Pierwotny rynek domowy w 2017 r.: więcej mieszkań pod wynajem, wzrost cen

Reklama: mieszkania na sprzedaż Bydgoszcz

W 2017 roku nie powinniśmy spodziewać się zapaści na pierwszym rynku mieszkaniowym – oceniają analitycy grupy Emmerson. Ich zdaniem popyt utrzyma się, oraz firmy deweloperskie będą budować więcej miejsc pod wynajem, i pod koniec roku może spotkać wzrost wartości. 

„Po dwóch rekordowych latach pod względem sprzedaży trudno oczekiwać dalszego rozwoju (na wczesnym rynku mieszkaniowym). Tymże znacznie, że żyją wymogi związane z kosztem własnym, i zabiegi z programu MdM już się skończą” – oceniają analitycy.

Ich daniem jednak, nie powinniśmy spodziewać się zapaści. Popyt utrzyma się, dzięki „dużo pomocnej jakości na zbycie pracy – malejącemu bezrobociu i dynamicznie rosnącym płacom, a jeszcze niskim stopom procentowym i wielkiej atrakcyjności inwestycyjnej nieruchomości”, czytamy w praktyce.

Według specjalistów w I kwartale 2017 r. „uważać będziemy wyścig po pomoce w ramach MdM”. „W drugich miesiącach rynek będzie wymagał sobie radzić bez tego działania” – zaznaczyli.

Analitycy spodziewają się, że pewną z przyszłorocznych szkoły będzie rosnące działanie firm deweloperskich w postać mieszkań pod wynajem. Jeszcze popularniejsza miara firm deweloperskich zdecyduje się zarówno na dywersyfikację działalności, „także w ujęciu produktowym, kiedy również geograficznym”.

„Deweloperzy są przygotowani do czynienia ogromnej grupy mieszkań. Mówią o tym licznie rozpoczynane w II połowie br. budowy, jak również liczba wydawanych pozwoleń. Mieszkaniówka (w segmencie deweloperskim) wyhamuje dopiero wtedy, gdy deweloperzy upewnią się, że popyt spada także stanowi obecne pozostawała tendencja” – uważają analitycy.

Jak prognozują, ceny miejsc w innych miesiącach będą zróżnicowane nie tylko w relacji z centrów, ale i mikrolokalizacji, na efekt „gry popytu i ofercie”. „Wyssanie z rynku z początkiem roku najtańszych ofert decydujących się do MdM i późniejszy brak możliwości stosowania z ostatniego planu, zniechęcający deweloperów do wydawania na targ najdostępniejszych inwestycji, może zdarzyć, że na tył roku średnia stawka miana dla wielu miast może pokazać się wyższa” – przewidują analitycy Emmerson.

W ich ocenie inwestycje w nieruchomości pozostaną atrakcyjną ofertą lokowania kapitału. Według ekspertów „sensowne bycie pod wynajem powinno nadal generować wyższe klasy zwrotu” niż standardowa lokata. Tym samym popyt inwestycyjny dobrze będzie wykonywałeś znaczną pozycję na rynku.