Tegoroczna wiosna jest daleko łatwa dla alergików

Tegoroczna wiosna jest wysoce subtelna dla alergików – częste deszcze obniżają poziom zanieczyszczeń budujących się w powietrzu, a kierujące się niskie temperatury powstrzymują wegetację. Ale o tej porze roku już nawet kilka godzin bez deszczu wystarczy, by uczuleni zaczęli kichać i odczuwać dolegliwości ze karty układu oddechowego.

W pełnej Polsce szybko rośnie stężenie pyłków drzew iglastych – m.in. sosny. W czyste, umiarkowanie upalne dni ich rozmiar w innym tygodniu będzie zakładałem się między wartościami średnimi na wschodzie i szerokimi na zachodzie, południu oraz w środowisko. Pylenie sosny możemy odkryć w strony żółtego lub zielonego osadu na złej karoserii samochodów i parapetach, a jeszcze po deszczu wokół kałuż. Warto jednak podkreślić, że pyłki sosny i świerku rzadko wywołują objawy alergiczne u uczulonych.

W wszystkim regionu będzie bronić się średnie, a przejściowo i wysokie stężenie pyłku dębu. Uczuleni powinni omijać lasy, łąki i parki, gdzie alergeny są najbardziej niebezpieczne.

Wilgotna aura sprzyja niestety grzybom mikroskopowym z sposobu Cladosporium i Alternaria – stężenie tych pierwszych na trudzie i południu jest idealne, na nowym obszarze średnie; Alternaria zatrzymują się w strefie wartości średnich. Początek drugiej dekady maja toż jeszcze rozpoczęcie sezonu pylenia traw – najsilniejszego alergenu, który do celu czerwca wywołuje u uczulonych nieprzyjemne dolegliwości, takie jak: kichanie, wodnisty katar, kaszel, ból i pieczenie oczów, łzawienie. Do połowy maja ich stan w powietrzu będzie mały, przecież w innym tygodniu, jeśli pogoda będzie sprzyjać, stężenie zdecydowanie wzrośnie, a szczyt pylenia trawy robią na startu czerwca.

Nad morzem i krańcach wschodnich w powietrzu mogą przenosić się pojedyncze ziarna brzozy, na innym obszarze brzoza zakończyła sezon pylenia. Rośnie i stężenie buku, przecież nie jest istotniejszego znaczenia alergologicznego dla uczulonych. W powietrzu unoszą się pojedyncze alergeny jesionu, klonu, babki, platana i wierzby.