Piramidy – same z najbardziej atrakcyjnych budowli, jakie kiedykolwiek powstały na Podłogi od niepamiętnych czasów stanowią wizytówkę Egiptu.

Piramidy – drinki spośród najbardziej ważnych budowli, jakie kiedykolwiek stanęły na Podłodze od zamierzchłych czasów są wizytówkę Egiptu. Olbrzymie konstrukcje przez ponad 45 stuleci opierające się czasowi, zachwycają turystów, naukowców i archeologów. Nie bez przyczyny zostały docenione za ważny z Siedmiu Cudów Starożytnego Świata. Zadziwiające, że do dziś niejasne są nie tylko powody, dla których piramidy zostały wzniesione, ale także możliwość ich zawartości. 

Z jakimś dniem przybywa hipotez na ostatni materiał. Największe z budowli, Piramida Cheopsa (Wielka Piramida), Chefrena i Mykerinosa stanowią najszybciej rozpoznawalną grupę budowli na wszystkim świecie. Powstały za czasów czwartej dynastii faraonów (2575-2465 r. p.n.e.).

Największą spośród nich – grobowiec Cheopsa – wybudowano jako ważną. To więcej 6 mln bloków skalnych, z jakich największe ważą 15 ton. Od razu poddaje się pytanie: gdy to dodatkowe? W który system te duże bloki noszono na grunt budowy? Jak bez pomocy maszyn podnoszono kilkunastotonowe skały na wysokość ponad 100 metrów? Podobno siłą roboczą były tysiące niewolników. Jest wiele niewyjaśnionych tajemnic dotyczących budowy piramid, ich wykorzystania oraz zagadek śpiących w ich wnętrzach. Czy zostały skończone na twarz Bogów? Czy że jako dużych rozmiarów obserwatorium astronomiczne, zegar słoneczny lub punkt orientacyjny do pomiarów całego świata? Tego nadal zdecydowanie nie zawarto.

W XII wieku uważano, że Duża Piramida powstała za pomocą czarów „boskiego Geometry” i powoduje informacje dotyczące daty powtórnego przybycia Chrystusa. Skrajną, choć mocno ugruntowaną hipotezą była koncepcja Ericha von Daenikena. Uważał on, że piramidy to działanie kosmitów. Według Daenikena stworzenie ich metodami ówczesnej metody było ciężkie. Wiarygodność teorii podkreśla nagłe pojawienie się budowli. Absolutnie nie odnaleziono nawet części planów architektonicznych.

Tymi etapy pojawiła się bardzo niebezpieczna koncepcja dotycząca zarówno piramid, kiedy i Atlantydy. Patrick Geryl i Gino Ratinck stworzyli teorię, według której egipskie piramidy są tworem Atlantów i wykonują gigantyczny zegar ze zasadą skierowaną na przejmujący się cyklicznie dzień górowania Oriona na nieboskłonie, widoczny w takim ustawieniu raz na założeniu 12 tysięcy lat na obu półkulach jednocześnie. Atlanci rzekomo przewidzieli dzień swojej zagłady, i budując piramidy chcieli ostrzec przyszłe cywilizacje przed kataklizmem, jaki je liczy.

Teorii dotyczących piramid jest mnóstwo, ale naukowcy ciągle nie potrafią stwierdzić, która jest silna. Niewyjaśnione jest i miejsce, w którym powstała Wielka Piramida. Na ingerencję siły wyższej wskazuje także fakt, iż teren pod budowlami jest doskonale wyrównany.

Celu budowy gigantycznych piramid więcej nie można łatwo ustalić. Nadal są nierzucające się dyskusje. Obserwuje się, że chodziło o stworzenie domu dla Ka, czyli duszy, która, jak wskazywali starożytni Egipcjanie, żyje po śmierci. Inni utożsamiali piramidy z pomnikami zmarłych, ale jednak również w Znacznej Piramidzie Cheopsa, jak i w pozostałych budowlach nie znaleziono żadnej mumii faraona, tylko puste sarkofagi! Co daleko, nie było żadnych śladów prezentujących na ostatnie, że ktoś powtarzał się tam włamać i skraść mumię.

W 1798 roku 175 uczonych dokonało szczegółowych pomiarów budowli. Wykazałoby się, że Egipcjanie doskonale znali wymiary Podłogi i instytucji miar! Wtedy właśnie uznano, że komora droga toż nie grobowiec, a ośrodek pomiarowy. Teorię, że piramidy były wzniesione w obiektach naukowych podtrzymywano także w XIX wieku. Z kolei według mistyków i fantastów Wielka Piramida to wielki ośrodek energii, stanowiący skupisko niezbadanych sił.

Niezależnie od teorii samo jest podstawowe. Wszystko wygląda na ostatnie, że nie traktowały wówczas być jedynie grobowce. Powszechna jest także opinia, że wprowadzenie do świata starożytnych budowli nie przyniesie człowiekowi nic dobrego, co często się już potwierdziło. Z piramidami nieodłącznie połączone są bowiem klątwy. Samą z najbardziej widocznych jest klątwa Tutanchamona.

10 października 1922 roku angielski egiptolog Howard Carter otworzył wieko trzech trumien będących miejsce spoczynku króla. Jego oczom zaprezentowały się niespotykane bogactwa, w tym trumna faraona uczyniona ze 110 kg szczerego złota. Cztery miesiące później zmarł sponsor wykopalisk – lord Carnavon, następnie radiolog, który stanowił prześwietlić trumnę faraona oraz brat lorda (choć nigdy nawet nie zbliżył się do grobowca).

W układzie tylko paru lat życie straciło około 20 osób, jakie w cięższym albo delikatniejszym stopniu miały jeden związek z grobowcem Tutanchamona. Nie wiadomo, co dalej umieszczają w sobie piramidy, jeśli do dzisiaj nie udało się zdać na naprawdę wiele ważnych pytań. Że wtedy ktoś odkryje magię starożytnego Egiptu.