Stopniowo spadające wartości i żyjąca biblioteka treści powodują, że technologia OLED staje się coraz popularniejsza.

Reklama: Naprawa telewizorów Bydgoszcz

Stopniowo spadające wartości i rosnąca biblioteka treści powodują, że technologia OLED staje się coraz popularniejsza. Eksperci przekonują, że że ona zupełnie zmienić rynek telewizorów. Każdy punkt w takim ekranie zabiera się i wybiera samodzielnie, zapewniając dużo większy kontrast oraz ciekawsze odwzorowanie kolorów. Za cztery lata globalna sprzedaż takich urządzeń powinien wynieść ok. 7 mln umiejętności.

W ostatnim roku pierwsze skrzypce będą prezentowały telewizory OLED, które są rewolucją na placu. To nigdy inne przystąpienie do działania telewizora, które przypomina przeskok z dania kineskopowego na tani ekran.

OLED to telewizory zbudowane z diod organicznych. W odróżnieniu od paneli LCD nie wymagają dodatkowego podświetlenia. Dzięki temu, że diody OLED same są źródłem światła, zapewniają lepszy kontrast i odwzorowanie kolorów. Obraz jest dokładnie znany pod innymi kątami.

Ma to same nacisk na wzornictwo, bo telewizory OLED są dużo smuklejsze. Tak naprawdę możliwości użycia tej procedury są nieograniczone.

Że ona wnosić do realizacji nie tylko lepszych telewizorów, ale również elastycznych wyświetlaczy w urządzeniach mobilnych, paneli samochodowych lub do punktów przemysłowych. Przy tym trwałość urządzeń OLED jest proporcjonalna do wyświetlaczy ciekłokrystalicznych.

Producenci gwarantują 30 tys. godzin wyświetlania obrazów bez zmiany jakości parametrów. Istnieje więc dziesięć lat oglądania telewizji po osiem godzin dziennie. Konsumenci wymieniają telewizory dużo częściej niż co dziesięć lat. Nie potrzebują więc obawiać się o trwałość tej technologii. OLED gwarantuje wrażenia z oglądania, których wcześniej nie ważna było wytrzymać na LCD. Gdy człowiek raz zobaczy film w obecnej techniki, jego głębię, plastyczność, czernie, nie będzie zależał więcej niczego patrzeć na LCD.

Dodatkowym, ale odgrywającym coraz ważniejszą rolę, parametrem jest technologia HDR (High Dynamic Range, z ang. szeroki zakres tonalny). Jest ona stosowana ponieważ ludzkie oko rejestruje rzeczywistość teraz w takim zakresie. Jeszcze stanowił on poza zasięgiem producentów telewizorów, bo stosowano paletę kolorów, jasności, kontrastów, jaka stanowiła dyskryminowana w procesie postprodukcji filmów. Ograniczenia technologiczne sprawiały, że ekrany nie mogły odtworzyć szerokiej skali tonalnej.

W współczesnej chwili technologia HDR umożliwia wyświetlanie rzeczy w tak szerokim zakresie, w jaki widzi je ludzkie oko. Taki film jest bardzo silniejszy z tradycyjnego.

Treści HDR jest zarówno coraz dobrze. Producenci sprzętu od lat współpracują z najliczniejszymi studiami filmowymi na świecie, też z siecią Netflix, przygotowując zawartość o rozszerzonej rozpiętości tonalnej. Obecnie można stwierdzić sporo filmów HDR na Blu-ray lub platformach VOD.

Prognozy rynku telewizorów OLED są optymistyczne. Jak oblicza firma badawcza DisplaySearch, w ubiegłym roku na świecie sprzedano 400 tys. tego typie ekranów. W 2019 roku wartość ta powinna wzrosnąć do 7 mln. W 2015 roku użytkowników na świecie znalazło przeszło 226 mln telewizorów.

Telewizory OLED jeszcze trzy lata temu stanowiły cztery razy ważniejsze niż w tej chwili. Teraz osiągnięcie pewnego stopnia produkcji dało na obniżenie ceny. Jest ona zgodna z topowymi telewizorami LCD. Natomiast jakość telewizorów OLED jest mnóstwo silniejsza niż nawet najlepszych wyświetlaczy ciekłokrystalicznych.