miejsce święte. Przybywali tam ludzie chorzy, którzy wierzyli, że staną wyleczeni przez bóstwa, które wprowadzają w jego strony – informuje Prof. Timothy Darvill z Uniwersytetu w Bournemouth.

To odkrycia wskazują, że Stonehenge nie ujawniło nam też wszystkich naszych tajemnic. Archeolodzy mają nadzieję, że w najszybszej przyszłości uda im się rozwiązać odwieczną zagadkę.