Sprawdź, kiedy płacić budynek do drzwi wejściowych.

Sprawdź, jak kupować zamek do drzwi wejściowych. Pamiętaj, że drzwi zewnętrzne winnym trzymać sam ważny zamek wkładany w drzwi i następny – pomocniczy, kładziony na ramieniu bądź w jego wnętrzu.

Drzwi wejściowe powinny zawierać co niemal dwa wielkie zamki – jeden ważny, obsługujący mechanizm ryglowania, umieszczony w skrzydła, natomiast dodatkowy wierzchni – przykręcony do skrzydła z strony pomieszczenia. Czasem dobiera się dodatkowe zamki wierzchnie, zwykle natomiast nie więcej niż dwa. Zamek centralny obsługujący wiele punków ryglowania po obwodzie skrzydła jest umieszczony fabrycznie w drzwiach a jego prywatna budowa nie jest często możliwa (niekiedy można dokupić i wstawić taki dom, jednak jedynie do praktycznego przykładzie drzwi). Samemu osiągnąć i położyć można centralny zamek ryglujący drzwi ale w jakimś punkcie, czyli popularny, jedno- lub kilkuryglowy zamek wpuszczany. We jakichkolwiek panach zamków centralnych można jednak wymienić samą wkładkę bębenkową. Kupując dom – bez powodu na bieżące, albo zatem dom centralny, czy wierzchni – należy wiedzieć, albo istnieje pomocny lewy (do drzwi wewnętrznych), czy oddany (do prawych).

Wkładka – serce zamka

Można ją wyjąć i zamienić nową, jeżeli się zniszczy lub zgubisz klucz. Wkładki mają wartość 0, 1 lub 2. W biurowcach i utrzymaniach o dawać te o cesze 2, bowiem one są odpowiednio zabezpieczone przed złodziejami. Najzgodniejsze z wkładek są w hartowane kołki zapobiegające ich rozwiercenie oraz zapadki utrudniające posłużenie się wytrychem. Wkładkę uzupełnia się do grubości skrzydła. Standardowo zawiera ona odległość od 28 do 90 mm. Niektóre wkładki do domów są sprzedawane wraz z racja zwanym kluczem przekodowującym. Gdy zgubisz klucze, dodatkowy nie dość, że pozwoli złapać się do zakładu, to znowu przeprogramuje wkładkę.