Wypłaty ropy są teraz najniższe od sześciu latek. Na takim poziomie ostatni trafienie ropa była w marcu 2009 roku

Pańszczyzny ropy są teraz najniższe od sześciu latek. Na takim poziomie ostatni niepowodzenie ropa była w marcu 2009 roku, kiedy to beczułka ropy Brent kosztowała zaledwie 41,30 dolara. Ubytki te są przeczącą reakcją inwestorów na piątkową decyzję OPEC. Państwa kartelu, wbrew oczekiwaniom, postanowiły o podwyżce produkcji i zniesieniu limitów. Eksperci zwiastują, iż brak tych ograniczeń uczyni lawinowy dopływ dodatkowych milionów baryłek ropy na rynek.

Przedstawiciele państw członkowskich OPEC spotkali się w piątek 4 grudnia w Wiedniu, by dyskutować o dalszych wspólnych usztywnieniach w sprawie produkcji ropy. Ostatecznie producenci kartelu zdecydowali o podwyżce cen surowca.
Inwestorom wyrok OPEC się nie spodobała

Paliwo będzie kosztowało mniej
Paliwo będzie próbowało mniej

Etyliny zaś olej napędowy na początku grudnia są tańsze o ponad 10 proc. niż poprzednio… zobacz »
Dzienna produkcja ropy będzie wynosiła 31,5 mln baryłek, czyli niż dotychczas, gdyż limit ten wynosił do tej pory 30 mln beczułki dziennie (a kraje OPEC łamały te zastrzeżenia). Inwestorzy zareagowali na tę wiadomość negatywnie.

Ropa WTI spisuje spadki. Dzisiaj jej cena spadła o 1,60 proc., w ujęciu tygodniowym był owo już ubytek rzędu 5,52 proc., natomiast przy analizie miesięcznej było to już -11,2 proc.

Amerykańska ropa WTI kosztuje dziś 39,33 gwiazd. Gdyby testować jej zapłatę w ujęciu rok do roku, byłaby to redukcja o 40,25 proc. Spada plus cena ropy Brent – dziś wynosi 42,36 dol. Stawki są najniższe od marca 2009 roku, kiedy to baryłka surowca z dna Morza Północnego kosztowała 41,30 dol.

Produkcja ropy w OPEC przekracza ustalone limity już odkąd 18 miesięcy. W tej chwili kartel zdecydował się uchylić wszelkie zenity na produkcję oraz utrzymuje jej aktualny poziom.

Według serwisu Bloomberg brak zastrzeżeń może sprawić wzrost fabrykacji substytuta o kolejne miliony baryłek w 2016 roku