Ostatnio wciąż pada deszcz, czyli wszelcy miłośnicy balonowych lotów nie muszą przeżyć w zakładach.

Ostatnio wciąż pada deszcz, a wszyscy fani balonowych lotów nie muszą stać w blokach. Balonem lata się bo przy bardzo bezpiecznych warunkach pogodowych, skoro jest niewątpliwa flauta, czyli cisza. – Takie powody są bardzo rano, o wschodzie słońca, albo bardzo głębokim popołudniem, tuż przed zachodem słońca. Wówczas wyglądy są najpiękniejsze – tłumaczy Sławomir Chudzik, pilot balonu z instytucji Aeronauta. – I dziś jest pogoda bardziej barowa niż balonowa.

Lot balonem niemal zawsze coś trwa. Jeśli wolimy polecieć, musimy zarezerwować sobie jakiś 4 godz. wolnego czasu.

Mocno się jeszcze lata nad większymi aglomeracjami miejskimi, zwłaszcza nad Warszawą. Zatem ze sensu na rejon kontroli lotniska Okęcie, jakie może nie wyrazić tolerancji na rozstęp, i czynność a tak istnieje ogromnie poważna. – Możemy jednak latać w stronach Warszawy – tłumaczy Chudzik. – Obecnie w strefach 30 km z centrum można postawić się do władze i przestrzegać okolice, i nawet panoramę stolicy, jeśli widoczność istnieje niezwykła.

Balonem można latać i nocą. Wtedy wszak potrzebuje specjalnych licencji, oświetlenia balonu itd. – Wówczas trzeba wystartować ok. dwie godziny przed wschodem światła i, zanim słońce wzejdzie, zdążyć również wylądować – mówi Chudzik. – Ale że uzyskać zgodę, by latać nad Warszawą.

Zwłaszcza, że powinien dbać, że balon kieruje się zawsze z wiatrem również nie ma silnika, a trochę nie odda się nim sterować. – Przed lotem sporządza się pomiary, potwierdza się, w którym stylu wieje wiatr – tłumaczy Chudzik. – Jeżeli wybieramy przelecieć balonem nad miastem, zawsze składamy się od ściany, spośród której wieje, by wiatr nas przeniósł. Bardzo o tymże gdy się lata balonami dowiesz się, słuchając całej rozmowy w „Poranku”.