Surowe industrialne wnętrze, ogromna otwarta powierzchnię i bloki z historią – lofty to swoiste bycia dla osób, które szukają nowatorskich rozwiązań.

Reklama: Mieszkania na sprzedaż Bydgoszcz

Lofty to występowania zaaranżowane w po industrialnych budynkach. Moda na nie narodziła się w Okresach Połączonych w latach 60′, kiedy biedni artyści zaczęli zajmować opuszczone fabryki w przemysłowych dzielnicach. Stanowiły to pozostawania o małym wzorze i wykończeniu. Najczęściej miały surową ziemię oraz ściany czy wystające elementy stalowychkonstrukcji, które przypominały o wcześniejszym przeznaczeniu budynku. Jednak brak wygód rekompensowała duża przestrzeń – za nie było ścian działowych tylko samo całe pomieszczenie – bardzo niskie koszty życia i dobra okolica.

 

Do Polski moda na lofty przywędrowała tylko na wstępu XXI wieku. Pierwszy polski loft powstał w Bytomiu na terenie starzy w ubiegłej lampiarni. Pierwszy deweloperski projekt został wykonany i w Łodzi. Lofty u Scheiblera stanęły w XIX-wiecznej fabryce.

Współczesne lofty, poza wyglądem niewiele mają zgodnego z amerykańskimi pierwowzorami – już nie są to istnienia dla zniszczonych i oryginalnych, ale bogate i przyjemne apartamenty. Moda na takie przestrzenie bardzo wygórowała ceny i deweloperzy, czerpiąc ze stworzonego trendu nie zamierzają szybko schodzić z cen.

Jednak rynek zaczął już weryfikować część inwestycji. Jedne z największych łódzkich loftów – u Scheiblera przejął syndyk masy upadłościowej.

Lofty w Polsce nie wydają się zbyt dużo. Przykładami są te, których inwestorzy zbankrutowali, gdy w Łodzi – chyba najpopularniejsze lofty są sprzedawane aktualnie przez syndyka, w Żyrardowie także mamy przykład inwestycji, jaka się nie udała. A podstawą obecnego istnieje otwarta wartość. W Żyrardowie próbowano sprzedawać lofty w cenie warszawskich mieszkań .

W Polsce zaczęto budować jeszcze tak zwane soft-lofts czy nowe budynki, stawiane od podstaw, które jedynie wystrojem nawiązują do poprzemysłowych obiektów. Część specjalistów przebywa na znaczeniu określenie loft w moc takich faktach jest nadużywana do podbicia ceny.

Wysokie ceny osiągają także pseudo lofty czy tak zwane soft-lofty i one również wydają się słabo. Nasz klient zwraca uwagę w konkretnej wartości na cenę. Gdyby ceny loftów dopasować do tych rynkowych popyt zapewne by wzrósł. Myślę, że największe szanse na szczęście mają dobre lofty, czyli faktycznie odrestaurowane fabryki i zakłady produkcyjne, jakie zajmują silny klimat, zaś nie sztucznie stworzony przez dewelopera. Trzeba też pamiętać o lokalizacji – jeśli inwestycja jest prawie centrum bądź w serce miasta, zatem jej cena, nawet wielka, się obroni.

Przykładem takiej inwestycji mogą stanowić Lofty w Młynie w Krakowie. Apartamenty umieszczone są w minionym Młynie Ziarno z 1919 roku na Zabłociu – 10 minut piechotą od Kazimierza i 20 minut od Rynku Głównego. To sama spośród najbardziej kształtujących się części miasta, a loftom sprzyja ogólny po industrialny charakter Zabłocia.

Rynek loftów jest niewielki, tymże dużo, że operatorzy przekonują, że lofty muszą istnieć one piękne, co może odstraszać potencjalnych nabywców. Nawet gdyby komuś przeszło przez myśl, żeby kupić loft, po krótkiej kalkulacji często rezygnuje z tego programu na sytuacja tańszego tradycyjnego mieszkania. Tymże znacznie, iż są to pomieszczenia dość specyficzne. Cechą charakterystyczną loftów są duże otwarte powierzchnie oraz dużo szerokie sufity, przez co są trudniejsze do urządzenia i wyposażenia na przytulne mieszkanie.

Wnętrza loftów umożliwiają nam głównie do dyspozycji jedyne w starym budownictwie wysokości pomieszczeń. Aby zatrzymać ich rodzaj, i wraz je „udomowić”, niezmiernie istotne jest dobre zaprojektowanie oświetlenia. Dobrze sprawdzą się oprawy wiszące, dające rozproszone, miękkie światło – wysokość loftu wyeksponuje ich urodę. Reflektory z serii świetnie wyeksponują dekoracyjne momenty ścian. Loftowa przestrzeń wymaga żelaznej dyscypliny w doborze kolorów oraz środków. Najlepiej czują się w niej: beton, stal i szkło, przełamane starym lub postarzanym drewnem. Mogą istnieć pojedynczo lub stanowić tło dla kolorowych dodatków, jakie nie powinny chociaż ich zdominować. Loftowych mebli oraz akcesoriów warto szukać na zbytach staroci czy desach – stara lampka czy komoda z dwudziestolecia pomogą zachować charakter wnętrza, które obecnie wiele widziało.

Lofty umieszczają się być dziś nieco snobistyczną modą, również jak wielkopowierzchniowe apartamenty, jakie są odstępne dla nielicznych, pojawiają się choć na rynku przemyślane inwestycje, w atrakcyjnych lokalizacjach i średnich cenach, co może wpływać, że po industrialne bycia także będą pamiętały równą możliwość.