treści sporego wykorzystują aż do

Hakerzy zaatakowali SWIFT | Tech i Moto

Nowe ustalenia w ataku na Pula Bangladeszu. Według wyróżnień brytyjskich specjalistów zajmujących się bezpieczeństwem w koncernie BAE Systems, cyberprzestępcy, którzy wykradli 81 mln dolarów z tamtejszego banku mieli zhakować oprogramowanie wykorzystywane przez architekturę SWIFT – donosi Reuters.

Chodzi o oprogramowanie serwera Alliance Access, które banki komunikowania się z SWIFT. Piłkarze, którzy w lutym okradli Pula Bangladeszu, wyprawiliby pozorne wiadomości za pośrednictwem nieniniejszego systemu. W przesyłki elektronicznej podając się w środku przedstawicieli tamtejszego banku.

W skutku złodziejom udało się przywłaszczyć 81 mln dolarów należących do banku środkowego Bangladeszu na rachunku w Fed w Nowym Jorku.

Ustalenia fachmanów BAE nie ujawniają jednak w jaki modus fałszywe ordynansy zostały stworzone natomiast przeforsowane do szyku. W większości przypadków mechanizm działania miał być wprawdzie podobny.

Z platformy informacyjnej SWIFT korzysta punkt programu z 11 tys. spółki finansowych.
Nie jedyny atak

Innowacyjne ustalenia zbiegają się spośród poniedziałkowym oświadczeniem SWIFT, w którym potwierdzono, że atak na Bank Bangladeszu nie był odosobnionym przypadkiem.

– SWIFT jest świadomy wielu niedawnych incydentów cybernetycznych, w których złośliwym wewnętrznym czy też cudzym łącznikom udało się wyekspediować komunikaty do SWIFT z biur instytucji finansowych, komputerów podłączonych do lokalnego interfejsu – pouczyłoby stowarzyszenie w komunikacie przytaczanym za sprawą Reutera.

W ostrzeżeniu nie wymieniono jednak żadnych strawy, ani nie ujawniono wysokości strat zaniesiony w efektu uprzednio nieujawnionych ataków.
Aktualizacja oprogramowania

Również w poniedziałek, SWIFT wydało aktualizację zabezpieczeń chroniących banki przed gniewnym softwarem atakującym oprogramowania. – Klienci powinni dołożyć wszelkich starań, iżby chronić się przed tym – podkreśliła rzeczniczka SWIFT Natasha Deteran, cytowana w oświadczeniu przesłanym do Reutera.

Unowocześnienie zabezpieczeń musi być zainstalowana przez instytucje niepłatniczego do 12 maja.

Mało tego, wespół ze specjalnym ostrzeżeniem przestawiono prośbę aż do firmie niepłatniczych, aby rozpatrzyłyby niewłasne procedury bezpieczeństwa.
O SWIFT

Stowarzyszenie na idea Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Niewalutowej, owo globalna sieć finansowa, którą banki wykorzystują do przesyłania miliardów dolarów każdego dnia. Włożono ją w 1973 roku i istnieje własnością ponad 3 tys. firmie finansowych.

Architektura SWIFT pośredniczy w transakcjach między bankami, domami maklerskimi, giełdami zaś różnymi organizacjami niewalutowymi.