W trosce o zdrowy i zadbany stan naszego pupila powinniśmy codziennie oddać mu kolej na pielęgnację.

Zawodowe i ważne mycie i rozczesywanie sierści psa to wspaniały możliwość nie dopiero na jego drogi wygląd, a i delikatne samopoczucie. Zabiegi pielęgnacyjne to także doskonały moment, aby zacząć i trzymać emocjonalną relacja z bliskim czworonogiem. 

Pod kątem typu posiadanej sierści psy można rozbić na dalekiego typie – od psów bezwłosych (np. grzywacz chiński), przez krótkowłose (np. jamnik krótkowłosy), aż po długowłose (np. golden retriver). Psy mogą zawierać sierść skupiająca się z jakiejś warstwy włosów (bez podszerstka) czy dwóch warstw włosów (długiego włosa okrywowego i podszerstka). 

Charakter i częstotliwość pielęgnacji dodajemy nie jedynie do rodzaju naszego psa, ale również przede wszystkim ze powodu na jego rasę. Każdego psa należy szczotkować choć raz na tydzień, a psy długowłose wymagają codziennego szczotkowania. Nie pozostawiajmy, że szczotkowanie jest wskazane także u psów ras krótkowłosych – tworzy na końcu usunięcie włosów, które wypadły. Szczotkowanie podejmuje się z osoby w punkcie ogona, nie pomijając żadnych miejsc. Warto pamiętać o tym, że bycie i wydawanie włosa to mechanizm nieustanny, dlatego nie możemy sprowadzać się do czesania psa tylko podczas jego wielkiego linienia (gdy sierść intensywnie wzrasta, co stanowi stymulowane przez długość względną dnia i nocy na wiosnę oraz jesień). Im wcześniej otworzy się przyzwyczajanie psa do czesania, tym sposoby będą łatwiejsze, zarówno dla psa, kiedy także dla jego opiekuna.

Często dziwimy się kiedy kąpać psa? Częstotliwość kąpania chce z jego sposobu życia, pogody i otoczenia w jakim przebywa na spacerach. Wielu weterynarzy uważa, że szczeniak powinien posiadać przynajmniej pół roku, kiedy odbędzie się pierwsza poważna kąpiel. Więc toż układ posiada już kilka dużo wykształcony układ immunologiczny, skóra i sierść nie są już tak wyrafinowane i ciepłe. Najlepiej planować kąpiel psa na wieczór, po życiu i ostatnim spacerze. Do kąpieli używamy specjalnych środków przeznaczonych do czyszczenia psów. Woda do kąpieli powinna pamiętać temperaturę 35 – 38°C. Po umyciu skórę i sierść bardzo dokładnie spłukujemy przegotowaną wodą. Po tych stylach psa dokładnie wycieramy, suszymy i ustępujemy w ciepłym miejscu – właściwie nie wychodzić już spośród nim tego dnia na spacer. Odpowiednia pielęgnacja okrywy włosowej u naszych pupili to reguła zdrowia i zdrowego stanu zwierzęcia.

Już na rynku weterynaryjnym jest cenny wybór preparatów oddziałujących na kształt okrywy włosowej, naskórka i skóry właściwej. Podstawą, oprócz szczotkowania i kąpieli, jest idealna suplementacja Wielonasyconych Niezbędnych Kwasów Tłuszczowych (WNKT) omega-6 i omega-3, które nawilżą skórę od sposobu a również zregenerują ją. 

NNKT, oprócz dobroczynnego reagowania na skórę, poprawiają funkcjonowanie systemu odpornościowego, pracę serca oraz systemów krążenia i nerwowego. Kwasy omega-3 wykazują też działanie przeciwnowotworowe. Pożywienie zwierząt niesie zbyt kilkoro WNKT omega 3 i omega 6, bowiem te kwasy znacznie łatwo ulegają utlenieniu w trakcie gotowania, a jeszcze przy przemysłowej obróbce pokarmu. Najlepszym środkiem na dodawanie ich w diecie jest przekazywanie specjalnie przygotowanych suplementów, zawierających niezliczone dawek WNKT. 

Na zbycie istnieje dużo materiałów na punkt skóry i sierści, ale uważnie czytajcie ich skład. Wartym polecenia preparatem jest Gammolen własnej firmy Tymofarm. Jej sztuką jest, by wyprodukowany preparat wspomagał bycie całego systemu, dzięki produktom całkowicie naturalnym. Kapsułki wspomagają walkę z faktami skóry oraz zapobiegają nadmiernemu wypadaniu sierści. Dobre marki o Gammolenie świadczą nie tylko zajmujący go lekarze weterynarii, ale też właściciele psów, którzy chętnie dają się własnymi przeżyciami z suplementacją w internecie. Sprawdźcie tu!