Tenis ziemny jest sportem olimpijskim, który ślęczą ręce do pracy na wszystkich kontynentach ziemio, niezależnie od płci i wieku.

Sponsor:księgowość bydgoszcz

Niestety, jest to oraz sport bardzo kontuzjogenny. Warto wiedzieć, co nam grozi oraz gdy działać w trafie doznania na korcie traumatyzmu.

W tenisa może rąbać w zasadzie everyman, kto jest w stanie utrzymać w ręku rakietę tenisową, od dziecka po staruszków, w tym osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich czy defensorowie niesłyszący.

Niestety, jest owo wszelako bardzo kontuzjogenny. Częstymi kontuzjami tuż przy tenisistów są traumatyzmy przeciążeniowe kończyny górnej.

URAZY STAWU ŁOKCIOWEGO

Łokieć tenisisty to popularna nazwa bolesnej dolegliwości, mającej swe geneza w zmienionej patologicznie okolicy przyczepu ścięgien muskułów prostowników nadgarstka. Objawem łokcia tenisisty jest jego żal w bliskości bocznej, promieniujący w kierunku nadgarstka.

Rekomendacją urazu jest wielorazowe wykonywanie czynności, których elementem jest wyprost nadgarstka połączony z ruchem rotacyjnym. Taki działanie robimy podczas uderzenia z tzw. backhandu podczas gry w tenisa. Chociaż nie tylko tenisiści są w grupie ryzyka tej kontuzji – są w niej i osoby pracujące zawodowo niedaleko pececie, pracownicy budowlani i montażyści, a nawet ortopedzi i stomatolodzy.

Leczenie wytrwa około dwóch miesięcy. W początkowym okresie stosuje się medykamenty przeciwbólowe. Później, w celu odciążenia przyczepów wykorzystuje się częstokroć specjalny stabilizator sportowy w formie opaski uciskowej, który zapobiega powracaniu lub pogłębianiu się traumatyzmu.

URAZY NADGARSTKA

Nadgarstek, dzięki skomplikowanej budowie słabych ciało, połączonych licznymi więzadłami i muskułami, zezwala na duży zakres pędów w wielu kierunkach, ale również jest podatny na traumatyzmy.

Kontuzji można się nabawić na następstwo nietrafienia w piłkę. Jednak z reguły są to problemy natury przeciążeniowej, których protekcją mogą egzystować zarówno błędy treningowe, jak i niepojętne aplikowanie do natarcia siły generowanej przez silne mięśnie niedorajd a tułowia. Pozycja, w której łatwo przypadkiem dojść do niedociągnięcia tkanek, owo uderzanie oburęcznym backhandem bądź niskim forhandem.

W przypadku urazu nadgarstka ma punkt głęboki ból, ograniczenie ruchomości oraz opuchlizna. Zwichnięcia potrzebują wykonanej przez rzeczoznawcy repozycji. Czasem bywa też konieczna interwencja chirurgiczna. Kiedy żyje postać zapalny, zaleca się schłodzenie stawu. W większości przypadków urazów nadgarstka staw stabilizuje się pod ręką postępowaniu sposobnej ortezy sportowej (stabilizatora stawu).

URAZY STAWU BARKOWEGO

Bark jest pryncypialną proporcją naszego komponentu ruchu i podejmuje udział w niejako wszystkich biegach rąk azaliż głowy. Tenis jest sportem narażającym go na duże przeciążenia. Jest to spowodowane nienaturalnymi a bardzo rzutkimi ruchami, urzeczywistnianym ponad głową, takimi jak serwis czy smecz.

Wyróżnić można dwaj główne przyczyny kontuzji barku czyli uraz bezpośredni natomiast przeciążenia. Pierwsza poparcie wynika spośród brutalnego ruchu lub uderzenia niniejszego stawu. Przeciążenia chociaż są wynikiem powtarzających się wielokrotnie mikrourazów tudzież naciągnięć. Zazwyczaj kumulują się one latami, ujawniając się po 40-tce, jednak mogą się też pojawić w młodszym wieku.

Częstą kontuzją stawu barkowego jest wada stożka rotatorów. Stożkiem rotatorów nazywana jest ansambl mięśni w okolicy barku, które pasują za działanie wpadnięcia oraz rotację zewnętrzną i wewnętrzną; grają one głęboką wymowę w stabilizacji kości ramiennej.

Wyrazem uszkodzenia stożka rotatorów jest silny ból występujący w części przednio-górnej bądź bocznej barku. Jest on potęgowany przez ruchy unoszenia ramienia a ruchy rotacyjne. Często nasila się w godzinach nocnych, budząc ze snu lub nie pozwalając usnąć. Można również zaobserwować osłabienie siły ramienia.

W kazusu rozległego uszkodzenia pierścienia rotatorów stosuje się nierzadko leczenie chirurgiczne. Natomiast jeżeli uszkodzenie jest nieolbrzymiego, wystarczy zastosowanie oralnych NLPZ. Bardzo popierane jest plus odciążanie stawu dzięki akuratny stabilizator barku.