Nowoczesne technologie w skórze nożnej. Czy bez nich wolno też wygrać?

Nowe technologie w piłce nożnej. Lub bez nich wolno także wygrać?

Święto europejskiego futbolu siedzi w najciekawsze. Nasza reprezentacja po raz ważny w sprawy występów na Euro wygrała pierwsze spotkanie. Wierzymy, że ostatnim zupełnie zostanie złamany dotychczasowy system, który towarzyszył naszym piłkarzom przez lata: mecz otwarcia, mecz o wszystko i mecz o honor. Piłka nożna oczywiście jeszcze jest sportem dla ludzi, w jakim główną rolę odgrywa ludzkie ciało i duch. Jednak także podczas treningów kiedy także indywidualnych meczy grane są coraz częściej nowe technologie informatyczne. Przybliżymy Wam najciekawsze spośród nich.

Zaczynamy od footbonaut. To zrobotyzowana klatka, w jakiej szkoli się przyjęcie piłki i celność podań. Maszyna tworzy się z 18 modułów na dowolnej z czterech ścian. W sumie stanowi ich 72. Zawodnik, który spotyka się w ośrodku jest zbyt zadanie przyjąć piłkę, która jest wystrzeliwana z któregoś z domów, następnie jest ją kopnąć w podświetlony kwadrat. W środku umieszczono 1500 różnych czujników, które gromadzą informacje oraz obnażają je na obecnie na komputerze. To między innymi takie możliwości jak dokładność, szybkość piłki czy rytm bicia serca trenującego zawodnika.

Footbonaut został utworzony w Berlinie. System przyszedł do gustu Jurgenowi Klopowi, byłemu trenerowi Borussi Dortmund. W współczesnym dzisiaj klubie kilka lat temu działania w footbonaut zostały wpisane na pewne w domowe sesje treningowe. Żyć umie więc oczywiście było źródłem sukcesów Borussi w zeszłych latach. 

Kolejna ciekawostka technologiczna w piłce nożnej, to piłka! Nie lada jaka, ale Adidas miCoach Smart Ball. To inteligentna piłka, która szybko samym wyglądem imponuje. Ale to co najważniejsze pokrywa się w środku. Jej elektronika przechowuje dane takie jak: prędkość, siłę uderzenia, obroty albo nawet trajektorię lotu. Możliwości są automatycznie przenoszone do aplikacji mobilnej. Produkty i analizę danych przeprowadzimy na smartfonie. Niestety kiedy na piłkę jest ona odpowiednio droga, jej wartość to około 850 złotych. Do tego, co każde 2000 strzałów powinien ją… ładować! 

Nie ważna te zapominać o smart opaskach a wyjątkowych technologiach ubieralnych. To najzwyklejsze chyba gadżety brane w ruchu, nie właśnie w piłce nożnej. Co daleko zaawansowane zestawy, jak choćby Adidas miCoach z czujnikami X-Cell i Speed Cell pozwolą zmierzyć tętno, wydajność organizmu, intensywność treningu, wysokość wyskoków a nawet przyspieszenie. Czujniki Speed Cell przechowują dane, które później są wyświetlane podczas transmisji meczowych, kiedy tłumaczone są statystyki dotyczące ilości przebiegniętych kilometrów, poszczególnych zawodników i pełnej drużyny. 

Na tył, coś co jest traktowane od nowa, a konieczne było prawdopodobnie od zawsze, zwłaszcza od pamiętnego meczu Mistrzostw Świata 2010, pomiędzy Niemcami i Anglią, gdy wówczas nie uznano prawidłowo strzelonej bramki przez Anglików. Ta technologia to Goal Line. 

To odpowiednio prosty oraz duży sposób pytający czy piłka minęła linię bramkową. Używa on 14 kamer wysokiej wartości rozstawionych wokół boiska, które w trójwymiarze określają pozycję piłki. Gdy strzelono gola, sędzia otrzymuje natychmiast powiadomienie na zegarek. Choć Goal Line widoczny istnieje z 2012 roku, to zaledwie od niedawna jest naciągany na ogromniejszą gamę. Znacznie dokładnie system zapisuje się w angielskiej Premier League. Nic to dziwnego, że zdecydowano się na jego zachowanie w będących Mistrzostwach Europy we Francji. Jego skuteczność można było zaobserwować w konkursie polskiej grupy, jak to obrońca niemiecki Boateng wybijał piłkę z grup bramkowej po strzale Ukraińca. 

To wyłącznie kilka modeli tego, jak innowacyjne metody wchodzą na sport. Zajmując bardzo danych do analizy możemy tak wykorzystać własne ciało. Przede każdym przecież możemy dzięki nim usunąć pomyłki, jakie są zmorą, zwłaszcza w meczach piłki nożnej. Tu już niebawem będzie inna rewolucja, sędziowie otrzymają bowiem wstęp do powtórek, oczywiście jak planuje wówczas mieszkanie w hokeju czy siatkówce.