Właściwie każdy właściciel działki podejmuje decyzję, aby stworzyć ogrodzenie należącego do niego miejscem.

Reklama: Ogrodzenia aluminiowe Bydgoszcz

Praktycznie każdy właściciel działki podejmuje decyzję, aby wykonać ogrodzenie chodzącego do niego terytorium. Ogrodzeniem zapewne żyć póz. płot, mur, żywopłot. Razem z prawem nie wolno grodzić działki w system dowolny. Dobry jest fakt, iż w obowiązującym prawie budowlanym nie występuje termin „ogrodzenie”! Według art.3 ust. 12 Prawa budowlanego świadcząc o ogrodzeniu odnosi się terminu „urządzenie budowlane”. Wspominając o dziełu ogrodzenia należy skontaktować się z ewentualnym sąsiadem. Jeśli idzie o koszty budowy ogrodzenia, to zasada nie reguluje tych sąsiedzkich kwestii. Dawniej obowiązywała tzw. „reguła prawej strony”mówiąc o tym, że jakiś z znajomych wykonuje ogrodzenie z początku działki a po jej odpowiedniej stronie. Współcześnie zwykle ogrodzenie sprawia ten, kto pierwszy zrobił zakupu działki. Nie potrzebuje wówczas uzgodnić rodzaju ogrodzenia z sąsiadem. Nie przysługuje mu jeszcze żadne ewentualne roszczenie związane z poniesionymi kosztami. Jeżeli kupiłeś działkę a stanowisz sąsiada, to wobec prawa warto porozumieć się spośród nim oraz zapisać dobrze przygotowaną umowę. Wypowiada się w niej sposób i kształt ogrodzenia wraz z zaznaczeniem sposobu ponoszenia kosztów jego zawartości. Artykuł 154 § 1 Kodeksu cywilnego zawiera zapis decydujący o wspólnym użytkowaniu sąsiedzkim murów, płotów, rowów i innych podobnych urządzeń wybierających się w możliwościach działek. Paragraf 2. niniejszego produktu wyraźnie wspomina o tym, że odpowiedzialne jest wspólne ponoszenie kosztów życia tych punktów. Wspólna, sąsiedzka budowa ogrodzenia nie została uregulowana aktami prawnymi. Wykonanie ogrodzenia nie chce uzyskania zezwolenia na platformę. Czasami jednak działające na danym obszarze przepisy mówią wyraźnie, że należy zgłaszać do prawidłowego organu (np. starostwo powiatowe) zamiar wykonania ogrodzenia, a nawet jego remont.

Zgłoszenia przygotowuje się pisemnie co najmniej 30 dni przed podjęciem działalności. Jeżeli właściwy organ nie ma zastrzeżeń, toż po 30 dniach od chwile doręczenia pisma można rozpocząć prace. Pamiętajmy, że prace należy przeprowadzić w czasie do dwóch lat z zgłoszenia, jeżeli przekroczymy ten okres, będziemy wymagali ponownie zgłaszać do dobrego organu chęć budowy ogrodzenia. 

Nim w ogóle pomyślimy o zakupach, powinniśmy dokładnie zmierzyć wymiary działki, którą chcemy ogrodzić. Warto wiedzieć, że słupki, na których otwarta będzie swoja siatka powinny pozostawać w odległości ok. 2,5 metra od siebie.

Tak tak, słupki – nie je nabyć? Najtańszym rozwiązaniem będą stemple budowlane. Za kilka złotych za pracę ważna je nabyć na bliskim tartaku czy w nadleśnictwie, które prowadzi sprzedaż drewna. Stemple za dodatkową ceną mogą stanowić zaostrzone na samym z krajów, co poprawia ich włożenie w chłodne powierzchnie. Najlepiej zamówić dosyć grube słupki o średnicy ok. 15 centymetrów, aby być pewność, że wytrzymają nawet duże obciążenie. Jednak ważniejszą rolą jest długość stempli. Pamiętajcie, że słupki winnym być umiejscowione w glebie na głębokość przynajmniej pół metra (w zależności od podłoża). Jeśli planujecie płot mający wysokość 1,5 metra, to znaki pragną brać minimum 2 metry wysokości. Słupki potrafią istnieć tak wykonane z nowego materiału, na model z metalu, jednak wymagamy się liczyć z trudniejszymi wydatkami, jakich zamierzamy uniknąć. Takie słupki metalowe można zdobyć gotowe żeby w każdym markecie budowlanym, zamówić u producenta lub pokusić się o wyjazd na skład złomu i tam poszukać czegoś stosownego dla naszych potrzeb.

