W minionych latach domofon i drzwi antywłamaniowe to były element nowobudowanych domów

Reklama: Furtki Bydgoszcz

W ubiegłych latach domofon i drzwi antywłamaniowe to istniały element nowobudowanych domów, gdzie przedsiębiorcy nie wiedzą tak właściwie czego wymagają i starają się wyposażyć zamek we jakiekolwiek „ulepszenia”. Zupełnie odwrotnie stanowi w sukcesie właścicieli remontujących swoje siedziby – spędzają w nich szybko pewien czas, dobrze wiedzą decyzje i wady, więc mogą jasno określić jakich ulepszeń dom naprawdę potrzebuje. Jeżeli remontują kupiony dom, mogą podpytać poprzednich właścicieli o specyfikę budynku oraz okolicy. 

Analiza remontowanego domu pozwoli stwierdzić na dowód czy powinniśmy zamontować domofon. Natomiast jeśli tak, to czy wystarczy najprostszy, bo furtka znajduje się cztery metry z domu natomiast stanowi idealnie znana z niewielu okien. 

Czy potrafi tak zamontować wideofon – budynek jest odizolowany od początku posesji, a widoczność ograniczają drzewa, więc przyda się kamera pokazująca co dzieje się przy ogrodzeniu. Oraz że w bloku trzeba zainstalować kilka słuchawek, bo budynek jest rozległy i trudno dobiec na chwila do aparatu w holu? Jeżeli musimy wymienić stare drzwi wejściowe i dziwimy się nad antywłamaniowymi, to również powinniśmy najpierw uczciwie przeanalizować czy faktycznie są nam potrzebne. 

Jeżeli zapoznajemy się do poprzedniego domu, warto abyśmy dowiedzieli się od poprzednich właścicieli, sąsiadów albo na komisariatu policji w jakiej okolicy zamieszkaliśmy, jak często zdarzają się włamania itd. Oraz może ulica jest szczęśliwa, zabudowa gęsta, sąsiedzi na emeryturze, a drzwi doskonale widoczne od początku? Włamywacze a tak chcą częściej okna oraz drzwi tarasowe, oraz nie centralne wejście, przy którym już zostaną zauważeni, dlatego może objawić się, że inwestycja w drzwi antywłamaniowe nie jest odpowiednia. Chociaż, jeżeli zamierzamy ubezpieczyć wyremontowany dom, to drzwi klasy C będą wielkim argumentem (nawet 30 proc. zniżki) podczas rozmów ceny ubezpieczenia. 

O założeniu instalacji domofonowej najlepiej pomyśleć przy remoncie innych instalacji, szczególnie elektrycznej, ale przed pracami wykończeniowymi jak remont ścian, elewacji, ogrodzenia itd. Domofon w wielu przypadkach podnosi bezpieczeństwo domu, i na pewno poprawia komfort jego brania szczególnie, kiedy furtki nie może z żadnego okna. Stanowi obecne załatwienie niezwykle funkcjonalne, a okazuje się z własnego unifonu, czyli głośnika ze słuchawką – samego czy kilku – oraz zamontowanego przy furtce bramofonu, czyli kasety rozmównej. Wideofon to domofon rozbudowany o wizję. Urządzenia można ująć w klasie analogowej, lub cyfrowej (mogą prowadzić innymi narzędziami i tworzyć element systemu inteligentnego). Składa się je natynkowo (mniejsza ingerencja w modernizowany budynek) lub podtynkowo. Dodatkowe funkcje dania to np. sterowanie zewnętrznym oświetleniem, otwieranie wejścia za pomocą kodu, sygnalizacja otwarcia wejść, bądź ich uszkodzeń, możliwość skojarzenia z budową inteligentną. Domofon może pełnić i do komunikacji wewnątrz domu, np. między piętrami lub pomieszczeniami. Najprostsze urządzenia umożliwiają rozmowę naprzemienną, nowoczesne – jednoczesną. Większość domofonów ma klawiatury sensorowe (dotykowe). Zaawansowane wideofony mogą też zapisywać obraz, co idzie na sprawdzenie, co się działo przy furtce, podczas nieobecności domowników. Znajdziemy te akcesoria do zadań specjalnych: np. starszym osobom można zamiast słuchawki kupić zestaw głośnomówiący, natomiast na niewielki słupek przy furtce znajdziemy urządzenia o określonych wymiarach. Przy remoncie generalnym – szczególnie jeżeli remontujemy również elewację i ograniczenie – odpowiednim podejściem jest domofon przewodowy. Najprostsze dania możemy nabyć już za 200-300 zł. Jednak instalację wewnętrzną trzeba ustalić w bruzdach pod tynkiem (podczas układania należy wziąć odpowiednie odległości z nowych instalacji), lub mówić po powierzchni ścian. Zewnętrzne kable techniczne tworzy się w okolicy na głębokości 20-80 cm. Czy potrafi się zdarzyć, że cena urządzenia będzie prosta, za to stan ingerencji w blok dość duży. Proste instalacje można poprowadzić samemu, chociaż – zwłaszcza w sukcesie domu remontowanego, w którym mogą się pojawić różne utrudnienia – lepiej powierzyć to fachowcom. Skomplikowane domofony (np. cyfrowe, współpracujące z oświetleniem, czy bramą) powinien zakładać wyspecjalizowany fachowiec, w dodatku autoryzowany, dzięki czemu uzyskamy dłuższą gwarancję oraz serwis. 

Najkorzystniejszym rozwiązaniem dla domu remontowanego jest domofon bezprzewodowy, tzw. radiofon. Głównym minusem tego podejścia jest cena – często nawet o inne końcu szersza niż domofonu przewodowego. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę, że chcąc droższy domofon bezprzewodowy, unikniemy dewastacji budynku a ilości posesji (prowadzenie kabla do furtki), to koszt może zaprezentować się uzasadniony. Poza tym, koszty urządzeń bezprzewodowych spadają. Teraz na pokładzie cenowym przewodowego wideofonu, możemy dostać bezprzewodowy domofon, który wystarczy zamontować bez kucia i zniszczeń. Radiofon prowadzony jest falami radiowymi a że posiadać zasięg do 400 m. Można do niego podłączyć jedną czy mało słuchawek. Zależnie od budowy kasety rozmównej, może stosować jednego lub dwóch użytkowników (przydatne, jeżeli podczas remontu dom liczymy na dwa mieszkania). Najczęściej kaseta rozmówna i element odbiorczy zasilane są bateriami, a słuchawka akumulatorkiem ładującym się, kiedy odłożymy urządzenie na stanowisko. Słuchawka ma wyłącznik napięcia i wyświetlacz, z jakiego można odczytać zasięg, stan furtki – otwarta/zamknięta – i stan baterii. Dodatkowe prace są takie, jak w domofonach przewodowych: włączanie i wybieranie oświetlenia furtki, rozwijanie i zawieranie bramy wjazdowej. Jednak każdy moment współpracujący z domofonem trzeba urządzić w moduł nadawczo-odbiorczy, co podwyższa koszty. Określając się na radiofon musimy wspominać o potrzebie kontrolowania kształtu i komunikacje baterii w daniu. Aby ograniczyć ich użytkowanie, we współpracującej z radiofonem furtce lub bramie wznosi się specjalne zamki zaopatrzone w elektrozaczepy z pamięcią, reagujące na szybkie impulsy napięcia .