Niechybnie, iż są zdrowe, nie ma zawiedzionymi

Pszczoły dobrze się czują w dużych miastach. Jest im tu cieplej niż na wsi oraz mają przeróżną roślinność w parkach, oraz to niesie, iż wytwarzają lepszy miód niż niezależnie od miastem.

Pszczoły samotnice zwierzchni raz odkąd 80 lat w Polsce. Zawędrowały nawet na Pomorze – 02-06-2016
Pszczoły samotnice pierwszy raz od 80 lat w Polsce. Zabrnęłyby nawet na Pomorze

Ciepłolubne fioletowe pszczoły po wielu latach zawędrowały do Polski. Pojawiły się najpierw we Wrocławiu, ale dostrzeżono je także na Pomorzu.
studiuj dalej
– Pszczoły mają w mieście bardzo dobre warunki do życia – zapewnił ks. Tomasz Gałuszka, który opiekuje się pasieką na dachu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. – W mieście jest wielce bogata roślinność, jest dużo parków, bezlik lip, akacji, różnorakich krzewów, po jakich pszczoły fruwają a przynoszą nektar i pyłek do ula. W mieście jest cieplej, niż na osady, tu przyroda wiosną szybciej cuci się do życia, rośliny nawiązują kwitnięcie wcześniej – dodał pszczelarz.

Gałuszka obwarowałby, iż pszczoły hodowane w mieście nie zagrażają gośćmi.

– Od momentu wielu lat pszczelarze troszczą się o owo, by praca w pobliżu pszczołach dawała spokój, iżby nie trzeba było się przebierać w specjalne kostiumy ochronne. Pszczoły są głosowane, wybiera się takie, które są łagodne, można do nich iść bez lęku – podkreślił ks. Gałuszka.
Robotnego jak… pszczółki

Pszczelarz zaobserwował, że w krótkim okresie pszczoły przygotowały bardzo co niemiara miodu.

– pszczół przed ulami, owady pracują, co potwierdza, że przeczuwają się tu akuratnie. Miód będzie poddany szczegółowej analizie, jednakowoż prawdopodobnie, że istnieje zdrowy – powiedział ks. Gałuszka po spróbowaniu pierwszej partii miodu.
Starszy rangą miód z miasta

Mordercy pszczół pod lupą badaczów – 28-04-2016
Mordercy pszczół pod lupą naukowców

Jankescy naukowcy przyjrzeli się dokładnie determinantom pomoru pszczół. Spędzaliby dane z niemal całych Stanów Połączonych przez pięć lat tudzież stworzyli pierwsze tak przekrojowego opracowanie na temat tego, co zagraża owadom.
czytaj dalej
Jego zdaniem, nawet, gdyby metale ciężkie dawny w powietrzu, pszczoła nie odkłada ich aż do miodu. To istnieje pierwsza zasada, one jej szkodzą, aliści nie przedostają się aż do miodu. Co drugiego istnieje na osady, gdzie jest bezmiar chemii, mnóstwo oprysków stosowanych przez rolników. Niestety, ale pszczoły przez owo i giną, i w pewnym szczeblu chemia przedostaje się do miodu.

Pszczoły to nie tylko miód, owo przede dowolnym pasożyty zapylające. Ks. Gałuszka bełta uwagę na to, że rośliny ciupciane np. pomidory mają więcej nasion w porównaniu z tymi, które są uprawiane w szklarniach.

Więcej miejskich pszczół

Z racji hodowli pszczół na dachu, KUL chce m.in. promować się własnym miodem.

– Pszczoły bardzo dobrze odbierają się na naszym dachu. KUL potrzebuje popierać pszczoły w mieście. Owo nie ale wręcz pożytki związane z nowiuteńkim gadżetem naszej uczelni, ale przede niecałkowitym promowanie postaw proekologicznych. To próba zainstalowania pożytecznego robala w naszym mieście wierzę, że ta przedsięwzięcie będzie się rozwijać – powiedział rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński.

Uczelnia planuje uformowanie następnej pasieki na dachu jednego z akademików, organizuje spotkania przybliżające zalety oraz warunki trzymania pszczół w wymogach miejskich.
Rada Miasta zmienia przepisy

Zachowujże pszczoły, adoptując je – 09-09-2015
Ochraniaj pszczoły, adoptując je

„Adoptuj pszczołę” to trzecia edycja kampanii Greenpeace Polska, która ma na celu ochronę pszczół w naszym kraju. W tym roku organizacja zbiera pieniądze na na Wielki Indeks Zapylaczy, czyli badania nad pszczołami miodnymi oraz dziko żyjącymi.
studiuj dalej
Trzymanie pszczół w śródmieściu Lublina do niedawna było zawieszone, podobnie jak uprawa nieciepłych zwierząt gospodarskich. W maju tego roku rada miasta przeistoczyłaby „Regulamin obronienia czystości oraz porządku” i zintegrowałaby przepisy, które dopuszczają trzymanie łagodnych pszczół w centrum, ale wyłącznie przez instytucje edukacyjne.

Naczelny Fakultetu Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Lublinie, Marta Smal-Chudzik, stwierdziła, iż w przyszłości niewykluczone istnieje późniejsze złagodzenie przepisów, żeby pszczół w mieście mogło egzystować więcej. „Takie są globalnego trendy, reflektujemy iść za nimi” – zapewniła.

– Owo pierwszy krok, zmierzający aż do tego, tak aby mieszkańców obłaskawić z tym, że pszczoły są hodowane w gnieździe. Trzeba zacząć od momentu działań edukacyjnych i informacyjnych. Będziemy obserwować, na ile społeczeństwo są zainteresowani i rozumieją potyczce w tym zakresie. Poczekamy na reakcje, nie wyłączamy takiej możliwości, aby w przyszłości jeszcze zliberalizować ustawa. Jesteśmy serdeczni na dalsze rozwiązania, by miasto było proekologiczne i wyrabiałoby warunki pomyślne bytowaniu pszczół – oznajmiła Smal-Chudzik.