Nowy rodzaj alergii krzyżowej na morza mięso i kleszcze odkryli amerykańscy uczeni.

Różny sposób alergii krzyżowej na morze mięso i kleszcze odkryli amerykańscy uczeni. Że się rozwinąć nawet u 5 proc. osób ukąszonych poprzez tego pajęczaka. Najwięcej przypadków odnotowano dotąd w USA. Ale pojawiają się obecnie w podobniejszej nam Szwecji.

Ból obudził ją w środku nocy. Kobieta pamięta te uczucie potwornego swędzenia w gardle. Próbowała pić wodę, żeby jakoś sobie poradzić. Kilka godzin później jej usta i styl spuchły. Obudziła męża. Ten przerażony stylem i stanem żony wezwał pogotowie. 

Co się stało? Okazało się, że dziewczyna miała rodzaj alergii krzyżowej.

Alergia krzyżowa, czyli podszywanie się pod wroga

– Alergia to taka dziwna reakcja organizmu na rzecz, co nie stanowi gwoli niego zagrożeniem, czyli np. pyłek traw, odchody roztoczy kurzu domowego. Niestety są to żadne patogeny, i mimo to system wytwarza przeciwko nim swoiste przeciwciała i rozciąga się reakcja immunologiczna, specjalista chorób wewnętrznych, alergolog, prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

I gdy przystępuje do alergii krzyżowej?

– Gdy organizm nieprawidłowo działa na części, na które nie jesteśmy uczuleni. Stanowią one zawsze tak odpowiednie do własnego alergenu, że system po prostu się myli i je jeszcze ma jako wroga – tłumaczy alergolog. – Nasz główny alergen to pyłek brzozy. Ujawnia się, iż jest daleko podobny w formie do pewnych związków wprowadzonych w jabłku, gruszce, czereśni, wiśni, brzoskwini czy moreli. Przeciwciała, które stanęły w odpowiedzi na pyłek brzozy, przechodzą w bliskim systemie. Zawsze reagowały na brzozę, a tu nagle pojawia się jabłko. Jego alergeny pasują do przeciwciał działających z alergenem brzozy i wywołują reakcję alergiczną. Zatem nie istnieje przecież oczywiście kiedy w wypadku klasycznej alergii. Nie ludzie uczuleni na brzozę mają reakcję na pestkowce, lecz toż się zdarza. Tak robi klasyczna reakcja krzyżowa. Takich dziwnych powiązań między alergenami jest coraz bardzo. Praca alergologa jest więc trochę pracą detektywa, który wierząc pacjentowi, wyjaśnia, co się z jego organizmem dzieje.

Alergia krzyżowa na stek przez kleszcza

Po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu u Amerykanki zaprezentowało się, że osoba została jakiś czas temu ukąszona przez kleszcza. Natomiast w dniu poprzedzającym atak zjadła na kolację stek. Lub to korzystało jeden związek? Tak. Dołączyło do alergii krzyżowej.

Kobietę przetestowano na obecność przeciwciał przeciwko cząsteczkom alfa 1,3 galaktozy, które wykonują pracę w krzyżowych alergiach na kleszcze i… mięso. Końce były korzystne.

Alfa 1,3 galaktoza panuje w ciałach czerwonych, ale ta materia istnieje jeszcze wprowadzona w wydzielinie, którą wpuszcza kleszcz do systemu. Amerykańscy uczeni sądzą, że pojawia się ona w układzie kleszcza po jego pasożytowaniu na jeleniach. Kiedy kleszcz nas ukąsi, alfa 1,3 galaktoza bierze się do krwiobiegu i system uważa ją jako wroga. Uruchomiona zostaje reakcja za pośrednictwem limfocytów oraz potrafi osiągnąć do wytworzenia przeciwciał przeciwko galaktozie.

– Następnie, gdy pacjent spożywa czerwone mięso, może obok niego dołączyć do dwóch sposobów reakcji. Sama prawdopodobnie istnieć niezwykle silna i ogromna – prowadzi nawet do reakcji anafilaktycznej: obrzęku warg, gardła, kłopotów z oddychaniem, bólów brzucha, nudności, wymiotów. Zatem jest dokładna anafilaksja, do spadku ciśnienia włącznie. Druga reakcja pewno istnieć opóźniona – pojawia się po trzech-sześciu godzinach od zjedzenia mięsa. Najczęściej po kolacji gromadzimy się spać, i po budzimy się nagle z punktami ze perspektywy przewodu pokarmowego lub układu oddechowego.

Alergie krzyżowe na ciało i kleszcze od dobrego czasu przenoszą się na południu i wschodzie USA. W obecnych latach liczba takich zachorowań stale rosła. Pojawiły się więcej w bliższej nam Szwecji.

– Na razie nie jest wtedy wielka większość ludzi, tylko są i że liczba wyjątków będzie rosła. Warto o tym myśleć – i kupować pacjentom, którzy występują takie połączenie. Nie stanowi to tak banalne kiedy w przypadku uczuleń na roztocza i szybkości krzyżowej na efekty morza czyli w sukcesie uczulenia na pyłki brzozy i odpowiedzi na pestkowce albo na pyłek trawy i reakcji na marchewkę, seler, ziemniak, kiwi. Często też jest reakcja krzyżowa na pyłek bylicy i seler. To sprawia się u jednej trzeciej alergików, co świadczy, że kilka milionów ról w Polsce tak reaguje. W przypadku odpowiedzi na kleszcze i czerwone mięso przypuszczam, iż w Polsce stanowiło nie bardzo niż kilkanaście przypadków. Kleszcze ale w Polsce są i mogą indukować nadwrażliwość na galaktozę.