Wielkiej Brytanii szaleje sztorm Imogen. Oddech nieba osiąga prędkość dochodzącą aż do 160 km/h. Wichura paraliżuje czyn lotniczy, morski i lądowy. Mnóstwo osób jest rannych, w tym dwójka dzieci.

Tragiczna lawina w Austrii. Nie żyje 5 osób, 12 udało się uratować – 06-02-2016
Zgubna lawina w Austrii. Nie bytuje 5 person, 12 udało się uratować

W sąsiedztwie Innsbrucku upłynęłaby lawina. Pod katarem odszukało się 17 osób. Niestety 5 spośród nich nie udało się uratować.
czytaj nadal
Imogen przyskoczyłby z całej prężności ponad ranem w południowe wybrzeże Wielkiej Brytanii. Na boku synoptycy trajkotają o podmuchach dochodzących do 160 km/h, natomiast stacja pomiarowa na wyspie Isle of Wight odnotowała porywy o prędkości 150 km/h. Wyjątkowo silnemu wiatrowi towarzyszą zachmurzenie deszczu. Instytucje stojące na kontroli bezpieczeństwa Brytyjczyków wydały zaalarmowania meteorologiczne i hydrologiczne.

Wielu rannych

Dwaj dzieci, pięciolatek i siedmiolatek, wcelowałoby do szpitala z znacznymi ochrzanieniami nóg, po tym kiedy zwalił się na nie kamień ogrodowy.

Starszy typek pokutował ranny, oraz jego pies zabity na skutek przewrócenia się ogrodzenia w hrabstwie West Sussex.

W Exeter w hrabstwie Devon ojciec spośród córką zdążyli uciec w ostatniej chwili, gdy 30-metrowe drzewo przewróciło się na gablota zaparkowany pod ich rodem.

Również przez przewalone drzewo mógł polec mężczyzna podróżujący samochodem po Lyndhurst w Hampshire. Z kompletnym szwungiem uderzył w gałąź. Obecnie mieszka w szpitalu.

W Bristolu jedna figura została ranna po tym, jak na jej dom przewróciło się drzewo.

Naukowiec Mike Red został wysłany do ratowania dzidów morskich, których bezpieczeństwo było zagrożone przez wichurę w pobliżu Penzance w niedzielę popołudniu. Od momentu tamtej pory jegomość spośród nikim nie nawiązał kontaktu.

Skomplikowania łącznościowe

W wyniku rzuconych przez wiatr drzew, podtopień i silnego wiatru niektóre drogi są zamknięte, zaś na wielu zmusza ograniczenie prędkości. Wędrowny koleją, drogą morską (po największej części promami) zaś drogą lotniczą również muszą spodziewać się zakłóceń w peregrynacji – opóźnień, odmienionych tras względnie skasowanych połączeń.

Wszystkie pociągi przejeżdżające dzięki hrabstwo Kornwalia pokutowałyby odwołane po tym, jak team koneksji Penzance-Glasgow zderzył się z drewnem, które spadło na tory. Pies z kulawą nogą nie został ranny, ale pasażerowie zostali ewakuowani za pośrednictwem strażaków.

Arriva Trains Wales, Great Railway, Gatwick Express, South West Trains, Southern and Thameslink doznały opóźnień, przemiany tras i zdjęć.

Mosty Severn (łączący hrabstwo Gloucestershire z południową Walią) natomiast Dartford Crossing (w Thurrock w Anglii) są zamknięte w obu kierunkach. Akcja kierowany jest do pobliskich podkopów. Powoduje to powstanie obfitych korków.

Na autostradzie w pobliżu Bedfordshire przewróciła się ciężarówka. Podejście jest nieprzejezdna.

Szwungi na terenach przybrzeżnych osiągają do 130 km/h. Odkąd rana sporo posług promowych na Kanale La Manche chwyciło anulowanych.
Zniszczenia

W skończonej Wielkiej Brytanii 19 tysięcy mieszkańców nie ma prądu. W południowo-zachodniej Anglii bez zasilania jest 17 tys., 1,5 tys. w Walii i 450 w Midlands. Służby porządkowe próbują wyrównać szkody, jednak jest to utrudnione dzięki wciąż silnie wiejący powietrze.
Alerty pierwszego i pozostałego

Filia Trosce Środowiska wydała 48 ostrzeżeńpowodziowych, spragnionych natychmiastowych działańdla południowo-zachodniej i południowo-wschodniej Walii.Pomijając nieniniejszego obowiązuje 225 alertów przeciwpowodziowe tam, gdzie podtopienia tudzież powodzie są możliwe, czyli na południu kancie.

Natomiast brytyjskie biuro meteorologiczne Met Office wydało ostrzeżenie nim silnym wiatrem pozostałego stopnia gwoli Londynu, południowo wschodniej i zachodniej Anglii tudzież Walii, i pierwszego szczebla dla terenów od południowej Walii aż do ujścia Tamizy.
Wietrzna Francja

To była „niedzielna” pogoda. Nad Morzem 13 st. C, w górach halny tudzież 133 km/h – 08-02-2016
To była „niedzielna” pogoda. Ponad Morzem 13 st. C, w obfitościach wiatr halny i 133 km/h

Nieodważna pogoda zachęciła spacerowiczów do wyjścia na dwór. Nad Bałtykiem na plażach wcześniejszy plebsy. Ludzi nie zniechęcił nawet silny wiatr. Temperatura sięgnęła miejscami 13 st. C. W górach wszelako uchodził halny. Prędkość wiatru dojrzewałaby do 133 km/h.
czytaj dalej
Natomiast na zachodzie i borealnym zachodzie Francji wiatr osiągnął prędkość 139 km/h. W Bretanii bez potoku jest 5 tys. gospodarstw domowych. W nocy strażacy orędowali tam kilkadziesiąt razy, głównie z motywu powalonych drzew i słupów telefonicznych lub energetycznych.

Wedle francuskich służb meteorologicznych Meteo France, wichury sfinalizują się w poniedziałek około godz. 20, ale wysokie fale mogą mieć miejsce do wtorku wieczorem.

W związku spośród niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi w kilkunastu departamentach na zachodzie a północnym zachodzie Francji wprowadzono pomarańczowy alarm, drugi w trzystopniowej skali.

W raporcie francuski minister treści wewnętrznych Bernard Cazeneuve wezwał „mieszkańców zboczy Atlantyku, okolic kanału La Manche i Morza Borealnego do podczas gdy największej ostrożności”.

Wedle Meteo France powietrze „spowoduje muskularnego fale na żebru atlantyckim i na zachodzie kanału La Manche”. Fale zdołają być „niezmiernie wysokie”. Istnieje też ryzyko wzrostu poziomu bezdna, co grozi podtopieniami nadmorskich terenów.