Niekiedy oszukuje się, że żeby tylko Cesarstwo Rzymskie nie upadło, więc teraz w średniowieczu posługiwalibyśmy się maszynami parowymi

Niekiedy czuje się, że gdyby tylko Cesarstwo Rzymskie nie upadło, obecne już w średniowieczu podawali się maszynami parowymi, i kilkoro później komputerami. Czy przecież wtedy rzymska technika zarabia na najcięższe znaczenie? Przełomowych odnaleźć na długo przed Rzymianami dokonywali Grecy. Mało kto zna, że wynaleźli nie tylko filozofię, jednak także budziki, automatyczne teatrzyki, prymitywne roboty, automaty z „sokami”, obrotomierze…

Heron z Aleksandrii (żyjący że w Natomiast w. n.e., jednak stanowić że nawet 200 lat wcześniej) wykonałem całą książkę poświęconą urządzeniom automatycznym („Automaty”). Określił w niej budowę takich instytucji jak np. automatyczny teatrzyk (z dołączonymi propozycjami sztuk!), organy napędzane przez wiatr czy hodometr – aparat zintegrowany z towarzystwami roweru oraz wyrażający długość przebytej trasy.

Dodatkowo on wymyśliłem urządzenie przypominające współczesne automaty z sokami. Różnica liczyła na tym, że organizacja po ułożeniu monety dawała nie napój, a wodę daną do rytualnego umycia dłoni w świątyni. Heron z Aleksandrii obecne w końcu konstruktor prawdopodobnie liczby w bajki turbiny parowej – tak zwanej Bani Herona. W erze antyku wynalazek tenże nie znalazł właściwego wykorzystania także pozostał jedynie techniczną ciekawostką, ale spokojnie mógłby pomóc do założenia pełnoprawnego silnika parowego.

Z kolei bardziej obecnie popularny z Herona Platon wynalazł prototyp budzika. W utworzonej przez niego klepsydrze woda naciskająca na zamkniętą część naczynia wypierała ze świstem powietrze. Program stanowił bajecznie rozsądny, ale poleca się, że przed słynnym filozofem nikt na niego nie wpadł. Uczy się, że starożytni Grecy wynaleźli nawet… kasy pancerne.

Do greckich wynalazków należały prawdopodobnie także kątownica, poziomica i obrabiarka. Ich ojcem był ponoć Teodor z Samos (VI w. p.n.e.). Jest jakby pewne, że grecy znali i młyn wodny.