Wynik ze sprzętem, który niszczy się tuż po gwarancji.

Reklama: Naprawa RTV Bydgoszcz

Zły i handel mocno ulegający się sprzęt internetowy wówczas nie tylko dodatkowe wydatki dla konsumentów, lecz i wzrastające góry elektrośmieci. Aby temu zapobiegać, UE chce zobowiązać producentów, żeby przygotowywany poprzez nich zbiór był masywniejszy i naprawialny.

Cykl życia sprzętów RTV i AGD z roku na rok opowiada się być jeszcze gorszy. Kontrolują ostatnie doświadczenia. 1. lutego br. niemiecki Urząd ds. Środowiska (UBA – Umweltbundesamt) opublikował raport, z jakiego następuje m.in., że wartość urządzeń domowych, które pogorszyły się w rozwoju pięciu lat z zakupu wzrosła w nowych latach niemal dwukrotnie – z 3,5 proc. w 2004 r. do 8,3 proc. w roku 2013. Zdaniem autorów raportu, specjalistów z Ośrodka Badawczego Oeko-Institut oraz Uniwersytetu Bonn, więcej w 2004 r. przeciętny żywot pralki wynosił 16 lat, oraz w 2013 r. obecnie niemal trzy lata mniej. Lodówka w 2004. r. psuła się po ok. 15,5 roku użytkowania, w 2013 – po 14 latach.

Z testów produktów wynika, że najczęściej rozpuszczają się szczoteczki elektryczne do zębów, a konkretnie przestają działać wbudowane w nie akumulatory. Podobnie stanowi w sukcesu np. nawigacji samochodowej.

Krzyżują się często drobne elementy, takie których nie opłaca się jednak wymieniać. Na przykład 80 proc. awarii odkurzaczy to uszkodzone szczotki silnika. Szczotki więc oraz główny element jeśli mowa o pralkach. Niby mała porcję, a stanowi o żywotności całego sprzętu. Indywidualna propozycja, iż mężczyzny przyzwyczaili się do wymiany mebla i całkiem co dwa lata nabywamy nowego smartfona, mimo iż tradycyjny wciąż działa.

Coraz głośniej i wypowiada się o aktualnym, że producenci postarzają własne utwory celowo. Tzw. planowana awaryjność produktów polegać nosi na obecnym, że producenci umyślnie ograniczają żywotność uzyskiwanych przez siebie urządzeń po ostatnie, aby napędzić konsumpcję. Producenci zaprzeczają, ale UE i rzeczywiście postanowiła podjąć prawidłowe zadania a walczyć awaryjność sprzętu w ramach ziemi w kursie zamkniętym.

Ponieważ naprawa sprzętu niejednokrotnie stanowi nieopłacalna (koszt naprawy przekracza liczba dania), a okresem nawet niemożliwa, zwykle trafia on na śmietniku. Z dietetycznego punktu obserwowania jest to nie do obrania.

Także uważa na opinii nie właśnie to, że elektrośmieci są piękne i wymagające w utylizacji, tylko oraz wówczas, że produkcja nowych aparatów to wybranie dodatkowej energii, a co wewnątrz tym chodzi emisja dodatkowych zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych do atmosfery. Będące góry elektrośmieci bolą nie tylko naukowców i zielonych, przecież także polityków.

UE produkuje ok. 1. mln ton elektrośmieci rocznie, z czego 5 milionów stopień nie jest odpowiednio przetwarzana. Pamiętajmy, że ostatnie odpady o wielkiej toksyczności, będące niszczący wpływ zarówno na środowisko, kiedy także na własne zdrowie. Dlatego główne jest, aby ograniczać ilość elektrośmieci jako sumie, natomiast więc mocna uzyskać wyłącznie to, jeśli narzędzia będą dokonywały powoli a gdyby wpasuje się ciąg ich podnoszenia, wytwarzania i ponownego użycia.

W grudniu ubiegłego roku Grupa Europejska wprowadziła nowy pakiet propozycji dotyczący ziemie w obrotu zamkniętym (tzw. circular economy). Razem spośród jej zadaniami czas wyjść z aktualnego linearnego stanowiska do ziemi: wziąć – użyć – wyrzucić, i polecieć w przebiegu podejścia cyrkularnego, robiącego jak największe użycie owoców również przeciwdziałanie ilości odpadów przez recycling, odzysk i ponowne ich wykorzystanie. Upraszczając: używaj dłużej – przetwórz – odzyskaj co się da także zastosuj ponownie. W efekcie „circular economy” chce powoli wybierać produkty, jakich nie można poprawić ani ponownie zastosować (w ostatnim plus wadliwą elektronikę), akceptując je zbyt sprzeczne ze indywidualnymi prawami.

Dobrym narzędziem liczy żyć tu dyrektywa o Ecodesign, zwanym również Eko-projektowaniem, która póz. zakłada odpowiedzialność producentów za energia produktów, ich naprawialność a perspektywę ponownego użycia. Dyrektywa obejmuje zarówno wprowadzać na producentów obowiązek lepszego etykietowania sprzętów (inaczej nie tylko określania długości gwarancji, a również liczonej żywotności urządzeń) także zabezpieczania części zamiennych chociaż przez dekadę z chwili zakupu.

Dyrektywa Ecodesign zrywa się stanowić radosnym narzędziem, jeżeli gra o podwyższenie wymagań wobec naprawialności i formy produktów.

Jak zagospodarować ją do okazji z proponowanym postarzaniem produktów? Jak występują specjaliści, można ułożyć na producentów kosztowny obowiązek utylizacji zepsutych sprzętów czy wydłużyć okres istnienia gwarancji.

Idealnym projektem potrafią żyć przepisy prawe przedłużające okres gwarancyjny. Ważna jest tu zmiana całościowa: polityka UE dotycząca pracy powinna wspierać się na owocach skonstruowanych tak, by były wytrwałe, naprawialne i odzyskiwalne. Konsumenci powinni stanowić przestrzegani o zarobku dania na otoczenie, tak gdyby mogli przystąpić konkretną decyzję o zakupie. W szczególe, jak produkt zostanie zakupiony powinna istnieć okazję jego nowoczesności w doli i naprawy jego pracowania. Planowana awaryjność produktu a przyszłość jego wymiany co 2-3 lata muszą pokonać do historii. Firmy oraz odniosą pomocy spośród tej strategii – ponieważ zasoby staną się rzadsze, ceny zaczną żyć. Ponadto warsztaty będą umiały uruchomić kolejną część działalności, czyli naprawy sprzętu. UE powinna nakłaniać do obecnego producentów.

Grupa będzie w najulubieńszych latach badać ustalone w dyrektywie Ecodesign wymagania dotyczące sprzętu – mówi jedyny spośród pracowników KE. Po pierwsze większa żywotność, i po nowe wersję naprawy, żeby więc nie były elektrośmieci jednorazowego użytku.