Róże są chyba w najwyższym stopniu popularnymi krzewami ogrodowymi. Własną popularność zawdzięczają nie nic bardziej błędnego przepięknym kwiatom, atoli też różnorodności możliwych użyć.

Róże to wspaniałe krzewy mające wielu wielbicieli. Gdyby chcesz aby zagościły również i w Twoim ogrodzie, zrozumże zasady ich sadzenia. Oto jakie sadzonki wybrać, jak przyrządzać glebę oraz podczas gdy i kiedy sadzić róże…

Na świecie występuje powyżej 200 agresywnych klasów róż tudzież wiele tysięcy klasy dystyngowanych, dających wspaniałe kwiaty o różnych kolorystykach natomiast kształtach. Poza krzewami cudownie prezentującymi się na rabatach, są też odmiany pnące, które mogą zdobić ogrodzenia i pergole, a także formy szczepione na pniu, przypominające niepokaźnego drzewka.

Intensywne róże mogą także zagościć w polskich domach. W kwiaciarniach w tym momencie od niegdysiejsza można znaleźć róże mikrego, które po zakupie uprawia się jako kwiaty doniczkowe. Potem atoli lepiej wysadzić je do ogrodu lub oddawać się w pojemniku na tarasie (wymagają periodu zimowego spoczynku natomiast przechłodzenia, czego w ogrzewanym mieszkaniu im nie zapewnimy). W tym tekście choć skupimy się na różach sadzonych w ogrodzie.

Najlepszą porą na sadzenie następnych krzewów na racji jest jesienny czas. Róże sadzone o tej porze roku poprawniej się ukorzeniają. Wiosną zaleca się jedynie sadzenie amarantowy szczepionych na pniu, dlatego że sadzone jesienią żądają wcale kłopotliwych zabiegów skontaminowanych z zabezpieczeniem ich nim mrozami. Przez cały sezon (odkąd wiosny aż do jesieni) można sadzić róże pozyskiwane w pojemnikach, które mają dobrze wykształconą, splecione grudę korzeniową.

Przypis: kupując sadzonki róż, przyjrzyj się czy na pędach nie ma szarych lub brunatnych plam. Plamy mogą być świadkiem, iż krzew jest obolały. Korzenie rozsad powinny być silne i posiadać wiele drobnych włośników. Szyjka korzeniowa powinna mieć grubość ponad 1,5 cm. Jeżeli kupujesz krzaki w zasobnikach, przyjrzyj się azali na powierzchni planecie w zasobniku nie ma mchu, oraz czy korzenie są dobrze rozrośnięte i przerastają pojemnik. Dobrze rozrośnięte korzenie i brak mchu, świadczą o tym, iż krzew naprawdę był praktykowany w pojemniku. W przeciwnym ciosie lepiej anulować z zakupu, gdyż zdarzają się oszustwa. Krzaki wykopywane z obszaru odwiedzają sadzone do pojemników aby podnieść ich cenę. Takie sadzonki nie są jednak warte wyższej ceny.

Zanim sadzeniem amarant, należy akuratnie przygotować glebę. Jeśliby gleba jest zbyt pobieżna, spulchniamy ją na głębokość 60 cm. Aby udoskonalić strukturę gleby dobrze jest wymieszać ją z humusem, kompostem czy też gnojem. Róże najlepiej rosną przy pH gleby wynoszącym 6,5. Jeśli w skwerze gleba jest zbyt kwasowa, przed posadzeniem róż, powinno się glebę zwapnować.

Przygotowania wymaga też sama sadzonka, szczególnie jeśli jest to sadzonka z goluteńkim korzeniem. Korzenie takich flancy trzeba przed posadzeniem na rzędu 20 minut nurkować w waty, żeby pobudzić je aż do awansu.

Teraz można nuże wykopać dołek pod krzak. Dołek, do którego posadzimy różę, musi znajdować się na tak duża liczba głęboki, aby pochodzenie zdołałyby w nim zwisać niemal prosto. Korzenie powinny być rozciągnięte równomiernie. W czasie zasypywania korzeni, krzew lekko podciągamy do górska kraina, co zapewni lepsze przyleganie gleby do korzeni. Po zasypaniu, glebę naokoło krzaku udeptujemy. Po posadzeniu jederman krzew obficie podlewamy.

Przed nastąpieniem zimy wokół nowo posadzonych krzewów z ziemi usypujemy kopczyki wysokości 20 do 30 cm, jakie zaszyją pędy i korzenie nim przemarznięciem. Dodatkowo, w grudniu, po nadejściu większych przymrozków, na kopczyki gleby, pożądane byłoby nałożyć jeszcze warstwę kory oraz witki z drzew iglastych.