W czwartek transakcja kupna hotelu Cracovia

W czwartek transakcja kupna hotelu Cracovia

– Umowa podpisana liczy być w Stolicy w czwartek po południu. Jeśli trafi do spraw, natychmiast wydamy aktualną radę na polskiej karcie internetowej. Do dyspozycji dziennikarzy każde uczestniki miejscowości będą teraz w piątek o godz. 11. Briefing odbędzie się w Cracovii. Opowiemy wtedy, co dążymy zbudować z domem w perspektywie – dowiadujemy się zarówno z ludzi MNK jak oraz menedżerów Echo. Pewna zaś tamta część okazje na podpisanie umowy uczą jako „dużo obfite”.

W środę zapytaliśmy ministerstwo kultury o dużo szczegółów. Chcieliśmy dowiedzieć się m.in., ile publicznych pieniędzy wydanych zostawienie na handel domu przy al. Focha 1. W sum otrzymaliśmy „zaproszenie na otwarte podpisanie transakcji kupna budynku dawnego hotelu » Cracovia ‚w Krakowie’, które uczyni się 29 grudnia o godz. 12.30 w instytucji Ministerstwa Cywilizacji oraz Dziedzictwa Kulturowego (ul. Krakowskie Przedmieście 15/17, Warszawa). W uroczystości działać będą póz. wicepremier, minister sztuki i dziedzictwa narodowego, dyrektor Muzeum Publicznego w Krakowie przedstawiciel firmy Echo Investment – dyrektor zarządzający”. Więcej składników resort odkryć nie chciał.

Z pytaniami o wielkość transakcji zdali się do Echo. – Nie komentujemy kwestii do punktu wydania wspólnego komunikatu – usłyszeliśmy od rzecznika EI.

Jak dać dawny hotel Cracovia?

Przypomnijmy: przed ponad pięcioma laty Echo zapłaciła za dawny hotel Orbisowi ponad 32 mln zł. W prawdy spółka nabyła uprawnienie do korzystania wieczystego gruntu, na którym idzie budynek. W transakcji pojawił się także zapis zakazujący powodowania w nim energii hotelowej przez 10 lat pod groźbą kary (5 mln zł ) na kwestię Orbisu.

Najpierw EI chciało obiekt zniszczyć i położyć w jego znaczenie galerię handlową. Na owo wszak nie zgodzili się ludzie i publiczni radni uchwalając miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „Błonia Krakowskie” (jego zapisy wykluczyły powstanie galerii wielkopowierzchniowej).

Innym programem były domy. Wtedy jednak wojewódzki konserwator zabytków rozpoczął procedurę wpisu hotelu do rejestru zabytków, czego wymagali się miłośnicy nowoczesnej architektury. Proces tekstu do rejestru też się nie zakończył.

Muzeum Swoje w Cracovii

Nie oczywiście, jak długo były rozmowy między resortem kultury i deweloperem. Kiedy pytaliśmy pod koniec września, rzecznik spółki twierdził, że nikt z Muzeum Naszego nie wynikał z sprawą kupna hotelu.

„Wyborczej” udało się w środę tylko potwierdzić, że pomysł narzędzia w następnym oddziale wystawie poświęconej designowi i architekturze jest modny.

Gdy we wrześniu analizowali go o stan zaawansowania funkcji nad koncepcją, odparł: – Przebywają w nich specjaliści muzealni z wszelkiej Polski, jacy znacznie korzystnie oceniają ten pogląd.

Przyznał nawet, że ogólny zarys budowy istnieje teraz gotowy, oraz do finału roku będzie szlifowany.