Remont ogrodzenia. Najważniejsze, by w porę naprawić niszczejącą konstrukcję ogrodzenia: słupki i podmurówkę. Czasem najlepszy wynik da dopiero wymiana przęseł metalowych bądź drewnianych na świeże.

Reklama: Producent ogrodzeń Bydgoszcz

Gdy podmurówka rozpoczyna się kruszyć, elementy drewniane nie wyglądają tak świeżo gdy w centralnych latach, a na metalowej organizacji i słupkach pojawiają się ślady rdzy, czeka cię remont ogrodzenia. Każdy materiał wymaga innego potraktowania, więc zakres praktyk będzie zależał z tego, z czego stanowi zrobione ogrodzenie. 

Beton, pod wpływem wilgoci, mrozu i dużych skoków temperatury że się kruszyć oraz pękać. Kontakt z solą drogową przyspiesza ten proces. Beton często ulega także uszkodzeniom mechanicznym. Z zmianą rys, spękań i ukruszeń z powodzeniem poradzisz sobie sam. Będziesz wymagał szpachelki, szczotki drucianej, szczotki o miękkim włosiu, pędzla i pacy. Zacznij od usunięcia luźnych fragmentów starego betonu, większych zanieczyszczeń i plam tłuszczu. Zakłada się to drucianą szczotką i szpachelką. Drobnych zanieczyszczeń pozbędzisz się szczotką o miękkim włosiu. Naprawiane podłoże nawilż wodą – najpierw 24 godziny przed planowanymi pracami, a później tuż przed ich podjęciem. Na tak zrobione miejsca nałóż warstwę podkładu (zwanego też masą sczepną). Taką masę najlepiej nanosić pędzlem. Warstwa powinna wynosić grubość 2-3 mm. Na wilgotną masę (ważne, aby nie przyjąć do jej pełnego związania) nałóż zaprawę wyrównującą. Powinna wynosić grubość do 5 cm. Zaczekaj, aż wyschnie. Jeżeli uszkodzenia nie są duże, działaj jest ich dużo, warto skorzystać uniwersalnej zaprawy wyrównującej o dużej przyczepności. Stawia się ją małą warstwą. Pomocne mogą i być zaprawy szybkowiążące (około 30 minut) zbrojone włóknem syntetycznym a takie, które próbują się na przestrzeniach narażonych na pewny kontakt wodą. 

Daje się, że są one zniszczone w taki rozwiązanie, iż elementy stalowe są miejscami odsłonięte. Warto więc sięgnąć po jakiś z widocznych na zbytu systemów naprawczych. Taki sposób dopasowuje się z trzech grup zapraw: kontaktowej (niepowodującej korozji zbrojenia, i zapewniającej nakładanej warstwie przyczepność do betonu i trwali), naprawczej (będącej do uzupełniania ubytków i wyrównywania powierzchni; jest ona miękka i spokojna na ściskanie – można dopasować dobrą do głębokości ubytku) oraz szpachlowej (do wykańczania powierzchni w kierunku osiągnięcia dobrego lica). Powierzchnię można pokryć elastyczną mineralną powłoką uszczelniającą lub ochronno-dekoracyjną farbą lateksowo-akrylową oraz preparatem hydrofobizującym. 

Słupki, na których lokuje się siatkę ogrodzeniową lub przęsła z faktów metalowych bądź drewnianych, to nieodzowna część ogrodzenia. Jeżeli są tanie i wymagają naprawy, podczas ich konserwacji trzeba iść razem z regułami dotyczącymi materiału, z którego je dokonano. Słupki betonowe poprawia się oczywiście jak podmurówkę. Zazwyczaj prace dotyczą równocześnie obu tych strony ogrodzenia. 

Współcześnie najczęściej są wytwarzane są z rur stalowych średnicy 42 lub 60 mm czy z kształtek o wyboru prostokąta. W planie zapewnienia przed korozją są cynkowane ogniowo i lakierowane proszkowo lub powlekane PCW. Te słupki, które pochodzą sprzed kilkudziesięciu lat, z okresów, kiedy niestety było o jakieś materiały budowlane, są na ogół zabezpieczone warstwą farby do metalu. W środowiskach połączeń i spawań oraz uszkodzenia warstwy ochronnej często pojawia się rdza. Wtedy metalową powierzchnię należy dokładnie oczyścić szczotką drucianą (zwykłą lub wkładaną do wiertarki), pokryć preparatem antykorozyjnym i pomalować farbą do metalu. Można te skorzystać farby o podwójnym działaniu (antykorozyjnym i bogatym). Można je użytkować także na przestrzeniach czystych, kiedy natomiast tychże pokrytych rdzą. 

Przęsła, które układa się między słupami ogrodzenia, potrafią stanowić wyprodukowane z elementów metalowych stalowych, aluminiowych lub żeliwnych. Zachowuje się je oczywiście jak metalowe słupki – w razie pojawienia się ubytków w powłoce lub wystąpienia ognisk rdzy oczyść powierzchnię szczotką drucianą, a potem pokryj preparatem antykorozyjnym oraz farbą dekoracyjną. 

Części drewniane, czyli deski i listwy będące wypełnienie przęseł ogrodzenia, są zazwyczaj impregnowane ciśnieniowo przez producentów, a potem malowane dekoracyjną farbą do drewna. Co jakiś czas wymagają ponownego pokrycia impregnatem, natomiast skoro były tworzone farbą – oczyszczenia a po zaimpregnowaniu pokrycia nową farbą przeznaczoną do drewna branego na zewnątrz. Ułatwieniem podczas konserwacji drewnianych przęseł ograniczenia jest okazja wymiany poważnie uszkodzonych elementów. Ważna je zdjąć (usunąć wkręty) i zmienić nowymi. 

Siatka ogrodzeniowa że zostać rozpięta między słupkami albo dana w metalowych ramach przęseł. Zabezpiecza się ją przed korozją przez cynkowanie ogniowe. Oprócz tego że żyć tworzona proszkowo lub powlekana PCW. W razie miejscowego uszkodzenia sieci ważna ją naprawić, usuwając uszkodzony element i wplatając w ostatnie stanowisko nowy odcinek takiej samej siatki. Jeśli powłoka ochronna (farba, PCW) zostanie uszkodzona, warto pokryć to miejsce preparatem antykorozyjnym i farbą do metalu w znaczącym kolorze.