TUDZIEŻ co z tymi, którzy, dokonując już wielu rzeczy, skupiają się na dzieleniu wiedzą, rozciągają opiekę nad pozostającymi, dążą do wyrównania warunków życiowych? Reakcji na te zadania daje koncepcja Spiral Dynamics opracowana przez Dona Becka i Chrisa Cowana, wcześniej działająca

Jak to jest, iż jedni ludzie uważają, że wręcz przeciwnie walcząc mogą co popadnie zdobyć oraz oczekują natychmiastowych korzyści? Inni kierują się zasadami, porządkiem, gwoli nich najwyższa jest dyscyplina. Dlaczego jeszcze inne personie spływają w rolę zdobywcy, regulują się na osiąganie sukcesu, ważny staje się status, wizerunek i włości namacalne?

również poniżej nazwą Poziomy Liczbie Gravesa – wykonana za sprawą Carla Gravesa.

Carl Graves na podstawie badań z tysiącami gościach w wielu położeniach na Ziemi, nagminnie wracając do nich po wielu latach, odkrył, że jednostki te co pewien okres przechodzą na inny poziom przytomności, wchodząc na dodatkowy etap swojego życia. Aktywując wyższy poziom świadomości, zabierają ze sobą skończony bagaż doświadczeń ze wcześniejszych poziomów, rozumiejąc, czując i doświadczając więcej. Poziomy Wartości Gravesa są pochodzeniem zdolności witalnych, takich jak: rodzina, finanse, bezpieczeństwo, wolność, uczciwość, którymi ręce do pracy kierują się w życiu. Wartości z kolejce kształtują wybory i motywację, wpływają na to, co robimy i gdy konstytuujemy se czas. Bowiem świat dookoła nas coraz to szybciej się trawestuje, umiejętność adaptowania się do panujących warunków zaczyna nabierać kluczowego przesłania. Pragniemy poprawiać swoje siły i strategie myślenia właściwie, aby funkcjonować najzyskowniej w obwodowym nas środowisku, co wiąże się z okazją dostrzegania i czajenia coraz to większej liczebności rzeczy. Wskutek poszukiwaniom, Graves stworzył koncepcję Poziomów, która daje dużo wiedzy na temat niebieżącego, na jakim etapie znajdują się i w jakim kierunku poruszają się jednostki, a w wytrwałości instytucje natomiast całe społeczeństwa.

Każda osoba ma badanie uboczne spośród bycia na wcześniejszych poziomach aż do niniejszego, na jakim się znajduje. Jednocześnie wszystkie drugiego ingerują na nią dzięki innym ludziom, kulturze, mediom, danom, co pozwoli na aktywację następnego, wyższego poziomu. Na co dwadzieścia cztery godziny osoba działa na wszystkich dotychczasowych etapach, jakkolwiek jeden z nich w danym momencie istnieje dominujący. Żaden z tych poziomów nie jest lepszy ani gorszy, fundamentalną miarą jest efektywność wiadomego formatu w konkretnym otoczeniu. Teoretycznie bycie wybór przeskoczenia np. o dwa poziomy, ale nie zdobędziemy cennej mądrości i doświadczenia, którego dostalibyście, funkcjonując na ominiętym etapie. Dlatego naturalnym procesem jest przepływ przez everyman poziom. Everyman z nich określa się inną motywacją, potrzebą, światopoglądem, zachowaniem, lingwistyką, wartościami bądź moralnością, inne są również elementy, które wywołują wejście na wyższy poziom. Co więcej, w zjednoczeniu z teorią Kena Vilbera, czyli Szablonem Czterech Ćwiartek, każdy poziom można zaprezentować pod kątem cech psychologicznych, biologicznych, sporządzania wiedzy, stanów politycznych, prawa, środowiska, systemów oszczędnych, powiązań kulturalnych, stosunków, reguł lub obyczajów. Szczegóły w następnych tekstach, a teraz charakterystyka pułapów.

Przetrwanie to pierwszy liczba, jakiego zaznaje nowo narodzony człowiek. Żyjąc w przed, kieruje się (przy asyście obcych) prehistorycznymi instynktami, własnym bezpieczeństwem, potrzebuje przede wszystkim przeżyć – wyszukać wodę, pokarm i ciepłe miejsce, dopiąć celu potrzeby fizjologiczne. Pod każdym względem tak, podczas gdy zwierzęta. Jaki funkcjonuje, oprócz niemowląt, na tym poziomie? Ludzie starzy, bezdomni, ciężko chore osoby, ludzie zażywający narkotyki lub po traumie. Przyrodzoną potrzebą ludzi na poziomie przetrwania istnieje otoczenie się gościach w pewnym miejscu, ażeby wspólnie zachować się, tedy wejdzie na następny liczebność.

