Parapsychologia, mniej czy bardziej znana dziedzina psychologii

Reklama: Poradnia psychologiczna Toruń

Parapsychologia, kilka czy bardziej znana dziedzina psychologii wykorzystująca się zjawiskami paranormalnymi, tzn. takimi, które widzi się za niewytłumaczalne przy użyciu swoich praw i myśli. Do parapsychologii na ogól dostosowuje się postrzeganie pozazmysłowe, telepatię, prekognicję, telekinezę, jasnowidzenie. Mimo sporego zainteresowania parapsychologią też wielu aktywnych poszukiwań podstaw naukowych dla różnych ogłoszonych twierdzeń, większość psychologów stanowi szczególnie powściągliwa a liczy ku temu zasady.

Po pierwsze, wyniki poszczególnych doświadczeń, które dały pozytywne ustalenia, zaprezentowały się niemożliwe do powtórzenia. Powtarzalność ma podstawowe stanowisko we pełnych dziedzinach nauki, stanowi kamień probierczy metody naukowej, wszędzie istnieją wymogi niezależnej weryfikacji. Ten element naukowości jest zupełnie konieczny głównie w dziedzinie, która działa frontalnego ataku na przyjęte jasna i zasady.

Po drugie, omawiane zjawiska często skupiają się z wynikami, które naruszają znane prawa nauki – np. im dalej uważa się źródło światła, im szersza przestrzeń między dwoma ciałami, tym krótsza jest wzajemna siła przyciągania. Tymczasem twierdz się, że zdolności parapsychologiczne sprawdzają się równie dobrze przy odległości 1000 km, kiedy i 10 m. Większość uczonych niechętnie zrezygnuje z pełnych zasad, takich jak prawdo odwrotności kwadratów, zwłaszcza jeśli zjawiska, które chcą odrzucenia ogólnie przyjętych zasad, notorycznie składają się replikacji. Bardziej rozsądnie stanowi nie ufać danym pochodzącym z ważnego doświadczenia, aniżeli wyeliminować prawa, które stają we wszystkich różnych dziedzinach.

Po trzecie, wcale nie zaproponowano mechanizmu, , jaki mógłby wyjaśnić rzekome zjawisko paranormalne w forma dobry ze stanowiskami innych dziedzin wiedzy naukowej – np. prekognicja motywuje do postawienia hipotezy o podróży umysłu w porządku, lub, ujmując rzecz inaczej, do postawienia hipotezy o jeździe w momencie jakiejś siły, która rośnie z przyszłości w sensie wpływania na czyjś umysł w teraźniejszości. Uznaje się tu odwrócenie motywacji i skutku, nie mówiąc już o kolidowaniu z ważnymi zasadami teorii względności i praw termodynamiki.

Po czwarte – również nie stanowi wówczas może powód błahy – wielu szarlatanów i oszustów wysuwa silne argumenty ze zjawiskami paranormalnymi, gdy jednak udowodniono, że wiele z rzekomych efektów ich poczynań to koniec zwykłego oszustwa. Jeśli istnieją zjawiska parapsychologiczne, to mocne poparcie ze karty ewidentnie oszustów bardzo skomplikowanych obiektywną analizę.

I wreszcie, wielu sceptyków dziwi się na ostatnim, dlaczego osoby, które twierdzą, że posiadają nadzwyczajne zdolności, po prostu nie udadzą się do najszybszego kasyna gier lub na tor wyścigowy a nie uczynią z nich odpowiedniego użytku. W niniejszy rada mogłoby przynajmniej wykorzystać zdobyte wpływy na sfinansowanie dalszych badań nad parapsychologią.