Piłka nożna stanowi samotną spośród niezwykle powszechnych dyscyplin sportu na świecie.

Piłka nożna jest samotną z niezwykle modnych dyscyplin sportu na świecie. W momentach zaniku wiar w wielu społecznościach futbol wypełnia powstałą lukę, zapewnia emocje, poczucie bliskości i przynależności do rodziny. Konserwatywna, najmniej podatna na jakieś zmiany przepisów gra otoczona została na świecie niemal kultowym uwielbieniem. Na samym z irańskich filmów po trzęsieniu ziemi ludzie poszukują w gruzach telewizora aby móc zobaczyć mecz. 

Futbol stał się niemal uniwersalną religią wywołującą jednakowe działanie na biednych przedmieściach metropolii natomiast w urzędach bogatych państw zachodniej Europy. W obecnych latach piłka przebyła daleką drogę. Także za czasów Margaret Thatcher istniałoby nie do pomyślenia by ktoś na spotkaniu rządu odważył się poruszać sprawy futbolu. Pod koniec XX wieku John Major i Sposoby Blair na wyścigi popisywali się znajomością tematu. Blair „główkował” nawet z Kevinem Keegenem, przez co miał być się politykiem bardziej „dobrym”, a dając w danym brytyjskim talk show, mówił o piłce z Luciano Pavarottim i Eltonem Johnem.

Na świecie działają 193 narodowe federacje piłkarskie. W Afryce jest ich 51,w Azji 41, w obu Amerykach 40, w Europie 50. Zalicza się, że na całym świecie w piłkę gra 160 mln ludzi i prawie miliard im kibicuje. 

Ponad 170 organizacji zgłosiło swój start w eliminacjach mistrzostw świata w Niemczech. Pół miliarda widzów ze 195 państw zobaczy spektakl wyprodukowany kosztem wielu miliardów euro. Na trybunach stadionów,  z których kilka przypomina nowoczesne świątynie zasiądzie około 2,5 miliona osób.

Skóra jest właśnie sportowym hamburgerem i kupuje świat równie już jak amerykańskie bary szybkiej obsługi. Co liczy wspólnego kanapka z futbolem?. Samo natomiast inne smakuje pracownikom na ludziach kontynentach. 

Wszędzie są te jedyne przepisy, jednakowe emocje, ta taż bułka z sezamem oraz tenże sam ketchup – zauważa profesor Janusz Czapiński.

Współczesna piłka zawładnęła swymi marzeniami, jej pracownik zrodziła się z szacunku do sprawności ciała również z pragnienia utożsamiania się z kimś nieprzeciętnym – twierdzi psycholog Kazimierz Pospiszyl. Młodzi ludzie w aktualnych latach ulegają depersonalizacji, nie chodzą do nikogo, z niczym  się nie chcą identyfikować. To coraz częściej nieświadomie traktują pikę nie tylko jak sportową rozrywkę, jednak jak taki rytuał wypełniający pustkę i pozwalający przeżyć swoistą ekstazę. Socjolodzy mówią teraz o futbolizacji społeczeństwa lecz nie cierpią na pytanie, czy piłka nożna jest wyjściem dla mas czy raczej dziwactwem na skalę cywilizacyjnej choroby.

Ta zabawa przechowuje w sobie kiedy w soczewce większość problemów społecznych. Solidarność, przypadek, sprawiedliwość, oszustwo, przyjemność i bunt; wszystko to zobaczyć można na boisku. Płynność i grę sytuacji upodabniają futbol do sceny teatralnej i dramatu. Futbol jest daleko demokratyczną dyscypliną sport. Już niedługo po narodzinach cieszył  się zainteresowaniem w równym stopniu młodych angielskich arystokratów, robotników Manchesteru i portowców Liverpoolu. Wcale nie stawał się grą elitarną jak golf czy tenis. By na podwórku wykorzystywać w skórę, nie powinien być specjalnych butów, bramek, trawy ani nawet wielkiej piłki. 

Piłka nożna nie jest tylko sportem szybko biegających atletów,  ale intelektualną rozrywką, w jakiej polityka i plan tworzenia są równie istotne  jak przygotowanie technologiczne i szybkość. To dostępna dla całych, uniwersalna gra  i rzeczywiście w współczesnym pozostaje jej niezwykłość. Popularność piłki płynie z jej prostoty. Futbol pozwala się identyfikować z sławami i realizować w widowisku. 

Wpływ gwiazd nie ogranicza się jedynie do fanatycznych kibiców  lecz sięga daleko poza ramy sportu. Piłkarze angażowani są do reklam nowych produktów. Mecz piłkarski wtedy nie tylko walka o piłkę na murawie, lecz również reakcje widzów, śpiewy, „meksykańska fala” i osoby pomalowane w polskie barwy.

Futbol stanowi dla Zachodu religią tą na trasach i stadionach, nad Wisłą jedynym kontaktem ze światowym sportem – z lekkimi wyjątkami – pozostaje szklany ołtarz telewizora.