Człowiek funkcjonujący na poziomie Domu to postać, która zaskoczy doglądać o bezpieczne, familijnego gniazdo, na skutek temu podtrzymując gatunek. W przeciwieństwie do wcześniejszego, nie jest już taka bezbronna. Opanuje ona swoje obecność nakazom starszych gośćmi, tak bywa własnym przodkom. Okazuje posłuszeństwo swojemu domowi – rodzinie zaś panującym zwyczajom. Pojawia się świadomość nadnaturalne, wiara w święte położenia, rytuały i talizmany. O ile dostrzeżesz ludzi wierzących w aniołów cieciów, w magiczne tradycje rodzinne, przesądy lub spotkasz członka gangu, drużyny sportowej względnie korporacji, to bardzo prawdopodobne, że funkcjonuje na poziomie plemienia/klanu. W jakieś momencie człowiek zaczyna się poduszczać a osiąga trzeci liczba – Wojownika.

Wojownik ucieka przed inicjatywą innych, zaspokaja od razu osobistego impulsy a zmysły, sprawiając siebie przyjemność. Uwidacznia sobie, robi, co chce, gdy i gdzie chce, bez względu na wszystko, gdyż nie istnieje mały przez implikacje. Uważa, że świat jest dżunglą, totalną zagrożeń i drapieżców. Walczy, chce dominować, domaga się szacunku i burze, aby wszystko kontrolować. Na tym poziomie funkcjonuje podjudzona młodzież, postaci manipulujące innymi bądź angażujący się w „zawody wyścigowe myszków”. Kiedy wojownik staje się zmęczony nieprzerwaną chryją, zaczyna respektować zasady, jest owo początek wejścia na poziom Systemu.

Osoba na poziomie czwartym uważa, że bytowanie ma sedno, kierunek natomiast zwieńczenie z górska kraina określony. Suponuje w przeznaczenie, boskie plany. Przyzwoicie czuje się w ładzie hierarchicznym, ulega autorytetom, w autorskie istnienie wnosi porządek, bo podług niej zawaruje jej to przyszłą nagrodę (np. w niebie). Świetnie odkrywa się, gdy zna zasady, zasady, dlatego potrzebuje wszelakich żywotnych wskazówki tudzież regulaminów postępowania. Jedną z najważniejszych potrzeb jest założenie rodziny, bezpieczna praca natomiast stabilność. Ludzi będących na tym poziomie spotkasz w Kościele, wojsku, korporacji, partiach prawicowych. Ale zawsze z jakiejś grupy zacznie wybijać się Lider – czyli osoba na poziomie piątym.

Lider nastawiony istnieje na sukces, przedsiębiorczość, uznanie spraw we własne ręce. Działa zgodnie z własnym interesem, w rzeczy samej, aby wygrać. Wierzy, że awans i zmiana jest nieodłączna, odnajduje lepszych rozwiązań, technice czy strategii działania. Często w jego wypowiedziach jest dozwolone wynaleźć takie słowa podczas gdy: cel, szczęście, niezależność. Prowadzący goni dostatniego życia, kształci się procedurą jakości i błędów poprzez doświadczanie. Osoby będące na tym poziomie wyróżniają się kreatywnością, giętkością w myśleniu i działaniu, potrafią zarządzać grupą człecze. Ideały znajdziesz w dowolnej firmie, wśród menadżerów, pryncypałów lub przedsiębiorców. Jeśli chodzi o partie polityczne, przykładem jest lewica (liczebność lidera i rodziny). Liderzy po długiej gonitwie za celami, osiągnięciami i dobrobytem, dzięki ochoty dzielenia się niewłasną kompetencją, trafiają na liczba Grupy.

Osoby, które funkcjonują na tym poziomie, poczynają dzielić się swoim doświadczeniem i inteligencją życiową. Chcą być wśród ludzi i wspierać ich w działaniach, budować procesy pozwalające wydajnie opiekować się potrzebującym. Kierują gośćmi, aby uwalniali się od zachłanności i zasadów, wyróżniają wspólnotowość oraz koherencja. Na tym autorytecie następuje odnowa duchowości, zagłębiania się w życie wewnętrzne krajowe i innych. Osoby na tym poziomie z zapałem uruchamiają fundacje lub instytucje charytatywne, są obrońcami gwoli drugich.

Wyższy poziom – Wolna Jednostka to łańcuch obecnie niedostępny większości ludzi. Trampkarze tego poziomu to m.in. Jezus, Budda, prorocy.

Znając charakterystykę umownego rzędu, uwzględniając wartości a pułapki każdego, teorię Spiral Dynamics można wykorzystać indywidualnie, w firmach, organizacjach lub partiach politycznych.