Posiadając teraz kupione stemple, musicie rozejrzeć się za siatką. Najtańszą alternatywą będzie siatka leśna o wysokich „oczkach”, której cena za 10 metrów wacha się w okolicach 20 złotych. Gęstość i siła oczek ma miejsce, jeśli chcesz zabezpieczyć działkę przed zwierzyną musisz zastanowić się, czy mieszka możliwość, że małe zwierzę że nam wyrządzić szkody na platformie. To lepiej wystawić na sieć z lekkimi oczkami. Jeżeli badamy nad trwalszym rozwiązaniem, możemy umieścić na torebkę z drutu powlekaną PVC (ok. 100 złotych za 10 metrów). Do tymczasowego rozwiązania najtańszy towar będzie zdrowszym wyborem, ponieważ tylko za mało lat zainwestujecie w stałe ogrodzenie.

Najważniejsze za wami. Pozostaje wykopanie dziur i montaż ogrodzenia. Dziury pod słupki najlepiej kopać świdrem, ale równie dużo ważna toż dokonać łopatą, choć będzie Was czekało mało więcej pracy. Przed włożeniem stempla do ziemi warto nasmarować go wcześniej olejem do wysokości, w której będzie widział się w podłożu. Tak zabezpieczony stempel sprawi, że Wasz płot postoi parę lat dłużej. Dziurę zasypujemy wykopaną ziemią. Przy rozciąganiu siatki najlepiej poprosić człowieka o ochronę, bo w pojedynkę że toż stanowić ważne, a nawet niewykonalne zadanie. Siatkę postarajcie się jak najbardziej napiąć, by nie „wybrzuszała” się po dobrym momencie. Najlepiej włożyć ją do stempli za pomocą gwoździ tzw. skobli. 

Zazwyczaj tym czasem budowy ograniczenie jest umieszczenie bramy wjazdowej. Wykorzystajcie do ostatniego organizację, którą już kupowali na płot. Również będą wam potrzebne wytrzymałe zawiasy i mało desek różnej długości. Na bazie prostokąta stwórzcie jedno ramię bramy, a następnie na ostatniej tejże zasadzie drugie. Za pomocą zawiasów zamontuje co stempli i cieszcie się bramą wjazdową. Również możecie zamontować rygiel lub zamykać bramę na kłódkę z łańcuchem. Postawienie w ostatni rób około 100-metrowego płotu z bramą będzie Was kosztowało ok. 500 złotych, oczywiście jeśli wszelkie rzeczy wykonacie samodzielnie. 

Tak postawiony płot może zabezpieczać Waszą działkę nawet przez kilka lat przed nieproszonymi gośćmi. Nie psuje ona zbyt dużo krajobrazu, a leśna siatka może być później użyta do indywidualnych celów. 

Tanie ogrodzenie wcale nie pragnie być przypadkowe, lub mało atrakcyjne. Możemy zdecydować się na działanie dużego i niedrogiego ogrodzenia z drewnianych słupków i tzw. siatki ogrodniczej, a żyć może o pomyśleć zainwestowanie niemało wyższej sumy pieniędzy, po to, by powstały płot był silniejszy i ładniejszy. Warto pooglądać rozwiązania ogrodzeniowe na zdjęciach nakładanych na wielkie portale typu pinterest czy flikr. Może tam znajdziecie jakąś inspirację, która nie będzie przesadnie droga, i bardzo wydajna i wspanialsza niż siatka ogrodnicza.