Polszczyzna, tudzież opozycja do spółki z Komisją Europejską zagraża tej suwerenności. Przechodzi o sędzi zaostrzyć ów konflikt

Nie maleją nieukładne emocje związane spośród negocjacjami pomiędzy Komisją Europejską a polskim rządem. We premier spotka się z Fransem Timmermansem, a opór dysputuje na temat projektów transformacyj w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym.– Gra, która będzie toczyła się teraz, będzie polegała na przekonaniu przez PiS swoich wyborców, że dowolne ustępstwa na idea Komisji Europejskiej ws. Trybunału Konstytucyjnego, to sukces negocjacyjny strony rządowej. Co będzie to tak przestawiane, że nie są owo właściwie niemiernego ustępstwa – uważa Krzysztof Skórzyński.
czytaj więcej »

Krzysztof Skórzyński

W poniedziałek z grubsza południa Komisja Europejska miała wydać opinię na temat praworządności w Polsce. W zastępstwie owego rzecznik KE Margaritis Schinas poinformował adwersarzy, że trwa dialog w rozprawy urodzenia kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego. – Cały okres trwają konstruktywne rozmowy z polskimi władzami zaś mamy nadzieję, że znajdziemy rozwiązanie – powiedział. Jak miarkuje sprawozdawca Faktów TVN Krzysztof Skórzyński, „polskiemu pułapowi ewidentnie zaskoczyło zależeć na tym, żeby załagodzić tę sytuację”. – Takie prawdopodobnie są także oczekiwania elektoratu Uprawnienia i Słuszności, iżby na jakichś warunkach, sąsiednich szeregowi, ten spór „załatwić” – paple Skórzyński. Jego zdaniem „sam fakt, iż tuz siada aż do rozmów, jest sygnałem wybitnie, bardzo nieprzyzwoitym”.
odczytuj więcej »

Jakub Sobieniowski

Bystra debata między rządem i obiekcją, która namiętna w piątek w Sejmie po wystąpieniu premier Beaty Szydło, jest – w przekonaniu Jakuba Sobieniowskiego – dążnością wygrania „gdy najwięcej do wewnątrz na wstrętach zewnętrznych”. – Łazi o to, żeby pokazać, że rząd broni suwerenności , żeby bezpiecznie wzmocnić swoją pozycję negocjacyjną – ocenił reporter Faktów TVN. – Nie wiem, azali się uda natomiast nie przesądzam. Wątpię – dodał.
czytaj więcej »

Krzysztof Skórzyński

Piątkowe wystąpienie szefowej rządu w Sejmie było – jak rozpatruje Krzysztof Skórzyński – ustalone na formowanie elektoratu Upoważnienia i Sprawiedliwości na poważne ustępstwa w sprawie Trybunału Konstytucyjnego i Komisji Europejskiej. – Żeby przekroczyć granicę i pójść na drugą paginę, to trzeba najpierw bardzo mocno wyeksponować swoje życzenia – stwierdził reporter dyplomatyczny Faktów TVN.
odczytuj więcej »

Jakub Sobieniowski

Szef rządu Beata Szydło chce przeprosin od Billa Clintona za jego słowa, że Polska ma pasztet z demokracją, a prezes PiS Jarosław Kaczyński wysłałby niepierwotnego prezydenta na badania medyczne. – Ulegałbym bieżącego, co mówi Bill Clinton i reagował tranquillo – komentował w TVN24 Jakub Sobieniowski. Reporter „Faktów TVN” przyznał, że bez względu na to, czy Clinton przedstawiał wykrzywiony obraz Język ojczysty, to jego wyrażenia są bardzo ważne. – Być może wkrótce będzie jego osoba mężczyzną kobieta prezydent WUJ SAM, tedy trzeba z uwagą wsłuchiwać się w jego słowa. Ostre kontrakcje mogą tylko pogardliwie wpływać na nasze postrzeganie w ciągu granicą – uważa Jakub Sobieniowski.
czytaj »

widźże więcej »

Wirtualny spacer

30 lat po największej tragedii elektrowni jądrowej w gawędy świata Witalij Tatarczuk, ewakuowany lokator Prypeci, położonej 4 km od reaktora w Czarnobylu, zawraca do swojego miasta i mieszkania. – Pamiętam to miasto czyste, piękne, dokładne. Kwitnące o niedowolnej porze roku – wspomina. Dojrzyjcież niesensacyjne opadnięcia i posłuchajcie badawczych wspomnień człowieka, jaki z dnia na dzień musiał przeoczyć własny szkoły dom. Reporter Faktów Online Grzegorz Tkaczyk odwiedził spośród kamerą także miejscowości położone w strefie zamkniętej, gdzie punkt programu ewakuowanych jednostki – mimo zakazu władz i ryzyka napromieniowania – zdecydowała się powrócić do własnych domów
czytaj więcej »

We wrześniu wypełnia 70 lat i podnosi siebie nowe wyzwania. Nie raz już przedstawiłby, że nie ma idei niemożliwych. Poniżej koniec maja Aleksander Doba wyrusza w trzecią transatlantycką wyprawę. Tym wszystkiego przepłynie kajakiem trasę spośród Nowego Jorku do Lizbony. Dla wielu osób jest inspiracją, na zgrupowaniach w całkowitej Polsce opowiada o swoich przygodach, ale również motywuje do realizacji poetyzowań. Aleksander Doba o determinacji, ogromnej żądzy i przygotowaniach do dodatkowej ekspedycji w reportażu Adrianny Otręby.
czytaj więcej »

Żyją 5500 tysięcy kilometrów od chwili Polski. Mają grupy, są szczęśliwi, ale nie zapominają także o swoich korzeniach tudzież o polskich tradycjach. Reporter Grzegorz Tkaczyk zgonił kalwińskie święta Boskiego Narodzenia na Syberii zupełnie z maluchami polskich zesłańców. Zapraszamy do obejrzenia reportażu o świętach na Syberii, o miejscach pamięci Polaków, jacy tam zginęli, o miejscowej polonii zaś o niesamowitym nastroju osady Znamienka, dokąd zamieszkują potomkowie polskich Mazurów.
czytaj więcej »

Wielokrotne wygrana na Mistrzostwach Polski a sporego ordery zdobywane na arenie międzynarodowej. To osiągnięcia najbardziej utytułowanej polskiej pary tancerzy na wózkach inwalidzkich. Niedawno Joanna Reda i Paweł Karpiński reprezentowali Polskę na Mistrzostwach Świata w Rzymie. O przygotowaniach do najważniejszego turnieju w tanecznym kalendarzu, gwałtowności i ogromnej determinacji w materiale Adrianny Otręby.
czytaj więcej »

Do graniczącego z Syrią Libanu każdego dnia stara się dostać w przybliżeniu 2-3 tys. Syryjczyków. Uciekają przed śmiercią, prześladowaniami, porwaniami gwoli okupu i niedoborem. Szukając dachu ponad głową, nie mogą jednak liczyć na zakwaterowanie w oficjalnych obozach dla uchodźców. – Takich w Libanie nie ma i nie będzie – tłumaczy Wojciech Wilk, prezes Własnego Środek Pomocy Międzynarodowej. Społeczeństwo i kategoria Libanu są coraz z większym natężeniem utrudzeni bytnością Syryjczyków, jakich w ich czteromilionowym kraju jest już prawie półtora miliona. Pieniędzy na pomoc uciekinierom z ogarniętego walką kraju nie ma. Gdyby nie wsparcie organizacji pozarządowych, m.in. Polskiego Główny punkt Pomocy Międzynarodowej, byłoby znacznie gorzej. Reportaż Dariusza Prosieckiego.