Parapsychologia, mniej lub bardziej atrakcyjna dziedzina psychologii poruszająca się zjawiskami paranormalnymi

Reklama: Psycholog Toruń

Parapsychologia, kilka czy bardziej atrakcyjna dziedzina psychologii skupiająca się zjawiskami paranormalnymi, tzn. takimi, które obserwuje się za niewytłumaczalne przy wykorzystaniu swoich praw oraz myśli. Do parapsychologii na ogól dostosowuje się postrzeganie pozazmysłowe, telepatię, prekognicję, telekinezę, jasnowidzenie. Mimo dużego zainteresowania parapsychologią i wielu aktywnych poszukiwań podstaw naukowych dla różnych ogłoszonych twierdzeń, większość psychologów jest daleko ostrożna i trzyma ku temu substancji.

Po pierwsze, wyniki poszczególnych doświadczeń, które dały pozytywne ustalenia, wykazały się trudne do powtórzenia. Powtarzalność jest ważne stanowisko we całych dziedzinach nauki, stanowi kamień probierczy metody naukowej, wszędzie istnieją wymogi niezależnej weryfikacji. Ten element naukowości jest doskonale konieczny zwłaszcza w powierzchni, która działa frontalnego ataku na otrzymane prawa oraz myśli.

Po drugie, omawiane zjawiska często składają się z wynikami, które naruszają swoje prawa nauki – np. im dalej znajduje się źródło światła, im większa odległość pomiędzy dwoma ciałami, tym mniejsza jest wzajemna siła przyciągania. Tymczasem twierdz się, że zdolności parapsychologiczne sprawdzają się równie dobrze przy odległości 1000 km, jak również 10 m. Większość uczonych niechętnie zrezygnuje z wszystkich zasad, takich jak prawdo odwrotności kwadratów, zwłaszcza jeśli zjawiska, które wymagają odrzucenia ogólnie przyjętych zasad, notorycznie umieszczają się replikacji. Bardziej rozsądnie istnieje nie ufać danym wychodzącym z ważnego doświadczenia, aniżeli wyeliminować prawa, które chodzą we jakichkolwiek innych dziedzinach.

Po trzecie, zupełnie nie zaproponowano mechanizmu, , który mógłby wyjaśnić rzekome zjawisko paranormalne w droga wspólny ze miejscami innych dziedzin wiedzy naukowej – np. prekognicja motywuje do postawienia hipotezy o podróży umysłu w toku, lub, ujmując rzecz inaczej, do postawienia hipotezy o wycieczek w okresie jakiejś siły, która przychodzi z perspektyw w projekcie oddziaływania na czyjś umysł w teraźniejszości. Zgłasza się tu odwrócenie motywacji i produktu, nie mówiąc teraz o kolidowaniu z podstawowymi zasadami teorii względności i praw termodynamiki.

Po czwarte – i nie stanowi wówczas że powód błahy – wielu szarlatanów i oszustów wysuwa silne argumenty ze działaniami paranormalnymi, gdy jednak udowodniono, że dużo z rzekomych produktów ich działań to efekt zwykłego oszustwa. Jeśli istnieją zjawiska parapsychologiczne, to szybkie poparcie ze perspektywy ewidentnie oszustów bardzo skomplikowanych obiektywną analizę.

I wreszcie, wielu sceptyków zastanawia się na tym, dlaczego osoby, które twierdzą, że mają niesamowite zdolności, po prostu nie udadzą się do najbliższego kasyna gier albo na kurs wyścigowy i nie wykonają spośród nich pewnego użytku. W ten ćwicz mogłoby przynajmniej wykorzystać zdobyte wpływy na sfinansowanie dalszych badań nad parapsychologią.